// get_the_title() ?>
FEP
5.8.
Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 5.8 FEP Edukacja ogólna i zawodowa (w zakresie wsparcia uczniów w rozwoju ich uzdolnień)
Zakończony 10.04.2024
Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 5.8. FEP Edukacja ogólna i zawodowa (w zakresie wsparcia uczniów w rozwoju ich uzdolnień)
Numer naboru: FEPM.05.08-IZ.00-003/24
Informacja o liczbie złożonych wniosków w ramach naboru
Lista projektów ocenionych formalnie i przekazanych do oceny merytorycznej (PDF 222KB)(Opublikowano 23.05.2024)
Lista projektów skierowanych do negocjacji (PDF 271KB)(Opublikowano 24.06.2024)
Wyniki naboru
- Lista ocenionych projektów - uaktualniona na dzień 07.11.2024 (pdf 370 kb)
- Lista ocenionych projektów (pdf 372 kb)
- Skład Komisji Oceny Projektów (pdf 187 kb)
Informacje o naborze
Termin składania wniosków
Od 23 lutego do 2024 r. do 10 kwietnia 2024 r.
Termin rozstrzygnięcia konkursu
Wrzesień 2024
Instytucja przyjmująca wnioski o dofinansowanie
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
Ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk
Sposób składania wniosków
Wnioski składane są wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Systemu SOWA EFS – https://sowa2021.efs.gov.pl
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Wnioskodawcami mogą być w szczególności JST szczebla powiatowego oraz szkoły wyższe, których karty projektów zostały uwzględnione w przedsięwzięciu strategicznym pn. „Zdolni z Pomorza” zgodnie z Regionalnym Programem Strategicznym w zakresie edukacji i kapitału społecznego.
Projekty realizujące ww. przedsięwzięcie strategiczne zostały zidentyfikowane i zatwierdzone w drodze Uchwały Nr 1466/506/23 ZWP z 14 grudnia 2023 roku.
Ponadto do naboru jako wnioskodawcy mogą przystąpić inne podmioty, m.in.:
- Administracja publiczna;
- Instytucje nauki i edukacji;
- Instytucje ochrony zdrowia;
- Instytucje wspierające biznes;
- Organizacje społeczne i związki wyznaniowe;
- Osoby fizyczne;
- Partnerzy społeczni;
- Przedsiębiorstwa;
- Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne;
- Służby publiczne.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
W konkursie mogą być realizowane wyłącznie projekty odnoszące się do wsparcia uczniów w rozwoju ich uzdolnień poprzez realizację kompleksowych działań dotyczących m.in. diagnozowania uzdolnień uczniów, realizacji lokalnych i regionalnych form wsparcia zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami i barierami o charakterze społeczno-ekonomicznym czy terytorialnym.
Realizacja projektu może odbywać się w odniesieniu do zasięgu terytorialnego realizacji projektów : szkoły wyższe – obszar województwa ;jednostki samorządu terytorialnego szczebla powiatowego – obszar powiatu; pozostali wnioskodawcy – obszar gminy. W ramach konkursu preferowane będą projekty wpisujące się w koordynowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego przedsięwzięcie strategiczne pn. „Zdolni z Pomorza” wskazane w Regionalnym Programie Strategicznym w zakresie edukacji i kapitału społecznego. Projekty realizujące ww. przedsięwzięcie strategiczne zostały zidentyfikowane i zatwierdzone Uchwałą nr 1466/506/23 Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 14 grudnia 2023 roku. Realizacja projektu nie może zostać ograniczona do wybranych placówek edukacyjnych. Dostęp do wsparcia musi obejmować wszystkich potencjalnych uczestników z danego obszaru (zgodnie z określoną grupą docelową). |
Kryteria wyboru projektów
Przyjęte Uchwałą Komitetu monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 i zawarte w załączniku nr 1 do Regulaminu wyboru projektów.
Finanse
Maksymalna wartość dofinansowania
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 90%:
- współfinansowanie ze środków EFS + – 85%;
- krajowy wkład publiczny (budżet państwa) –5%.
Wkład własny wynosi 10% wartości projektu.
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Kwota alokacji środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie projektów złożonych w odpowiedzi na nabór wynosi 27 685 564,37 PLN
- środki EFS+ w wysokości 26 147 477,46 PLN;
- krajowy wkład publiczny – budżet państwa w wysokości 1 538 086,91 PLN.
Niezbędne dokumenty
Regulamin wyboru projektów
-
Regulamin wyboru projektów (docx 624 kb)
-
Załączniki do regulaminu wyboru projektów (rar 11543 kb)
Wzór umowy o dofinansowanie
-
Wzór umowy o dofinansowanie (docx 239 kb)
-
Wzór umowy o dofinansowanie - ryczałt (docx 216 kb)
Wzór wniosku o dofinansowanie
-
Wzór wniosku o dofinansowanie (pdf 60 kb)
Inne ważne informacje
Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek
W przypadku negatywnej oceny projektu Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia protestu w celu ponownego sprawdzenia złożonego wniosku o dofinansowanie w zakresie spełnienia kryteriów wyboru projektu.
