Informacje o projekcie
Tytuł projektu Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego
Beneficjent Uniwersytet Gdański
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Miejsce realizacji Gdańsk
Całkowita wartość 28 406 201,86 zł
Dofinansowanie UE 21 388 706,99 zł

Opis projektu

 

Opis projektu: Przedmiotem projektu jest rozbudowa budynku WMFiI UG wraz z zakupem wyposażenia oraz oprogramowania, które umożliwi utworzenie nowego kierunku studiów: informatyki o profilu praktycznym. Jednocześnie w ramach projektu realizowane będą działania miękkie ukierunkowane na podniesienie kwalifikacji kadry dydaktycznej Instytutu Informatyki UG (szkolenia, konsultacje, warsztaty), a także na stworzenie programu kształcenia dostosowanego do potrzeb gospodarki. Dzięki szerokiej współpracy w projekcie, obejmującej zaangażowanie pracodawców (w tym partnera projektu – firmy Kainos Software Poland), Agencji Rozwoju Pomorza, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i szkół ponadgimnazjalnych, absolwenci nowego kierunku posiadać będą kompetencje najlepiej odpowiadające na zapotrzebowanie rynku pracy. Tym samym realizacja projektu pozwoli na dostosowanie oferty kształcenia zawodowego na poziomie wyższym do potrzeb gospodarki oraz zapewni wysoką zatrudnialnością absolwentów nowego kierunku.

Opis zakresu Projektu i planowanych działań

Projekt realizowany będzie w Gdańsku – Oliwie, przy ul. Wita Stwosza 57, na terenie Kampusu UG, obok budynku WMFiI. Inwestycja polega na rozbudowie WMFiI o nowe skrzydło z zakupem i instalacją wyposażenia naukowo-dydaktycznego (w tym ICT) oraz specjalistycznego oprogramowania,

służącego prowadzeniu działalności dydaktycznej na nowotworzonym kierunku o profilu praktycznym. Obiekt będzie połączony z istniejącym budynkiem łącznikami i będzie stanowił uzupełnienie infrastruktury Wydziału. Inwestycja realizowana będzie w trybie zaprojektuj-wybuduj. Budynek będzie posiadał 5 kondygnacji, w tym 1 podziemną. Docelowo będzie mógł pomieścić 300 studentów. Pow. zabudowy- ok. 1 245 m2, kubatura ok. 20 510 m3, pow. netto ok. 3 860 m2. Przy obiekcie powstanie ok. 45 miejsc parkingowych. Wewnątrz powstaną m.in. 4 nowoczesne laboratoria komputerowe wyposażone w blisko 100 stanowisk komputerowych.

Zakres rzeczowy projektu:

1.Przygotowanie terenu

a.Zabezpieczenie terenu

b.Prace przygotowawcze:

-wytyczenie geodezyjne obiektów

-rozebranie elementów zagospodarowania kolidujących z nową infrastrukturą

-wycinka kolidujących drzew i krzewów

-zabezpieczenie drzew do zachowania

-usunięcie wierzchniej warstwy humusu

-rozebranie obiektów opuszczonych i resztek innych obiektów poniżej warstwy wierzchniej

2.Uzbrojenie terenu – przyłącza:

– wodociągowe

– kanalizacji deszczowej

– kanalizacji sanitarnej

– do sieci ciepłowniczej

– do sieci elektroenergetycznej

– do sieci teleinformatycznej

3.Rozbudowa WMFiI o nowe skrzydło z wyposażeniem w urządzenia dźwigowe oraz instalacje wewn.:

str. : 6 z 13 suma kontrolna: 99fde-29144-17091

– wody zimnej, wody ciepłej użytkowej i cyrkulację ciepłej wody użytkowej

– kanalizacji sanitarnej

– centralnego ogrzewania

– ciepła technologicznego

– wentylację mechaniczną wyposażoną w urządzenia do odzysku ciepła/chłodu (rekuperator połączony z gruntowym wymiennikiem ciepła)

– klimatyzację pomieszczeń

– instalację elektryczną, kontroli dostępu i strukturalne

– system sygnalizacji włamania i napadu

4.Zagospodarowanie terenu: plac wejściowy, ciągi piesze, drogi wewn., parkingi, elementy małej arch., śmietniki, wiaty na rowery, oświetlenie terenu.

