Zapraszamy do nowego serwisu funduszeue

Informacje o projekcie
Tytuł projektu Rewaloryzacja i adaptacja Wozowni Artyleryjskiej wraz z otoczeniem, na potrzeby Hevelianum w Gdańsku
Beneficjent Gmina Miasta Gdańska
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Miejsce realizacji Gdańsk
Całkowita wartość 10 079 561,59 zł
Dofinansowanie UE 4 892 469,07 zł

Opis projektu

Czterokondygnacyjny budynek, wzniesiony w latach 70. XIX wieku na potrzeby pruskiego wojska, które przechowywało tu lawety armatnie, znajduje się w kompleksie Hevelianum na Górze Gradowej. Obiekt jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym. Stanowi przykład konstrukcji szkieletowej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych form budownictwa, m.in. ze względu na widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz elementy konstrukcyjne. Dziś w nowoczesnym i ekologicznym budynku Wozowni Artyleryjskiej działają sale konferencyjne i wystawowe oraz restauracja. Przestrzeń jest otwarta dla firm, organizacji i osób prywatnych, które organizują tu konferencje, warsztaty, szkolenia czy wydarzenia kulturalne.

Trwający rok kapitalny remont budynku Wozowni Artyleryjskiej, zakończył się 30 września 2018 roku.

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej dokonano modernizacji budynku. Poddano rewaloryzacji fasadę. Dokonano generalnego remontu wnętrza. Odtworzono cztery pary wrót na parterze oraz jedną parę na pierwszym piętrze. Odtworzono mostek łączący kondygnację pierwszego piętra z pochylnią prowadzącą na Wysokie Czoło Kurkowe. Zastosowano przy tym nowoczesne technologie, np. odnawialne źródła energii, montując pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz systemy wentylacji z odzyskiem ciepła.

Wozownia Artyleryjska to miejsce, z którego można podziwiać piękny widok Gdańska, A sam obiekt znalazł się w ramach projektu „Korona Starego Gdańska” na liście najważniejszych punktów widokowych. Ponad 20-hektarowy teren parkowy Hevelianum to usytuowana w centrum miasta na Górze Gradowej wspaniała przestrzeń rekreacyjna z pięknym widokiem na miasto. Na pagórkach rozlokowanych jest kilkadziesiąt XIX-wiecznych murowanych obiektów, służących niegdyś obronności miasta – schronów, kaponier, składnic amunicji, koszar – a dziś kryjących centrum nauki.