Szczegółowe informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w regulaminie wyboru projektów (docx 624 kb)
Pytania i odpowiedzi
Pytania dotyczące naboru należy kierować najpóźniej do dnia zakończenia naboru wniosków na adres poczty elektronicznej: edukacja.efs@pomorskie.eu
UWAGA!!!
Każde pytanie ze strony wnioskodawcy jest rozpatrywane indywidualnie przez IZ FEP.
W przypadku wysłania pytań w ostatnich dniach naboru należy mieć na uwadze, iż czas otrzymania odpowiedzi na zadane przez Państwa pytania może ulec wydłużeniu lub też może wiązać się z otrzymaniem odpowiedzi po zakończeniu naboru.
SOWA
1.Jaki jest sposób składania wniosku o dofinansowanie, w systemie SOWA oraz jak poprawnie należy złożyć załączniki, które wymagają podpisu kwalifikowanego ?.
Odp. z dnia 26.02.2024
ION na etapie składania wniosku o dofinansowanie projektu wymaga od wnioskodawcy złożenia poniższych załączników podpisanych podpisem kwalifikowanym . Podpis zaufany nie stanowi kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Wymagane załączniki od Wnioskodawcy:
- Załącznik nr 1 do wniosku o dofinansowanie projektu – Oświadczenia Wnioskodawcy dot. kryteriów wyboru projektów i zapoznania się z Regulaminem wyboru projektów – podpisany przez osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania Wnioskodawcy.
Wymagane załączniki od Partnera/Partnerów:
- Załącznik nr 1a do wniosku o dofinansowanie projektu – Oświadczenia Partnera dot. kryteriów wyboru projektów i zapoznania się z Regulaminem wyboru projektów (jeśli występuje) – podpisany przez osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania Partnera.
UWAGA
Załączniki należy pobrać z regulaminu wyboru projektów.
Istotne jest ,że nie należy modyfikować treści załączników.
KOP weryfikuje czy załączniki podpisała osoba wskazana we wniosku w sekcji Dodatkowe informacje.
Załączniki dot. Partnera są wymagane tylko w sytuacji wystąpienia projektu partnerskiego oraz muszą zostać podpisane podpisem kwalifikowanym .
Wszystkie wymagane w danym naborze dokumenty należy załączyć wyłącznie w formie elektronicznej w sekcji Załączniki w ramach aplikacji SOWA EFS. Każdy załącznik do formularza wniosku musi stanowić jeden plik o rozmiarze nieprzekraczającym 5MB, a w przypadku większej liczby dokumentów składających się na dany załącznik, wymagane jest dostarczenie ich w postaci pliku archiwum. Maksymalna wielkość wszystkich plików załączonych do wniosku to 35 MB. Dopuszczalne są pliki z rozszerzeniami doc, xls, xlsx, pdf, docx, png, „pg, txt, xml, mp4 oraz archiwa zip i 7z. Dopuszczalne są także pliki podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formatach TSL, XMLsig, XAdES, PadES, CadES, ASIC, XMLenc.
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu oraz wzory wymaganych załączników do wniosku stanowią załączniki nr 27 oraz 28a i 28b do niniejszego regulaminu.
Załączniki, o których mowa w regulaminie wyboru muszą być podpisane podpisem kwalifikowanym. Aby podpisać dokumenty podpisem kwalifikowanym należy posiadać jeden z podpisów kwalifikowanych, kupiony u jednego z certyfikowanych dostawców wymienionych w rejestrze Narodowego Centrum Certyfikacji.
W celu podpisania załącznika należy wgrać dokument do dedykowanego programu i przy pomocy tej aplikacji go podpisać. Następnie taki podpisany załącznik należy zamieścić w systemie SOWA we wniosku o dofinansowanie projektu w sekcji „Załączniki”.
W przypadku jeśli podpis kwalifikowany znajduje się w dodatkowym pliku, wtedy należy załącznik wraz z tym plikiem dodać do archiwum „zip” lub „7z” i tak przygotowany plik załączyć w sekcji „Załączniki
- Czy złożenie dodatkowych dokumentów jest wymagane ?
Odp. z dnia 26.02.2024
Złożenie dodatkowych załączników do wniosku o dofinasowanie projektu nie będzie miało wpływu na ocenę projektu (nie będą one podlegały weryfikacji).
KRYTERIA MERYTORYCZNE
- Proszę o wyjaśnienie kryterium „Wpisywanie się w przedsięwzięcie strategiczne” (dokument Kryteria wyboru projektów, 2.3.3. Obszar C: Wartość dodana projektu). Co oznacza poniższy zapis? Kto zostanie uznany za spełnienie tego kryterium?
1 pkt – projekt został zidentyfikowany w ramach Pakietu projektów realizujących przedsięwzięcie strategiczne pn. „Zdolni z Pomorza” (zgodnie z Planem Zarządzania Strategią).
Ocena zostanie dokonana na podstawie uchwały ZWP dotyczącej identyfikacji Pakietu projektów realizujących przedsięwzięcie strategiczne pn. „Zdolni z Pomorza”
Odp. z dnia 21.03.2024
Wnioskodawcami mogą być w szczególności jednostki samorządu terytorialnego szczebla powiatowego oraz szkoły wyższe, których karty projektów zostały uwzględnione w przedsięwzięciu strategicznym pn. „Zdolni z Pomorza” zgodnie z Regionalnym Programem Strategicznym w zakresie edukacji i kapitału społecznego. Projekty realizujące ww. przedsięwzięcie strategiczne zostały zidentyfikowane i zatwierdzone w drodze Uchwały Nr 1466/506/23 ZWP z 14 grudnia 2023 roku .
