W pierwszym półroczu 2021 r. przedstawiciele Zespołu ds. rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zorganizowali serię seminariów poświęconych procesowi rewitalizacji. Ponadto we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa przeprowadzono spotkania poświęcone dziedzictwu w rewitalizacji.

Wszystkie wydarzenia skierowane były dla przedstawicieli pomorskich gmin, a z uwagi na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zrealizowane zostały w formule online.

Merytoryczne wsparcie procesu rewitalizacji w gminach

Celem spotkań poświęconych prowadzeniu kompleksowych działań rewitalizacyjnych oraz przygotowaniu gminnego programu rewitalizacji było podniesienie wiedzy i kwalifikacji uczestników oraz wymiana doświadczeń pomiędzy gminami. Prowadzący zadbali o ciekawy i możliwie interaktywny charakter seminariów. Podczas spotkań omówiono m.in. budowę systemu monitorowania i oceny programów rewitalizacji, zagadnienia z obszaru zarządzania procesem rewitalizacji (w tym przybliżono modele zarządzania), metody włączania społeczności lokalnej we wdrażanie programów rewitalizacji (w tym angażowanie partnerów do działań rewitalizacyjnych), partycypację społeczną w kształtowaniu przestrzeni publicznych, procedurę delimitacji obszaru zdegradowanego i rewitalizacji (w tym najczęściej popełniane błędy), narzędzia wynikające z ustawy o rewitalizacji (w tym Specjalną Strefę Rewitalizacji i miejscowy plan rewitalizacji), budowę gminnego programu rewitalizacji. Przy prezentacji szczególny nacisk położono na dobre praktyki możliwe do zastosowania w innych gminach. Spotkania wzbogacone zostały tematycznymi filmikami, wywiadami m.in. z ekspertami ds. rewitalizacji oraz gminami wdrażającymi przedsięwzięcia rewitalizacyjne.

Od lutego do kwietnia br. zrealizowano cykl 6 – ciu dwudniowych seminariów online dla dwóch grup uczestników.

Umowa na przeprowadzenie seminariów zawarta została z firmą ADEPT Sp. z o.o. Sp. k.

Spotkania prowadzone były przez:
dr inż. arch. Dagmara Mliczyńska-Hajda
dr hab. inż. arch. Maciej Borsa

Poniżej zaprezentowano łączną liczbę osób, które wzięły udział w seminariach w podziale na poszczególne bloki tematyczne:

  • Monitoring i ewaluacja działań rewitalizacyjnych – 53 osoby;
  • Zarządzanie procesem rewitalizacji – 44 osoby;
  • Metody włączania społeczności lokalnej we wdrażanie programów rewitalizacji oraz partycypacji społecznej w kształtowaniu przestrzeni publicznych – 51 osób;
  • Diagnoza i delimitacja obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji – 40 osób;
  • Wykorzystanie narzędzi wynikających z ustawy o rewitalizacji – 44 osoby;
  • Przygotowanie gminnego programu rewitalizacji – 43 osoby.

 

Zdjęcia z przeprowadzonych seminariów / Fot. UMWP

Lokalne programy rewitalizacji obowiązują zgodnie z prawem do końca 2023 r. Potem prowadzenie procesu rewitalizacji będzie mogło odbywać się wyłączne na podstawie programów tworzonych w oparciu o ustawę o rewitalizacji. Uwzględniając powyższe, prace związane z przygotowaniem, koordynowaniem i tworzeniem warunków do prowadzenia rewitalizacji w gminach powinny rozpocząć się w najbliższym czasie. Województwo pomorskie rekomenduje aby w procesie tworzenia gminnego programu rewitalizacji gminy uwzględniły wiedzę i informacje, które przekazywane są w trakcie realizowanych seminariów.

Seminaria odbyły się w ramach realizowanego przez Województwo Pomorskie zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Dziedzictwo w rewitalizacji

Na przełomie maja i czerwca br. eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa przeprowadzili warsztaty z zakresu rewitalizacji w kontekście wykorzystania potencjału dziedzictwa oraz finansowania projektów bazujących na dziedzictwie.

W ramach webinarium „Rola dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji” uczestnicy dowiedzieli się m.in. na czym polega rozpoznanie i waloryzacja dziedzictwa, jak odpowiednio przygotowywać inwestycje w zabytki, jakie są najczęściej popełniane błędy, jak ważna jest rola konsultacji społecznych czy też jak powinna wyglądać współpraca samorządu z urzędami konserwatorskimi. Po części szkoleniowej przeprowadzony został warsztat – „Adaptacja zabytku na cele społecznie użyteczne w ramach rewitalizacji”. Spotkanie przeprowadzono dla dwóch grup uczestników, łącznie wzięło w nich udział 48 osób.

W ramach webinarium „Finansowanie projektów bazujących na dziedzictwie” zostały szeroko omówione źródła finansowania dla projektów twardych (inwestycyjnych) i miękkich (promocyjnych, społecznych). Uczestnicy dowiedzieli się o tym, jak dobrze przygotowywać projekty i wnioski o dofinansowanie. W jednodniowym spotkaniu udział wzięło 47 osób.

Webinaria organizowane były w ramach realizacji Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022.

W załącznikach zawarte są prezentacje ze spotkań Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Załączniki