Zakończył się kolejny projekt wielkiej pomorskiej termomodernizacji. Po obiektach kulturalnych czy oświatowym, przyszedł czas na te związane z ochroną zdrowia. Dzięki ponad 20 mln zł. utrzymanie budynków m.in. w słupskim pogotowiu i szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim będzie nie tylko tańsze, ale i bardziej ekologiczne.

 

To kolejny projekt w ramach  termomodernizacji obiektów Samorządu Województwa Pomorskiego, który przyniesie znaczne oszczędności finansowe.

 

Kolejny etap zakończony

Termomodernizacja obiektów SWP podzielona była na kilka etapów. W jednym prace prowadzone były w obiektach kulturalnych, potem w tych związanych z oświatą.

Przyszedł czas na termomodernizację budynków służby zdrowia. Prace prowadzone były w trzech jednostkach – mówi Alicja Stefanowska, kierownik Biura Realizacji Projektów UMWP.

Chodzi o: Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku oraz w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku.

Budynki są teraz bardziej ekologiczne, a ich bieżące użytkowanie jest tańsze. Dzięki temu zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne, ważne projekty czy inwestycje – dodaje Stefanowska.

 

Całkowita wartość projektu to ponad 20 mln zł. W tej kwocie nieco ponad 17 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków europejskich. A po co w ogóle robić termomodernizację? O tym, najlepiej świadczą liczby.

 

Efekt końcowy

Najbardziej widoczną oznaką przeprowadzonej termomodernizacji jest nowy wygląd budynków, które zostały ocieplone. Mają wymienione okna i drzwi.

Ale to tylko jeden z efektów prac. Dużo ważniejsze jest to, że dzięki termomodernizacji zmniejszamy zużycie energii w budynkach. Montując nowoczesne źródła energii redukujemy też emisję dwutlenku węgla do atmosfery – wyjaśnia Stefanowska.

Dzięki projektowi o prawie 340 tys. zł. zmniejszą się koszty utrzymania budynków, emisja gazów cieplarnianych spadnie o około 36 proc. a dwutlenku węgla o prawie 325 ton w ciągu roku. Zainstalowane źródła energii wyprodukują około 75 MWh prądu rocznie. W przypadku szpitali pozwoli to zaoszczędzić ok. 96 tys. rocznie.

 

Aleksander Olszak KMW

źródło: pomorskie.eu