Zapraszamy do nowego serwisu funduszeue

Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały

Informacje o projekcie
Tytuł projektu Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki - rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I - Spichlerz Biały
Beneficjent Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Miejsce realizacji Słupsk
Całkowita wartość 20770527,93 zł.
Dofinansowanie UE 9830436,82 zł.

Opis projektu

Biały Spichlerz jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w Słupsku. Budowę tego magazynu wojskowego rozpoczęto w 1804 roku. Spichlerz był pierwszym budynkiem o tak nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, wyróżniał się na tle miejskich zabudowań szachulcowych nie tylko kolorem ścian, ale i wielkością. Swoją funkcję pełnił do 1945 roku. W latach powojennych jego przeznaczenie się zmieniało: był tymczasowym więzieniem dla niemieckich mieszkańców miasta, spichlerzem zbożowym, magazynem mechanicznych artykułów gospodarstwa domowego. W ręce prywatne trafił w roku 1995 i także był używany jako magazyn. W 2012 roku właścicielem budynku został Samorząd Województwa Pomorskiego, który rok później przekazał działkę wraz z budynkami Białego – i leżącego obok – Czerwonego Spichlerza Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W budynkach zaplanowano realizację projektu polegającego na rozbudowie głównej siedziby muzeum. Prace remontowo-budowlane w Spichlerzu Białym trwały od początku roku 2017 do połowy roku 2018. Następnie urządzano wnętrza i przenoszono muzealne eksponaty z przepełnionych magazynów; aranżacja wystaw trwała do połowy roku 2019. Po ponad 200 latach istnienia budynek odzyskał świetność. W lipcu 2019, w roku 95. rocznicy istnienia muzealnictwa w Słupsku, Biały Spichlerz wraz z nowymi wystawami został otwarty dla zwiedzających. Poprzez wprowadzenie funkcji muzealnej: wystawienniczej i magazynowej, zaczął nowy etap.

W Białym Spichlerzu znajduje się wystawa stała prezentująca zbiory z największej na świecie kolekcji prac Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz wystawa czasowa „Witkacy inaczej…”. Trzecia w historii słupskiego muzeum wystawa stała Witkacego jest jednocześnie jedyną wystawą monograficzną artysty w Polsce. Pokazane są prace ze wszystkich okresów twórczości artysty, zwłaszcza pastelowe portrety powstałe w ramach jednoosobowej Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz” działającej w latach 1925-39. Na wystawie znajduje się ponad 135 prac malarskich, rysunkowych i graficznych oraz rękopisy, maszynopisy, korespondencja i książki.

Ponadto w Białym Spichlerzu na ekspozycjach pod wspólnym tytułem „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku” oglądać można zbiory sztuki współczesnej: obrazy, grafiki, plakaty, rysunki, tkaniny artystyczne, rzeźby, a także militaria i obiekty techniczne. Znajdziemy tu dzieła m.in. Jana Matejki, Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Franciszka Starowieyskiego, Edwarda Dwurnika czy Magdaleny Abakanowicz.

Na ostatniej kondygnacji zobaczyć można wystawę stałą „Słupsk – miasto i ludzie”, prezentującą pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku. Wiele eksponatów to dary mieszkańców: osobiste pamiątki i dokumenty. Nieodłączną częścią wystawy są również materialne świadectwa tamtych czasów, związane z budynkami, miejscami, zakładami pracy, instytucjami kultury, m.in. ogłoszenia dotyczące osiedlenia, plakaty, afisze, sztandary, a także przedmioty codziennego użytku, czasopisma, książki czy meble.

W budynku znajduje się także sala konferencyjna oraz magazyny ekspozycyjne umożliwiające zobaczenie przechowywanych w nich obiektów, zapewniające odpowiednie przechowywanie dzieł sztuki. W budynku przewidziano rozwiązania techniczne i aranżacyjne ułatwiające zwiedzanie, jednak najbardziej znaczący jest fakt, że dotychczas niepokazywane obiekty słupskiego muzeum udostępnione zostały publiczności. Obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Pełni nie tylko funkcje muzealne, ale służy realizacji inicjatyw społecznych i inspiruje działania artystyczne.