Podpisano kolejne porozumienie. Tym razem ZPT dotyczy Strefy Przybrzeżnej
Preferencje dla strategicznych projektów w konkursach o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach FEP 2021-2027. To najważniejszy efekt, jaki dla Strefy Przybrzeżnej przyniesie Zintegrowane Porozumienie Terytorialne. Dokument w tej sprawie został podpisany 29 września 2023 r. w Smołdzinie.
W uroczystym podpisaniu porozumienia w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby, a zarazem lider Partnerstwa Obszaru Funkcjonalnego Strefa Przybrzeżna.
Czym są ZPT?
Przypomnijmy, że Zintegrowane Porozumienia Terytorialne są autorskim pomysłem wypracowanym na Pomorzu. Ich istotą jest partnerskie działanie, tzn. wspólne uzgadnianie, a następnie realizacja przedsięwzięć o znaczeniu regionalnym i ponadlokalnym, które poprawią jakość życia mieszkańców naszego regionu. Projekty te powinny się wpisywać w cele strategii rozwoju województwa oraz strategii terytorialnej danego partnerstwa.
Podpisanie porozumienia powoduje, iż wspomniane projekty otrzymają preferencje punktowe, które w istotny sposób zwiększą ich szanse na uzyskanie dofinansowania w ramach konkursów z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
Co dzięki ZPT zyska Strefa Przybrzeżna?
W Porozumieniu dla Strefy Przybrzeżnej znalazło się 7 pakietów przedsięwzięć dotyczących m.in. termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w gminach Główczyce, Smołdzino i Wicko, zwiększenia zdolności operacyjnej ochotniczych straży pożarnych w gminach Główczyce, Wicko, Smołdzino, Ustka i w Łebie oraz nadania nowych funkcji obiektom kulturalnym w Łebie, Ustce, Objeździe i Wicku. Chodzi także o budowę zbiornika retencyjnego i sieci kanalizacji deszczowej w Łebie oraz zmodernizowaniu zielonej infrastruktury w celu przystosowania się do zmian klimatu w gminach Główczyce, Wicko i w Łebie, rozbudowę ujęć wody pitnej na terenie gminy Wicko, budowę oczyszczalni ścieków w Smołdzinie czy rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym dzięki punktom selektywnego zbierania odpadów w gminie Główczyce oraz w miastach Łeba i Ustka.
Łączna wartość tych przedsięwzięć to blisko 44 mln zł, a wartość ich potencjalnego dofinansowania ze środków FEP 2021-2027 to około 37 mln zł.
Autor: Marcin Szumny/pomorskie.eu