Zgodnie z kryterium „Wpisywanie się w przedsięwzięcie strategiczne” (Kryteria strategiczne, Obszar C: Wartość dodana projektu), projekty zidentyfikowane w ramach pakietu projektów realizujących ww. przedsięwzięcie strategiczne pn. „Zdolni z Pomorza” otrzymają dodatkowe punkty w trakcie oceny merytorycznej.
Kryterium nie ma charakteru obligatoryjnego.
GRUPA DOCELOWA
- Czy wsparcia możemy skierować wyłącznie do uczniów szkół średnich? Czy objęcie wsparcie uczniów placówek podstawowych jest obowiązkowe?
Odp. 21.03.2024
Zgodnie z FEP 2021-2027 wsparcie w ramach Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa może zostać udzielone zarówno uczniom szkół i placówek podstawowych (w tym z doświadczeniem migracji), jak i uczniom szkół i placówek ponadpodstawowych (w tym z doświadczeniem migracji).
Niemniej zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów działania zaplanowane w ramach wsparcia uczniów uzdolnionych przez szkoły wyższe powinno wynikać z diagnozy potrzeb edukacyjnych uwzględniającej dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze potrzeby rozwojowe uczniów. Diagnoza powinna w szczególności zawierać opis kontekstu edukacyjnego uwzględniający specyfikę danej szkoły wyższej, jej doświadczenie związane z prowadzeniem form wsparcia uczniów oraz odnoszący się zarówno do potrzeby uczniów w zakresie rozwoju ich kompetencji kluczowych oraz lepszego przygotowania do dalszych etapów kształcenia i poruszania się na rynku pracy, jak i uwzględniający bariery utrudniające rozwój uzdolnień uczniów, w tym bariery o charakterze komunikacyjnym, ekonomicznym i społecznym.
Zatem zgodnie z zapisami Regulaminu nie ma obowiązku objęcia wsparciem uczniów szkół i placówek podstawowych.
2. Proszę o podanie definicji ucznia uzdolnionego, szczególnie uzdolnionego (jakie warunki musi spełniać, by być uznanym za ucznia uzdolnionego?). Czy grupą docelową są wszyscy uczniowie, czy tylko uzdolnieni?
Odp. z dnia 28.03.2024
Przepisy prawodawstwa krajowego nie definiują w jednoznaczny sposób ucznia zdolnego bądź uzdolnionego. Wg definicji zawartej w Słowniku Pedagogicznym (M. Kupisiewicz, Cz. Kupisiewicz, Słownik Pedagogiczny. PWN, Warszawa 2009, s. 184) uczeń zdolny to „jednostka charakteryzująca się wysokim poziomem zdolności ogólnych i specjalnych, twórczą wyobraźnią, łatwością uczenia się, szerokimi zainteresowaniami oraz dużą dozą samokrytycyzmu i pracowitością. Ucznia zdolnego wyróżniają spośród rówieśników uczących się w podobnych warunkach bardzo dobre wyniki w nauce i w innych dziedzinach działalności […], a także wnoszenie do rozwiązywanych problemów i realizowanych zadań elementów twórczych” . W ramach naboru kryterium szczególnie uzdolnionych uczniów lub słuchaczy powinno obejmować co najmniej oceny klasyfikacyjne uzyskane przez uczniów lub słuchaczy z przynajmniej jednego spośród nauczanych przedmiotów szkolnych, rozwijających kompetencje kluczowe. Osiągnięcia w olimpiadach, konkursach lub turniejach mogą stanowić dodatkowe kryterium premiujące.
Grupę docelową projektu stanowią m.in.:
a) uczniowie szkół i placówek podstawowych (w tym z doświadczeniem migracji);
b) uczniowie szkół i placówek ponadpodstawowych (w tym z doświadczeniem migracji).
Niemniej działania zaplanowane w ramach przedsięwzięcia odnoszą się wyłącznie do uczniów uzdolnionych. Jednocześnie powinny wynikać z diagnozy potrzeb edukacyjnych uwzględniającej dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze potrzeby rozwojowe uczniów. Ponadto w przypadku realizacji projektu przez szkołę wyższą, wsparcie należy skierować do uczniów i nauczycieli z obszaru województwa pomorskiego.
3. Czy uczestnikiem projektu może być uczeń Branżowej Szkoły I stopnia?
Odp. z dnia 28.03.2024
Uczestnikiem projektu może być uczeń Branżowej Szkoły I stopnia. Zgodnie z FEP 2021-2027 wsparcie w ramach Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa może zostać udzielone uczniom szkół i placówek ponadpodstawowych (w tym z doświadczeniem migracji) wszystkich typów.
TYPY OPERACJI
- Czy działania wnioskodawcy w projekcie wspierające uczniów o szczególnych predyspozycjach muszę być wyłącznie w zakresie matematyki, fizyki i informatyki lub innych przedmiotów?
