Przykład wykorzystania wsparcia pozadotacyjnego – pożyczki na przedsięwzięcia rewitalizacyjne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 (RPO WP 2014–2020) w celu wspierania dodatkowych działań na obszarach objętych programami rewitalizacji.

 

Budowa budynku komunalnego bez barier przy ulicy Dickmana 30 to koszt 7,8 mln zł. Środki przyznano na lata 2019-2034, a oprocentowanie jest najniższe z możliwych: 0,25 proc. w skali rocznej.

Dwadzieścia miesięcy trwała budowa przy ul. Dickmana 30 na Oksywiu pierwszego od wielu lat budynku komunalnego w Gdyni. Co ważne, to budynek bez barier – dostosowany do szczególnych potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Powstanie bloku było związane z trwającym w tej dzielnicy procesem rewitalizacji i możliwe dzięki – między innymi – instrumentowi pożyczkowemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Jego cel to wspieranie dodatkowych działań na obszarach objętymi programami rewitalizacji.

Pierwszy gdyński budynek komunalny bez barier stanął na fragmencie działki zajmowanej przez lata przez zespół parterowej zabudowy mieszkalnej. W Gminnym Programie Rewitalizacji, którym objęta jest ta część Oksywia, pierwotnie zaplanowano remont tych obiektów. Chodziło m.in. o termomodernizację, bo jedną z bolączek mieszkańców były bardzo wysokie koszty ogrzewania. Po analizie stanu technicznego budynków okazało się jednak, że tak poważne prace są wykluczone. Władze Gdyni zdecydowały więc o ich wyburzeniu i budowie na części terenu nowego budynku komunalnego bez barier – dostosowanego do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
W bloku mieści się trzydzieści mieszkań o powierzchni od 28 do 55 m kw oraz jedno pięciopokojowe o powierzchni 111 m kw, przeznaczone dla placówki opiekuńczo-wychowawczej.

 

Dwa połączone zdjęcia na pierwszym i na drugim zdjęciu widać parterowe pomalowane na biało budynki mieszklne pokryte dachem dwuspoadowym z papy

Zespół parterowej zabudowy mieszkalnej. Fot. Archiwum Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Wsparcie w procesie zmiany miejsca zamieszkania

W trakcie budowy obiektu lokatorom znajdujących się tu wcześniej budynków zapewniono inne mieszkania z zasobu komunalnego miasta; stworzono również możliwość powrotu do zamieszkiwanej przez nich wcześniej części Oksywia. Spośród dotychczasowych mieszkańców budynków znajdujących się przy ulicy Dickmana w nowym obiekcie zamieszkało czternaście rodzin. Kolejne piętnaście to rodziny, które znajdowały się na liście oczekujących na zamianę mieszkania komunalnego na łatwiej dostępne z tytułu niepełnosprawności członka rodziny oraz z listy rodzin oczekujących na mieszkanie komunalne, w których jest osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności.
W sprawne zorganizowanie przeprowadzek zaangażowali się pracownicy gdyńskich miejskich jednostek. W stałym kontakcie z nimi pozostawali pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych, którzy spotkali się z każdą z ponad 80 rodzin. Celem tych spotkań i przeprowadzonych wywiadów było dogłębne poznanie sytuacji lokatorów i ich preferencji dotyczących nowego miejsca zamieszkania na Oksywiu lub w innych gdyńskich dzielnicach.

Nowy budynek komunalny przy ul. Dickmana 30 na Oksywiu oraz widok na stary zespół zabudowy komunalnej. Fot. Archiwum  Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Budynek bez barier zaprojektowany na całe życie

Budowa nowego budynku to z jednej strony odpowiedź na potrzebę rozwinięcia miejskiego zasobu mieszkaniowego o lokale w pełni dostępne, także te położone na wyższych kondygnacjach, co bardzo często nie było możliwe w przypadku starszego budownictwa. Z drugiej zaś strony zasób mieszkaniowy o takim standardzie jest istotny z uwagi na realizację celów gdyńskiej polityki społecznej, zorientowanej na wzmacnianie samodzielności i integrację osób zależnych z powodu stanu zdrowia czy wieku tak, aby mogły możliwe jak najdłużej zamieszkiwać w warunkach domowych opóźniając moment, w którym konieczne będzie korzystanie ze stałego wsparcia o charakterze instytucjonalnym.
W trakcie prac nad koncepcją budynku bardzo ważne było założenie, że blok ma umożliwiać wygodne funkcjonowanie lokatorom przez całe życie – w myśl zasady projektowania uniwersalnego. Bardzo ważne stało się zatem minimalizowanie wszelkich ograniczeń, w tym takich, które w wielu przypadkach doskwierają osobom starszym i z niepełnosprawnościami. W obiekcie zaprojektowano szerokie przejścia, korytarze i drzwi oraz zastosowano stolarkę bezprogową. W budynku znajduje się winda o wymiarach odpowiednich do przewiezienia wózka, a klatka schodowa ma parametry przewidziane dla obiektów opieki zdrowotnej. Stopnie są niskie i szerokie, a poręcze umieszczono na dwóch wysokościach i po obu stronach schodów.

Budynek obejmuje również przestrzenie wspólne. Na parterze mieszczą się dwie świetlice, a bezpośrednio przy bloku znajduje się rozległy teren, o którego urządzeniu zdecydują mieszkańcy.
Do wejścia wiedzie nawierzchnia naprowadzająca, zaś samo wejście zaakcentowano kolorystycznie. To rozwiązania zastosowane z myślą o osobach niewidzących i słabo widzących, ale też starszych: z zaburzeniami dementywnymi, mających problemy z percepcją. Wewnątrz ściany i podłogi mają kontrastowe kolory. Numery mieszkań – duże, kontrastowe i wypukłe – umieszczono na wysokości dostosowanej do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

Nowy budynek komunalny przy ul. Dickmana 30 na Oksywiu – wejście do budynku  z zielonym dachem oraz widok na stary zespół zabudowy komunalnej. Fot. Archiwum  Laboratorium Inowacji Społecznych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Materiał opracowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych z Gdyni we współpracy z Konradem Młynarczykiem.