// get_the_title() ?>
FEP
5.7.
Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 5.7. Edukacja przedszkolna w zakresie projektów dotyczących edukacji przedszkolnej zintegrowanych z projektami finansowanymi w Działaniu 6.1. Infrastruktura edukacji przedszkolnej
Zakończony 28.02.2024
Informacja o liczbie złożonych wniosków w ramach naboru
Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 5.7. Edukacja przedszkolna w trybie konkurencyjnym zintegrowanych z projektami finansowanymi w Działaniu 6.1. Infrastruktura edukacji przedszkolnej FEPM.06.01-IZ.00-001/23.
Numer naboru: FEPM.05.07-IZ.00-002/23
Przedmiotem naboru jest udzielenie dofinansowania projektom wpisującym się w cele określone dla Działania 5.7. Edukacja przedszkolna FEP 2021-2027.
Zgodnie z opisem Działania 5.7., zamieszczonym w Szczegółowym Opisie Priorytetów FEP 2021-2027, celem interwencji będzie przede wszystkim tworzenie trwałych miejsc wychowania przedszkolnego tam, gdzie występują deficyty i potrzeby oraz podnoszenie jakości oferty edukacyjnej, służącej głównie wzmocnieniu u dzieci kompetencji kluczowych.
Projekty będą realizowane w sposób zintegrowany z projektami złożonymi w naborze dla Działania 6.1. Infrastruktura edukacji przedszkolnej FEP 2021-2027, współfinansowanymi ze środków EFRR. Powiązanie (zintegrowanie) pomiędzy dwoma projektami oznacza, że projekty wspierane w ramach niniejszego Działania muszą być ściśle skoordynowane z inwestycjami EFRR oraz wynikać z diagnozy i zadań dotyczących podniesienia jakości i dostępności edukacji przedszkolnej.
Uwaga!
Nabór skierowany jest wyłącznie do projektów składających się na projekty zintegrowane.
Udział w naborze wiąże się z równoległym złożeniem dwóch wniosków o dofinansowanie, tj.:
1. w naborze dla Działania 5.7., którego dotyczy niniejsze ogłoszenie oraz
2. w naborze dla Działania 6.1. – ogłoszenie o naborze projektów w ramach Działania 6.1 dostępne jest tutaj
Lista projektów ocenionych formalnie i przekazanych do oceny merytorycznej (PDF 201KB)(Opublikowano 27.05.2024)
Lista projektów skierowanych do negocjacji (PDF 289KB)(Opublikowano 25.10.2024)
Wyniki naboru 12.12.2024
- Lista ocenionych projektów (pdf 351 kb)
- Skład Komisji Oceny Projektów (pdf 182 kb)
Informacje o naborze
Termin składania wniosków
Od 15 listopada 2023 do 28 lutego 2024 r.
Termin rozstrzygnięcia konkursu
Termin zakończenia postępowania uzależniony jest od terminu zatwierdzenia wyników oceny projektów zintegrowanych złożonych w ramach Działania 6.1. Infrastruktura edukacji przedszkolnej.
Instytucja przyjmująca wnioski o dofinansowanie
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
Ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk
Sposób składania wniosków
Wnioski składane są wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Systemu SOWA EFS – https://sowa2021.efs.gov.pl
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Jako wnioskodawcy, mogą przystąpić podmioty administracji publicznej, będące jednostkami samorządu terytorialnego, wymienionymi w Tabeli 2. Lista gmin województwa pomorskiego o szczególnie niskim odsetku dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w relacji do średniej wojewódzkiej, zamieszczonej w Załączniku do uchwały nr 646/457/23 ZWP z dnia 6 czerwca 2023 r. w sprawie przyjęcia sposobu ustalenia listy gmin województwa pomorskiego o szczególnie niskim odsetku dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w relacji do średniej wojewódzkiej.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
W naborze mogą być realizowane wyłącznie następujące typy projektów:
- Zajęcia wspierające rozwój kompetencji kluczowych dzieci (w tym dzieci z doświadczeniem migracji), jak np. zajęcia prowadzone przez specjalistów (psychologia, logopedia, diagnozowanie, integracja sensoryczna itp.).
- Podniesienie kompetencji nauczycieli w ramach doskonalenia zawodowego w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych dzieci, przygotowania ich do samodzielnego uczenia się, realizacji zindywidualizowanego wsparcia dziecka, a także prowadzenia zajęć stymulujących rozwój psychiczny i fizyczny dzieci.
- Wspieranie tworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego
Uzupełniająco realizowane będą również:
- Działania ukierunkowane na wprowadzanie rozwiązań organizacyjnych i metodycznych wpływających na efektywność kształtowania kompetencji kluczowych.
- Budowanie tożsamości regionalnej.
- Podnoszenie kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Projekty realizowane będą w formule przedsięwzięć zintegrowanych do interwencji prowadzonej w ramach Działania 6.1. Infrastruktura edukacji przedszkolnej.
Kryteria wyboru projektów
Przyjęte Uchwałą Komitetu monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 i zawarte w załączniku nr 1 do Regulaminu wyboru projektów. (DOCX 162KB)
Finanse
Maksymalna wartość dofinansowania
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 90%:
1. współfinansowanie ze środków EFS + – 85%;
2. krajowy wkład publiczny (budżet państwa) – 5%.
Wkład własny wynosi minimum 10% wartości projektu.
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Kwota alokacji środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie projektów złożonych w odpowiedzi na nabór wynosi 22 952 647,06 PLN(2), w tym:
- środki EFS+ w wysokości 21 677 500,00 PLN;
- krajowy wkład publiczny – budżet państwa w wysokości 1 275 147,06 PLN.
