Wsparcie szpitali w Kościerzynie i Gdańsku – unijną odpowiedzią na pandemię COVID-19
23 czerwca br. Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał do dofinansowania ze środków UE dwa projekty dotyczące rozwoju infrastruktury w podmiotach medycznych: Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Środki na dotacje pochodzą z puli przekazanej województwu pomorskiemu przez Unię Europejską w ramach instrumentu REACT-EU, czyli odpowiedzi Wspólnoty na pandemię COVID-19.
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. dzięki środkom z UE planuje realizację projektu pn.: „Dostosowanie infrastruktury i sprzętu do możliwości realizowania wysokojakościowej obsługi pacjentów wymagających rehabilitacji, również w zakresie rehabilitacji powikłań po chorobie COVID-19″. Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał inwestycji dofinansowanie w wysokości 11 mln zł.
Przedmiotem projektu jest dostosowanie infrastruktury i wyposażenia Ambulatorium – Zakładu Rehabilitacji w Kościerzynie wraz z zamiejscowym Działem Fizjoterapii w Dzierżążnie na poczet realizacji potrzeb rehabilitacyjnych mieszkańców województwa pomorskiego. Projekt zakłada dostosowanie pomieszczeń znajdujących się w budynku warsztatowo-magazynowym na potrzeby Zakładu Rehabilitacji w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, dostosowanie i adaptację pomieszczeń Zakładu Rehabilitacji z zamiejscowym Działem Fizjoterapii w Dzierżążnie oraz wyposażenie obu lokalizacji w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości i dostępności do wysokojakościowych usług rehabilitacyjnych w województwie pomorskim, również w zakresie rehabilitacji pacjentów z powikłaniami po chorobie COVID-19.
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o. o w Gdańsku dzięki środkom z UE planuje realizację projektu pn.: „Poprawa dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku”. Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał inwestycji dofinansowanie w wysokości 9 mln zł.
Projekt dotyczy wymiany na nowe dwóch wyeksploatowanych już, a kluczowych urządzeń diagnostycznych w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku tj. tomografu komputerowego oraz rezonansu komputerowego. Dodatkowo przewiduje się zakup endosonografu (EUS) wraz z torem wizyjnym oraz endoskopami giętkimi i diatermią endoskopową.
Projekt jest odpowiedzią na skutki pandemii COVID-19, w trakcie której odnotowano znaczne zmniejszenie ilości świadczeń onkologicznych oraz przyrost zachorowań. Wyroby medyczne zaplanowane do zakupy w projekcie będą służyły Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej w poradni onkologicznej WCO. Realizacja projektu podwyższy jakość świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego w województwie.