Odp. z dnia 21.03.2024
Nie. Wsparcie dla uczniów (w tym z doświadczeniem migracji) oraz nauczycieli powinno być realizowane w oparciu o indywidualnie zdiagnozowane specjalne potrzeby edukacyjne uczniów szczególnie uzdolnionych i nie musi dotyczyć wyłącznie zakresu wskazanego w pytaniu.
Jednocześnie działania w zakresie rozwijania uzdolnień uczniów w ramach projektów szkół wyższych powinny uwzględniać w szczególności:
a) indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów;
b) kształtowanie jednocześnie wielu kompetencji kluczowych;
c) kształtowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych;
d) wykorzystywanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych wspierających proces nauczania i uczenia się.
2. Czy w ramach wsparcia dla nauczycieli, dyrektorów możemy przewidzieć udział w studiach podyplomowych? Jeśli tak, to czy mogą to być studia podyplomowe realizowane na naszej uczelni?
Odp. z dnia 28.03.2024
Objęcie wsparciem przedstawicieli kadry placówek systemu oświaty, w tym nauczycieli i dyrektorów, którzy stanowią grupę docelową, powinno wynikać z diagnozy. W ramach Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa podstawowym założeniem doskonalenia zawodowego przedstawicieli kadr szkół i placówek systemu oświaty jest komplementarność działań wspierających pracowników z działaniami skierowanymi do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, tj. uczniów zdolnych.
Oznacza to, że wnioskodawca opisuje sytuację problemową uczestników objętych wsparciem, a działania dedykowane nauczycielom i dyrektorom, powinny być powiązane z problemami zdiagnozowanymi wśród uczniów.
Jednocześnie należy mieć na uwadze zapisy Regulaminu wyboru projektów, który w sekcji 2.3.2 wskazuje, że działania związane z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szczególności w formie warsztatów i kursów doskonalących, w tym kursów e-learningowych, nie wyłączają innych form wsparcia.
Istnieje możliwość realizacji studiów podyplomowych przez beneficjenta, jeżeli uczelnia dysponuje adekwatnym programem studiów do zdiagnozowanych potrzeb uczestnika, pod warunkiem, że we wniosku o dofinansowanie projektu zostanie wyodrębnione zadanie, do którego realizacji zobowiązuje się Beneficjent za pomocą potencjału merytorycznego w tym własnego potencjału kadrowego, którym dysponuje (umowa o pracę).
W innym przypadku jeśli poszczególne wydatki związane z organizacją studiów przekroczą kwotę 50 000 netto wynikających z „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027” należy zastosować konkurencyjny tryb wyboru wykonawcy zgodnie z zasadą konkurencyjności, mając jednocześnie na uwadze zapisy Wytycznych (…) Sekcja 3.2.2 pkt. 1 i 2 dotyczące szacowania zamówienia.
KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW
- Czy na podstawie wewnętrznego cennika można rozliczyć wkład własny przy użyciu sal? Czy występują obostrzenia wynikające z posiadania w danych salach sprzętu ze środków europejskich?
Odp. z dnia 21.03.2024
Wkład własny wniesiony w postaci sal Wnioskodawcy może być wniesiony w ramach projektu i będzie stanowił wkład własny niepieniężny.
Należy mieć na uwadze, że zgodnie z „Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027”, podrozdział 3.3. pkt.1 ppkt. f), Wkład niepieniężny stanowiący część lub całość wkładu własnego, wniesiony na rzecz projektu, może stanowić wydatek kwalifikowalny, o ile wkład niepieniężny nie był uprzednio współfinansowany ze środków UE.
Oznacza to, że w przypadku gdy dana sala została doposażona w sprzęt sfinansowany ze środków UE i to wyposażenie zmieniło charakter sali np. zwykłą salę doposażono w komputery, w wyniku czego powstała sala komputerowa nie może być ona wykorzystana w projekcie w tym charakterze (zajęcia informatyczne) jako wkład własny niepieniężny. Wydatek taki może stanowić jednak wkład własny finansowy, gdzie kwalifikowalne będą opłaty dot. użytkowania pomieszczeń – prąd, internet itp..
Natomiast, jeżeli sala wykorzystana zostanie w charakterze innym niż to, na co wskazuje jej wyposażenie w takim przypadku wydatek związany z użyczeniem/udostępnieniem sal może stanowić wkład własny niepieniężny w projekcie.
Ponadto, zgodnie z Zasadami realizacji projektów w ramach EFS + , podrozdział 3.3 wkład własny – Beneficjent decydując się na wniesienie wkładu własnego niepieniężnego musi wykazać, że wartość tego wkładu nie przekracza kosztów ogólnie przyjętych na danym rynku. Wartość wkładu niepieniężnego w postaci sal wycenia się jako koszt amortyzacji lub wynajmu (stawkę może określić np. cennik danej instytucji).
2. Czy w ramach realizacji projektu jest możliwy zwrot kosztów dojazdu uczestnika np. na szkolenie, czy jest to koszt kwalifikowalny? Jeśli tak czy może to dotyczyć również rodzica/opiekuna dziecka, który z nim przyjedzie?
