Żuławy również mają już swój ZPT. Podpisano kolejne porozumienie
Zintegrowane Porozumienia Terytorialne dla obszaru Żuław zostało podpisane 15 września 2023 r. w Nowym Dworze Gdańskim. Dzięki niemu strategiczne projekty będą mogły liczyć na preferencje w konkursach o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach FEP 2021-2027.
W uroczystym podpisaniu porozumienia w siedzibie Żuławskiego Parku Historycznego wzięli udział marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, a zarazem lider Partnerstwa Obszaru Funkcjonalnego Żuławy.
Czym są ZPT?
Przypomnijmy, że Zintegrowane Porozumienia Terytorialne są autorskim pomysłem wypracowanym na Pomorzu. Ich istotą jest partnerskie działanie, tzn. wspólne uzgadnianie, a następnie realizacja przedsięwzięć o znaczeniu regionalnym i ponadlokalnym, które poprawią jakość życia mieszkańców naszego regionu. Projekty te powinny się wpisywać w cele strategii rozwoju województwa oraz strategii terytorialnej danego partnerstwa.
Podpisanie porozumienia powoduje, iż wspomniane projekty otrzymają preferencje punktowe, które w istotny sposób zwiększą ich szanse na uzyskanie dofinansowania w ramach konkursów z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
Co dzięki ZPT zyskają Żuławy?
W przypadku Żuław w ramach ZPT znalazło się sześć pakietów przedsięwzięć, dotyczących m.in. termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w gminie Ostaszewo, Sztutowo i Lichnowy, zagospodarowania wód opadowych i budowy błękitno-zielonej infrastruktury w gminie Nowy Dwór Gdański i Lichnowy, rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym dzięki punktom selektywnego zbierania odpadów w gminie Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Miłoradz, Ostaszewo, Stare Pole oraz dzięki zagospodarowaniu Mierzei Wiślanej w innowacyjne kosze uliczne. Dotyczą one ponadto budowy dróg rowerowych w ramach węzła integracyjnego Nowy Dwór Gdański, a także modernizacji Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji oraz budynku przeznaczonego na Centrum Historyczno-Kulturalne w Trzcinisku w gminie Cedry Wielkie.
Łączna wartość tych przedsięwzięć to blisko 33 mln zł, a wartość ich potencjalnego dofinansowania ze środków FEP 2021-2027 to około 28 mln zł.
Autor: Marcin Szumny/UMWP