5.Odtworzenie istniejącego zagospodarowania terenu, o ile zajdzie taka potrzeba (warunki przyłączeniowe lub obsługa komunikacyjna);

6.Wyposażenie budynku w sprzęt, meble i urządzenia.

Wdrożona zostanie platforma wirtualizacyjna z licencją dla 250 użytkowników jednocześnie, umożliwiająca efektywną naukę w środowisku dedykowanym poszczególnym technologiom.

Przyjęte rozwiązania techniczne i materiały należą do sprawdzonych i powszechnie stosowanych i zapewnią jakość i trwałość wytworzonej infrastruktury.

W budynku przewiduje się również szereg rozwiązań dla osób niepełnosprawnych oraz rozwiązania w zakresie zmniejszenia presji na środowisko (GWC i rekuperatory). Przeprowadzenie inwestycji pozwoli na osiągnięcie spójnej infrastruktury WMFiI, zapewni jego rozwój i umożliwi uruchomienie nowego

kierunku o profilu praktycznym.

 

Ce Projekt dotyczy kompleksowych działań umożliwiających wprowadzenie na WMFiI UG kształcenia na nowym kierunku informatyka o profilu praktycznym, o specjalności Programista aplikacji internetowych. Działaniem umożliwiającym utworzenie kierunku praktycznego i wzrost liczby przyjmowanych studentów jest rozbudowa obecnego gmachu WMFiI. Nowa powierzchnia służyć będzie m.in. do utworzenia 4 odpowiednio wyposażonych laboratoriów komputerowych, które wykorzystywane będą do zdobywania praktycznych umiejętności z zakresu programowania w wybranych językach (m.in. Java, C#, JavaScript) oraz szeroko rozumianego wytwarzania i testowania współczesnych aplikacji internetowych. Absolwent nowoutworzonego kierunku praktycznego posiadać będzie kompetencje z obszarów: frontend oraz backend development, wskazanych przez pracodawców z branży IT jako najbardziej deficytowe. W odróżnieniu od obecnych studentów informatyki, absolwenci nowego kierunku będą umieli zastosować różne modele baz danych: relacyjne, grafowe, dokumentowe. Poznają podstawy w dziedzinie algorytmów, struktur danych i złożoności obliczeniowej. Zatem Projekt przyniesie wymierne korzyści społeczne i ekonomiczne w postaci rozwoju rynku spowodowanego pojawieniem się specjalistów posiadających unikatowe kwalifikacje w zakresie programowania aplikacji internetowych, w tym także mobilnych.

Ponieważ projekt ma służyć rozwojowi umiejętności praktycznych, w realizację przedsięwzięcia zaangażowano partnera, który odpowiedzialny będzie za podniesienie kompetencji pracowników Instytutu Informatyki (szkolenia, konsultacje) i pełnić będzie ważną rolę w tworzeniu treści merytorycznej nowego programu studiów i współprowadzeniu zajęć. W przedsięwzięcie włączone zostaną też instytucje otoczenia biznesu, które pomogą Uczelni i Wydziałowi dostosowywać i zmieniać programy do aktualnych trendów i potrzeb rynku (zaangażowanie zadeklarowała Agencja Rozwoju Pomorza S.A.). Jednocześnie udział w tworzeniu kluczowego przedmiotu „Zarządzanie projektem informatycznym” zadeklarowała Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych – Zamiejscowy Wydział Informatyki w Gdańsku. Warto podkreślić, że UG będzie pierwszą uczelnią publiczną w regionie, która wprowadzi kształcenie o profilu praktycznym na kierunku Informatyka. Po realizacji Projektu zwiększy się liczba absolwentów kierunków informatycznych, co jest istotne z punktu widzenia trendów rozwojowych firm sektora IT w Trójmieście. Projekt jest także zgodny z ISP „Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie”. Realizacja projektu pozwoli na osiągnięcie celu jakim jest dostosowanie oferty kształcenia zawodowego na poziomie wyższym do potrzeb gospodarki, czego efektem będzie wzrost zainteresowania nauką na UG na nowo otwartym kierunku praktycznym (rok po zakończeniu projektu liczba studentów osiągnie wskaźnik 110 os.) i utrzymanie się trendu wysokiej zatrudnialności absolwentów kierunków informatycznych

Galeria