Odp. z dnia 21.03.2024
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów w ramach Działania 5.8 Edukacja i zawodowa (w zakresie wsparcia uczniów w rozwoju ich uzdolnień), wsparcie uczniów powinno wynikać z diagnozy potrzeb edukacyjnych uwzględniającej dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze potrzeby rozwojowe uczniów. Diagnoza powinna w szczególności zawierać opis kontekstu edukacyjnego uwzględniający specyfikę danej szkoły wyższej, jej doświadczenie związane z prowadzeniem form wsparcia uczniów oraz odnoszący się zarówno do potrzeby uczniów w zakresie rozwoju ich kompetencji kluczowych oraz lepszego przygotowania do dalszych etapów kształcenia i poruszania się na rynku pracy, jak i uwzględniający bariery utrudniające rozwój uzdolnień uczniów, w tym bariery o charakterze komunikacyjnym, ekonomicznym i społecznym. W związku z powyższym jeżeli zwrot kosztów dojazdów uczestnika wynika z przeprowadzonej przez Wnioskodawcę diagnozy, niniejszy koszt będzie wydatkiem kwalifikowalnym w projekcie.
Wsparcie ucznia uzdolnionego realizowane przez Wnioskodawca na poziomie regionalnym – szkoła wyższa, kierowane jest do uczniów i nauczycieli z obszaru województwa pomorskiego, niemniej jednak możliwe jest zrefundowanie kosztów związanych z dojazdem rodzica/opiekuna na uczelnie wyższe jednak wyłącznie do wysokości kosztów komunikacji miejskiej.
3. Czy w budżecie we wniosku aplikacyjnym można dokonać przesunięć pomiędzy pozycjami w odniesieniu do budżetu złożonego wraz z kartą projektu zatwierdzoną przez Zarząd Województwa Pomorskiego oraz czzy można dodawać nowe kategorie kosztów?
Odp. z dnia 26.03.2024
Tabele budżetowe (tabele Excel) przesyłane przez jednostki samorządowe szczebla powiatowego i szkoły wyższe uczestniczące w procedurze identyfikacji pakietu projektów realizujących przedsięwzięcie strategiczne „Zdolni z Pomorza” mają charakter uzupełniający. Narzędzie to pomagało w racjonalnym zaplanowaniu poszczególnych kategorii wydatków i ich kosztów w EFS+ oraz właściwym oszacowaniu łącznej wartości projektów wchodzących w skład przedsięwzięcia strategicznego. Zarząd Województwa Pomorskiego w dniu 14.12.2023 przyjął uchwałę w sprawie identyfikacji pakietu projektów realizujących przedsięwzięcie strategiczne „Zdolni z Pomorza”, karty projektów stanowiły załącznik do tej uchwały, przy czym tabele budżetowe (tabele Excel) nie podlegały zatwierdzeniu przez Zarząd (są w dyspozycji DES).
4. Czy kwalifikowalnym wydatkiem jest zatrudnienie doradcy zawodowego na umowę zlecenie, który stanowiłby w projekcie usługę zewnętrzną?
Odp. z dnia 28.03.2024
Zaangażowanie wykonawcy zewnętrznego może nastąpić na podstawie stosunku cywilnoprawnego – w przypadku angażowania wykonawców zewnętrznych (podmiotów lub osób fizycznych) wyłonionych zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności, w szczególności zasadą konkurencyjności lub prawem zamówień publicznych [ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.)].
Angażowanie wykonawców zewnętrznych (firm lub osób fizycznych) do realizacji usług edukacyjnych w postaci zajęć dofinansowanych z EFS+ w szkole publicznej ma charakter uzupełniający do powierzania tych zadań nauczycielkom i nauczycielom na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela i zatrudniania ich zgodnie z art. 16 ustawy – Prawo oświatowe. Takie zaangażowanie będzie miało miejsce tylko i wyłącznie w przypadku, gdy charakter zajęć zaplanowanych w ramach projektu nie wymaga ich prowadzenia przez nauczycieli i nauczycielki posiadających kwalifikacje, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 i 3 ustawy – Karta Nauczyciela. Prawdopodobnym jest, że zaangażowanie podmiotu zewnętrznego wystąpi w przypadku realizacji specjalistycznych zajęć dodatkowych dla uczniów i uczennic, nierealizowanych w ramach standardowej oferty szkoły (np. zaawansowane programowanie, robotyka).
5. Czy nagroda dla ucznia-uczestnika projektu może być w formie finansowej (dosłownie: przelew)?
Odp. z dnia 28.03.2024
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów dla naboru nr FEPM.05.08-IZ.00-003/24, podrozdział 2.3.1 Wsparcie ucznia uzdolnionego realizowane przez wnioskodawcę – jednostki samorządu terytorialnego szczebla powiatowego, pkt 5 wsparcie w zakresie rozwijania uzdolnień uczniów powinno być realizowane przy zaangażowaniu poradni psychologiczno-pedagogicznej i objąć w szczególności:
a) realizację dodatkowych zajęć dydaktycznych (np. zajęcia interdyscyplinarne, zajęcia przedmiotowe w tym zajęcia prowadzone metodą projektu);
b) organizację różnych form zajęć pozaszkolnych, w tym zajęć wyjazdowych (np. obozy naukowe, wycieczki edukacyjne, wyjazdy na spotkania akademickie, wyjścia do instytucji kultury);
c) realizację różnych form rozwijających uzdolnienia i kompetencje społeczne uczniów (np. tutoring rozwojowy, tutoring naukowy, coaching, warsztaty rozwijające kreatywność, warsztaty psychologiczne);
d) objęcie uczniów stałą opieką pedagogiczno-metodyczną.