(2) Kwota przeliczona wg kursu 1 EUR = 4,3355 PLN.
Niezbędne dokumenty
Regulamin wyboru projektów
-
Regulamin wyboru projektów z dnia 04.01.2024 (docx 624 kb)
-
Rejestr zmian z dnia 04.01.2024 (docx 507 kb)
Załączniki do regulaminu wyboru projektów nie ulegają zmianie.
-
Załączniki do regulaminu wyboru projektów (zip 12777 kb)
Wersje archiwalne
-
Regulamin wyboru projektów (docx 624 kb)
Wzór umowy o dofinansowanie
-
Wzór umowy o dofinansowanie (docx 496 kb)
Wzór wniosku o dofinansowanie
-
Wzór wniosku o dofinansowanie (pdf 151 kb)
Inne ważne informacje
Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek
W przypadku negatywnej oceny projektu Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia protestu w celu ponownego sprawdzenia złożonego wniosku o dofinansowanie w zakresie spełnienia kryteriów wyboru projektu.
Szczegółowe informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w regulaminie wyboru (docx 624 kb)
Pytania i odpowiedzi
Pytania dotyczące naboru należy kierować najpóźniej do dnia zakończenia naboru wniosków na adres poczty elektronicznej: edukacja.efs@pomorskie.eu
UWAGA!!!
Każde pytanie ze strony wnioskodawcy jest rozpatrywane indywidualnie przez IZ FEP.
W przypadku wysłania pytań w ostatnich dniach naboru należy mieć na uwadze, iż czas otrzymania odpowiedzi na zadane przez Państwa pytania
może ulec wydłużeniu lub też może wiązać się z otrzymaniem odpowiedzi po zakończeniu naboru.
INFORMACJA I PROMOCJA
- „Czy możemy/mamy obowiązek stosować oznakowanie unijne, jeśli jeszcze nie mamy podpisanej umowy o dofinansowanie (postępowania ofertowe, umowy, materiały promocyjne – ogólnie dokumentacja, która powstała po złożeniu wniosku o dofinansowanie, ale przed podpisaniem umowy o dofinansowanie)?”
Odp. z dnia 02.10.2023
Obowiązki informacyjne należy wypełniać od momentu uzyskania dofinansowania, tj. podpisania umowy o dofinansowanie lub wydania decyzji o dofinansowaniu, do końca realizacji projektu lub do końca okresu trwałości projektu, który został określony w umowie. W tym okresie trzeba wypełniać obowiązki, jakie zapisane są w umowie o dofinansowanie i stosować zasady opisane w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji. W szczególnych przypadkach instytucja przyznająca dofinansowanie może wskazać wcześniejszy termin wypełniania obowiązków informacyjno-promocyjnych.
- „Czy wydatki zaplanowane w budżecie na promocję mogą obejmować wynagrodzenie dla osoby która będzie odpowiedzialna za bieżące działania informacyjno – promocyjne? (chodzi o nabór wniosków w ramach EFS+)”?
Odp. z dnia 02.10.2023
Katalog działań promocyjnych możliwych do realizacji, a także wydatków, które mogą być na ten cel poniesione nie jest zamknięty, niemniej w budżecie projektu w kosztach bezpośrednich nie należy wykazywać żadnych wydatków przeznaczonych na promocję projektu.
Wynika to z Podrozdziału 3.12 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, zgodnie z którym koszty pośrednie projektu EFS+ stanowią koszty administracyjne związane z techniczną obsługa realizacji projektu, w których zakres wchodzą również działania informacyjno-promocyjne projektu.
- Kiedy beneficjent nie musi umieszczać wymaganych znaków graficznych?
Odp. z dnia 02.10.2023
Oznaczenie nie musi pojawić się na dokumentach, których ze względu na ich specyfikę nie można zmieniać i ingerować w ich wzory, np. z powodu obowiązującego prawa (dokumenty księgowe).
BUDŻET
- Kiedy występuje obowiązek rozliczania projektu uproszczonymi metodami oraz jaki jest limit dla projektów ryczałtowych dla konkursu 5.7. Edukacja przedszkolna w zakresie projektów dotyczących edukacji przedszkolnej zintegrowanych z projektami finansowanymi w Działaniu 6.1. Infrastruktura edukacji przedszkolnej?
Odp. z dnia 19.10.2023
Obowiązek stosowania metod uproszczonych dotyczy projektu w którym łączny koszt wyrażony w PLN nie przekracza równowartości 200 000 euro. Przy przeliczaniu wartości projektu należy zastosować kurs Euro wskazany w Regulaminie wyboru projektu, w części 1.2. Zatem jeśli wartość projektu jest mniejsza lub równa 200 000,00 Euro (tj. 894 560,00 PLN przy zastosowaniu kursu 1 EUR = 4,4728 PLN); wówczas obowiązkowe jest rozliczenie projektu na podstawie kwot ryczałtowych
Spotkania informacyjne dla potencjalnych wnioskodawców
Prezentacje ze spotkania informacyjnego:
- Specyfika, cel i kryteria wyboru projektów w ramach edukacji zawodowej, system wyboru projektów 5.7. (PPTX 515KB)
- Specyfika, cel i kryteria wyboru projektów w ramach edukacji zawodowej, system wyboru projektów 6.1. (PPTX 1,6MB)
- Zasady realizacji projektów 5.7. (PPTX 1MB)
- Zasady realizacji projektów 6.1. (PPTX 516KB)
- Wniosek o dofinansowanie – praca w aplikacji SOWA (PPTX 6,8MB)
- Wniosek o dofinansowanie – praca w aplikacji WOD2021 (PPTX 4,1MB)
- Możliwości pozyskiwania pożyczek na budowę przedszkoli (PPTX 1,2MB)