Zapraszamy do nowego serwisu funduszeue

Informacje o projekcie
Tytuł projektu Gdański Szlak Wodociągowy
Beneficjent GDAŃSKA INFRASTRUKTURA WODOCIĄGOWO-KANALIZACYJNA SP. Z O.O.
Program Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Miejsce realizacji Gmina Miasta Gdańska
Całkowita wartość 8 738 279,80 zł
Dofinansowanie UE 3 290 364,00 zł

Opis projektu

Gdański Szlak Wodociągowy łączy ze sobą elementy krajoznawczego spaceru, obserwacji przyrody z ciekawą wiedzą z zakresu inżynierii sanitarnej i historii. Zwiedzanie dostępne jest w sezonie letnim. Atrakcję tworzą dwa historyczne podziemne rezerwuary wody i jedna nowoczesna wieża ciśnień z wyjątkowym tarasem widokowym. Symbolem szlaku jest nietoperz – nieuchwytny, tajemniczy i rzadko spotykany ssak, który wybrał jeden z obiektów Szlaku  – Zbiornik Wody Stara Orunia – na swoje siedlisko.  

Udostępnienie turystom Gdańskiego Szlaku Wodociągowego to efekt współpracy pracowników miejskiej spółki wodociągowej GIWK oraz sympatyków historii techniki. Wspólnym celem było zachowanie pamiątek związanych z historią gdańskich wodociągów w jak najlepszym stanie.

Zwiedzanie zbiorników odbywa się w małych, kameralnych grupach pod opieką przewodnika. Wizyty trwają około 60 min. Obiekty szlaku są atrakcjami samymi w sobie. Klimatyczny zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, złożoną z naw i arkad, wymurowaną z czerwonej cegły. Dno zbiornika jest na stałe wypełnione wodą, a zwiedzanie odbywa się po specjalnych pomostach. 110-letni Zbiornik Wody Stary Sobieski to podziemny amfiteatr z unikalną w skali Europy akustyką (dźwięk roznosi się na odległość do 200 metrów i powraca w formie echa przez nawet 7 sekund).

Najmłodszy Zbiornik Wody Kazimierz, znajduje się w pobliżu pięknej plaży na Wyspie Sobieszewskiej i jest czynnym obiektem dbającym o odpowiednie ciśnienie wody w tej dzielnicy. Ta ciekawa architektonicznie wieża ciśnień ma 30 metrów wysokości. Na szczycie znajduje się taras z imponującym widokiem na Zatokę Gdańską i Żuławy Wiślane.
Architektura, niepowtarzalne wnętrza i ciekawe położenie zbiorników zdecydowanie robią wrażenie. Organizatorzy starają się, aby turyści wracali na szlak, także poprzez ciągłą modyfikację wystaw znajdujących się w tych oryginalnych przestrzeniach.  Interdyscyplinarna wystawa o historii wodociągów znajdująca się w Zbiorniku Sobieski zostanie wzbogacona o rekonstrukcję łazienki z początku XX wieku. W tej części ekspozycji znajdą się między innymi: żeliwna wanna na lwich łapach, spłuczka dzwonowa z porcelanową rączką i mosiężnym łańcuszkiem, narożna porcelanowa umywalka. W zewnętrznym pierścieniu zbiornika pojawi się nowa wystawa czasowa – autorstwa Eleny Vertikovej, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Ceglane ściany Zbiornika Wody Stara Orunia staną się w tym roku tłem do projekcji zdjęć dotyczących historii oraz mieszkańców tego obiektu.

Na parter Zbiornika Kazimierz, po prawie dwuletniej przerwie powróci edukacyjna, mechatroniczna wystawa obrazująca znaczenie wieży ciśnień w systemie wodociągowym.