W związku z powyższym w ramach przedmiotowego naboru nie przewiduje się wsparcia w formie finansowej.
6. Czy wydatkiem kwalifikowalnym będą godziny poświęcone na przygotowanie się do warsztatów przez nauczyciela prowadzącego warsztaty (tj. bez bezpośredniej pracy z uczniem)?
Odp. z dnia 28.03.2024
Wydatkiem kwalifikowalnym w projekcie będzie wyłącznie wynagrodzenie nauczyciela za przeprowadzenie warsztatów z uczniami.
7. Czy możemy od nauczycieli pobierać opłatę za udział w zaproponowanym wsparciu i rozliczyć ją jako wkład własny? Czy taka opłata może wynosić więcej niż 10% wartości projektu, czyli wszystkich kosztów, bezpośrednich i pośrednich?
Odp. z dnia 28.03.2024
Dopuszczalnym jest, aby wkład własny finansowany był (częściowo lub w całości) z opłat wnoszonych przez uczestników projektu, pod warunkiem zawarcia stosownej informacji we wniosku o dofinansowanie projektu. O zakwalifikowaniu źródła pochodzenia wkładu własnego (publiczny/prywatny) decyduje status prawny beneficjenta /partnera (w przypadku projektów partnerskich)/strony trzeciej (w przypadku wnoszenia wkładu w formie wynagrodzeń).
Należy przy tym pamiętać, że wkład własny może być ponoszony ze środków wpłaconych przez uczestników, pod warunkiem jednak, że wpłaty te nie przekroczą wartości wkładu własnego założonego w projekcie, opłaty będą symboliczne i nie będą stanowić istotnej bariery uczestnictwa w projekcie.
Ponadto należy mieć na uwadze, aby nie doszło do podwójnego finansowania tych samych kosztów zaplanowanych w projekcie.
8. Czy kwalifikowalnym wydatkiem jest nagroda dla ucznia w formie bonu/ voucher?
Odp. z dnia 28.03.2024
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów dla naboru nr FEPM.05.08-IZ.00-003/24, podrozdział 2.3.1 Wsparcie ucznia uzdolnionego realizowane przez wnioskodawcę – jednostki samorządu terytorialnego szczebla powiatowego, pkt 5 Wsparcie w zakresie rozwijania uzdolnień uczniów powinno być realizowane przy zaangażowaniu poradni psychologiczno-pedagogicznej i objąć w szczególności:
a) realizację dodatkowych zajęć dydaktycznych (np. zajęcia interdyscyplinarne, zajęcia przedmiotowe w tym zajęcia prowadzone metodą projektu);
b) organizację różnych form zajęć pozaszkolnych, w tym zajęć wyjazdowych (np. obozy naukowe, wycieczki edukacyjne, wyjazdy na spotkania akademickie, wyjścia do instytucji kultury);
c) realizację różnych form rozwijających uzdolnienia i kompetencje społeczne uczniów (np. tutoring rozwojowy, tutoring naukowy, coaching, warsztaty rozwijające kreatywność, warsztaty psychologiczne);
d) objęcie uczniów stałą opieką pedagogiczno-metodyczną.
W przypadku realizacji projektów w zakresie wsparcia ucznia uzdolnionego na obszarze powiatu w partnerstwie ze szkołami wyższymi wsparcie może w szczególności obejmować formy opisane w sekcji 2.3.2 Wsparcie ucznia uzdolnionego realizowane przez wnioskodawcę na poziomie regionalnym – szkoła wyższa.
W ramach przedmiotowego naboru nie przewiduje się wsparcia w postaci nagród pieniężnych dla uczestników projektu. Jednak możliwy jest zakup nagród rzeczowych np. vouchery, o ile ww. nagrody będą powiązane z ofertą dla uczniów uzdolnionych, czyli przeznaczone na zakup materiałów edukacyjnych rozwijających uzdolnienia
9. W zadaniu 1 naszego budżetu pierwszy koszt stanowi wynagrodzenie psychologa Zadanie nazywa się: Diagnoza psychologiczna – rekrutacja uczniów Czy wskaźnikiem kwoty ryczałtowej może być np. Wynagrodzenie 1 psychologa dokonującego diagnozy psychologicznej na etapie rekrutacji do projektu z wartością 1?
Odp. z dnia 28.03.2024
Zgodnie z „Zasadami realizacji projektów w ramach EFS+” należy pamiętać, że wskaźniki nie są po to aby potwierdzać, że każdy pojedynczy, zaplanowany w ramach kwoty ryczałtowej wydatek został poniesiony, ale aby pokazać, że cel w jakim dana kwota została ustalona został osiągnięty. W związku z powyższym ” Wynagrodzenie 1 psychologa dokonującego diagnozy psychologicznej na etapie rekrutacji do projektu z wartością 1″ nie stanowi właściwego wskaźnika, który potwierdza osiągnięcie założonego celu. Przykładowymi wskaźnikami dla zaplanowanego zadania „Diagnoza psychologiczna” mogą być „Liczba przeprowadzonych diagnoz” oraz „Liczba uczniów biorących udział w diagnozie psychologicznej”.
