Pożyczka rewitalizacyjna
108 mln złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 trafi do pomorskich miast. W dniu 29 grudnia 2017 r. podpisano pierwszą w Polsce umowę operacyjną między Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), który pełni rolę pośrednika finansowego dla instrumentu finansowego Pożyczka rewitalizacyjna. Na mocy umowy BGK otrzyma w zarządzanie kwotę ponad 103 mln zł, pochodzących ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, którą rozdysponuje w formie preferencyjnych pożyczek rewitalizacyjnych na realizację projektów zlokalizowanych na zdegradowanych obszarach miejskich objętych lokalnym programem rewitalizacji. W efekcie zmiany Programu od końca grudnia 2021 r, dopuszcza się wykorzystanie środków pożyczki na projekty zlokalizowane poza obszarami zdegradowanymi objętymi planami rewitalizacji. Dodatkowo BGK udostępni ze środków własnych kwotę w wysokości ponad 5 mln zł.
Atrakcyjność pożyczek polega przede wszystkim na:
- maksymalnej kwocie zadłużenia do 30 mln,
- bardzo niskim oprocentowaniu już od 0,25% w skali roku (w zależności od przewidywanego efektu społecznego),
- długim okresie kredytowania sięgającym nawet 20 lat,
- karencji w spłacie kapitału, wynoszącej nawet do 24 miesięcy.
BGK nie pobiera opłat oraz prowizji za czynności związane z udzieleniem i obsługą pożyczek, ponieważ za swoje usługi otrzymują wynagrodzenie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który pełni rolę Menadżera Funduszu Powierniczego.
Pożyczki służą zwiększeniu aktywności społecznej i gospodarczej mieszkańców, dlatego przedsięwzięcia powinny nie tylko być rentowne, ale posiadać znaczący efekt społeczny.
Nie przewiduje się finansowania przedsięwzięć polegających wyłącznie na budowie (rozbudowie, przebudowie) obiektów handlowych.
Zakup gruntów niezabudowanych i zabudowanych w ramach finansowanej inwestycji możliwy będzie do wysokości 10% kwoty udzielonej pożyczki.
Wsparcie skierowane jest do jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, związków i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, a także przedsiębiorców, instytucji edukacyjnych, szkół wyższych, instytucji rynku pracy, klubów sportowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego, organizacji pozarządowych, instytucji pomocy i integracji społecznej, instytucji kultury, kościołów i związków wyznaniowych.
Za identyfikację projektów kwalifikujących się do udzielenia Pożyczki rewitalizacyjnej odpowiedzialna jest Agencja Rozwoju Pomorza.
Poniżej dane kontaktowe pośrednika finansowego oraz Agencji Rozwoju Pomorza:
Bank Gospodarstwa Krajowego Szczegóły na stronie internetowej: https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/inne/pozyczka-rewitalizacyjna/pozyczka-rewitalizacyjna-wojewodztwo-pomorskie-1/ |
Agencja Rozwoju Pomorza Szczegóły na stronie internetowej: |