10. Czy w ramach Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa (w zakresie wsparcia uczniów w rozwoju ich uzdolnień) zostały określone standardy kosztów?
Odp.z dnia 05.04.2024
Dla Regulaminu wyboru projektów z Działania 5.8 Edukacja ogólna i zawodowa (w zakresie wsparcia uczniów w rozwoju ich uzdolnień) nie został określony załącznik w postaci Taryfikatora towarów i usług. Niemniej jednak należy zastosować zapisy ww. Regulaminu – podrozdział 4.2 Specyficzne warunki rozliczania wydatków, z którego wynika, że szczegółowe warunki finansowania i rozliczania projektu, jak również konstrukcji budżetu są opisane w Zasadach realizacji projektów w ramach EFS+ oraz Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Zgodnie z ww. „Zasadami realizacji projektów w ramach EFS+”, podrozdział 3.1. – Planując wydatki, beneficjenci powinni kierować się w szczególności racjonalnością i efektywnością, nie zapominając jednocześnie o konieczności efektywnego zarządzania finansami nie tylko na poziomie poszczególnych wydatków ale również usług wykazywanych w projekcie jak i na poziomie całego projektu. Ponadto zgodnie z „Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027”, podrozdział 2.2, pkt.1), f) – Wydatek jest kwalifikowalny, jeżeli: został dokonany w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.
11.W Regulaminie w pkt. 4.2 znajdują się zapisy dot. uproszczonych metod rozliczania wydatków, „W ramach naboru, w przypadku projektów, których łączny koszt wyrażony w PLN nie przekracza równowartości 200 tys. EUR , należy zastosować metodę rozliczania wydatków na podstawie kwot ryczałtowych określanych przez beneficjenta w oparciu o szczegółowy budżet projektu. ION nie dopuszcza realizacji projektów powyżej 200 tys. EUR rozliczanych na podstawie kwot ryczałtowych.”Czy „łączny koszt” to kwota dofinansowania? Wysokość kosztów bezpośrednich czy razem z kosztami pośrednimi?
Odp. z dnia 05.04.2024
Łączny koszt oznacza sumę kwoty dofinansowania oraz wkładu własnego z uwzględnieniem kosztów pośrednich (rozliczanych zarówno w ramach dofinansowania jak i wkładu własnego). „Łączny koszt” to wydatki ogółem w projekcie.
PERSONEL PROJEKTU
- Czy personel projektu (nauczyciel prowadzący „warsztaty”) może być zatrudniony przez powiat na umowę cywilnoprawną – zlecenie w wyniku wyłonienia go w procedurze zamówień publicznych w przypadku gdy jest nauczycielem szkoły prowadzonej przez powiat.
Czy personel projektu tj. doradca zawodowy może być zatrudniony przez powiat na umowę cywilnoprawną – zlecenie w wyniku wyłonienia go w procedurze zamówień publicznych w przypadku gdy nie jest nauczycielem szkoły prowadzonej przez powiat.
Odp. z dnia 28.03.2024
W odpowiedzi na powyższe pytania Instytucja Organizująca Nabór informuje, że nauczyciel lub nauczycielka mogą brać udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiot wykracza poza kwalifikacje nauczyciela określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 i 3 ustawy – Karta Nauczyciela. Muszą jednak pamiętać, że nie będą mogli zostać zaangażowani w „swojej” szkole lub placówce na podstawie umowy zlecenia, z uwagi na zapisy Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wskazujące, że podstawową formą zaangażowania personelu powinien być stosunek pracy. Zatrudnianie własnego personelu na podstawie umowy cywilnoprawnej jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, kiedy szczególne przepisy dotyczące zatrudniania danej grupy pracowników i pracowniczek uniemożliwiają wykonywanie zadań na podstawie stosunku pracy (podrozdział 2.3 pkt 1 lit. m ppkt. i). Powyższe oznacza, że jeśli w wyłonionym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wykonawcą był nauczyciel lub nauczycielka z danej szkoły lub placówki, może być on zaangażowany na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela; natomiast w przypadku gdy jest to osoba będąca nauczycielem lub nauczycielką z innej szkoły lub placówki, może być zaangażowana na podstawie stosunku cywilnoprawnego.
Ważne jest to, że zamówienie publiczne nie może być próbą obejścia przepisów ustawy – Karta Nauczyciela i ustawy – Kodeks pracy, regulujących podstawowe formy zaangażowania nauczycieli w projektach EFS+.
2. Zakładka (potencjał do realizacji projektu) – czy opis doświadczenia i zarządzania projektem powinien dotyczyć wnioskodawcy czy bezpośredniego realizatora działań np szkoły?
Odp. 28.03.2024
Zgodnie z zapisami Instrukcji merytorycznej wypełniania wniosku o dofinansowanie (zał. nr 3 do Regulaminu) na podstawie informacji zamieszczonych w tym punkcie, dokonywana jest ocena merytoryczna potencjału jaki Wnioskodawca i ewentualny Partner planuje zaangażować w realizację projektu pod kątem ich adekwatności do skali i zakresu zaplanowanych w projekcie działań.
PZP
- Czy wnioskodawca w realizacji projektu może zlecić organizację wycieczki wykonawcy zewnętrznemu wyłonionemu w PZP, czy możliwe jest rozliczenie jej fakturą za usługę kompleksową
Odp. z dnia 28.03.2024
Zamawiający może zlecić organizację wycieczki wykonawcy zewnętrznemu. Mając na uwadze wartość zamówienia, procedurę wyboru wykonawcy przeprowadza zgodnie z ustawą PZP lub Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Jednocześnie IZ informuje, że istnieje możliwość rozliczenia usługi fakturą kompleksową pod warunkiem, że wszystkie elementy składowe wycieczki zostaną uwzględnione w przedmiocie zamówienia oraz w umowie na wykonanie danej usługi.
PARTNERSTWO
- W związku z trwającym naborem wniosków w ramach naboru 5.8 dot. przedsięwzięcia strategicznego „Zdolni z Pomorza”, czy Beneficjent może wprowadzić do projektu Partnera, który nie został wskazany w karcie projektu. Mając na uwadze, iż nabór na partnera przeprowadzony zostanie w formie konkursu, Partnerstwo będzie dotyczyło podziału zadań do realizacji. Budżet projektu i harmonogram oraz zakres zadań pozostanie zgodny z kartą projektu.
Odp. z dnia 28.03.2024
Opis przedsięwzięcia przedstawiony w karcie projektu nie wyklucza realizacji projektu w partnerstwie.
Zawarcie partnerstwa jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków. Zasady realizacji projektów partnerskich oraz zasady wyboru partnerów zostały uregulowane w art. 39 ustawy wdrożeniowej. Więcej na temat partnerstwa znajduje się w rozdziale 4 Regulaminu wyboru projektów „Ogólne zasady dotyczące realizacji projektów w naborze”, podrozdział 4.1 „Partnerstwo w projekcie”. W ramach konkursu nie określono katalogu podmiotów uprawnionych do roli partnera w projekcie. Stroną umowy o partnerstwie nie może być podmiot wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania na podstawie przepisów odrębnych. Wybór partnerów odbywa się przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, zgodnie z zasadami określonymi w art. 39 ustawy wdrożeniowej. Partnerstwo nie moze mieć charakteru pozornego .
WSPARCIE
- Czy w projekcie będzie obowiązywał 4-etapowy pomiar nabywania kompetencji
Odp. z dnia 28.03.2024
W projekcie będzie obowiązywał 4-etapowy pomiar nabywania kompetencji. Szczegóły dot. tego procesu zostały przedstawione w zał. nr 2 do Regulaminu wyboru projektów „Zasady pomiaru wskaźników w projekcie dofinansowanym w ramach „Zasady pomiaru wskaźników w projekcie dofinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021- 2027”.
WNIOSKODAWCA
- Czy Wnioskodawca (inny niż JST), zarządzający wyłącznie jedną szkołą techniczną w woj. pomorskim, powinien umożliwić udział uczniom wyłącznie z zarządzanej przez siebie szkoły czy też musi umożliwić udział uczniom innych szkół średnich w gminie?
Odp. z dnia 05.04.2024
Wsparcie należy skierować do uczniów i nauczycieli z obszaru całej gminy. Uwarunkowania dot. realizacji wsparcia dla podmiotu opisanego w pytaniu zawiera rozdział 2.3 oraz sekcja 2.3.3 Wsparcie ucznia uzdolnionego realizowane przez pozostałych wnioskodawców.
Spotkania informacyjne dla potencjalnych wnioskodawców
Spotkanie informacyjne planowane jest na 8 marca 2024 r. w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk
Program seminarium informacyjnego(docx 233KB)
Prezentacje z seminarium informacyjnegoCzy możemy od nauczycieli pobierać opłatę za udział w zaproponowanym wsparciu i rozliczyć ją jako wkład własny? Czy taka opłata może wynosić więcej niż 10% wartości projektu, czyli wszystkich kosztów, bezpośrednich i pośrednich?
1. Przedsięwzięcie strategiczne „Zdolni z Pomorza” – planowane formy wsparcia i zakres współpracy (PPTX 3MB)
2. Specyfika cel i kryteria wyboru projektów (PPTX 530KB)
3.a System wyboru projektów (PPTX 492KB)
3.b System SOWA (PPTX 4,6MB)
4. Zasady realizacji projektów (PPTX 928KB)
5. Zasady udzielania zamówień (PPTX 583KB)
6. Informacja i promocja (PPTX 2,8MB)
7. Zgodność projektów z zasadami horyzontalnymi (PPTX 2,8MB)
Wyjaśnienia dotyczące zatrudnienia nauczycieli w projektach EFS+ (styczeń 2024 r.) (PDF 141KB) – Materiał opracowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej dotyczący wyjaśnienia na temat zatrudniania nauczycieli i nauczycielek w projektach edukacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus