Edukują, inspirują, pomagają zmienić spojrzenie na polskie miasta, przybliżyć problemy z jakimi się borykają i wyzwania jakie przed nimi stoją. Takie właśnie są podcasty z naszej złotej dwunastki. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Podcasty są najlepszą i najprostszą formą zdobywania i rozwijania wiedzy na prawie każdy temat. W dodatku za darmo. Wystarczy tylko słuchać tego, co prowadzący i zaproszeni przez nich eksperci mają nam ciekawego do powiedzenia. A mają naprawdę dużo. Przeprowadzone rozmowy przybliżają nam tematykę miejską dotyczącą m.in. problemów polskich miast, ich wyzwań, inspirujących przedsięwzięć, czy wizji miast przyszłości.

Poniższa dwunastka to nasz subiektywny wybór. Mamy jednak nadzieję, że będzie Was inspirować równie mocno, jak nas. Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą!

L.pPodcastyOpis dotyczący podcastówGdzie posłuchać
1.Urbcast

To dwujęzyczny podcast Marcina Żebrowskiego (urban designera, urbanisty i miłośnika miast) o miastach, urbanistyce i nie tylko.

To ciekawe rozmowy z różnymi gośćmi – dotychczasowymi byli m.in. Mustafa Sherif – prowadzący znany międzynarodowy podacst Urbanistica Podcast, Olga Gitkiewicz – autorka m.in. reportażu „Nie zdążę” o wykluczeniu transportowym w Polsce, Paweł Jaworski promotor „żywej ulicy – Livable Streets”.

Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj
2.Dziedzictwo w rewitalizacji – wypowiedzi praktyków

Wypowiedzi ośmiu ekspertów – praktyków rewitalizacji dotyczące tego, jak ujmowanie są i powinny elementy dziedzictwa w procesach rewitalizacji. Rozmowy prowadzi Andrzej Brzozowy i Rajmund (Kuba) Ryś z firmy Projekty Miejskie.

Odcinek 5 to wypowiedź Moniki Sasin – Naczelnika Wydziału Projektów Rozwojowych w Urzędzie Miasta Malborka, która opowiada o drodze od początku procesu rewitalizacji w Malborku do pierwszych jego efektów.

Podcasty dostępne są na portalu Narodowego Instytutu Dziedzictwa
3.Wsparcie prywatnych remontów w rewitalizacji – dotacje w SSR

Rozmowy prowadzone przez Justynę Pichowicz z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów z pracownikami urzędów miast z Płocka, Łodzi, Włocławka i Kalisza.

W podcastach poruszane są możliwości wykorzystania narzędzi SSR do wspierania prywatnych inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynków.

Podcasty dostępne są na portalu dotyczącym projektu „EDINA – Energooszczędny rozwój w Specjalnych Strefach Rewitalizacji i na obszarach miejskich”
4.Międzymiastowo

Podcast o miastach, polityce miejskiej i regionalnej.

Audycja tworzona przez Klub Jagielloński.

Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj
5.Architektura Powinna

To rozmowy o architekturze, urbanistyce, studiach architektonicznych, praktykach zawodowych, miastach i szeroko pojętym projektowaniu.

Rozmowy prowadzi Klaudia Lachcik.

Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj
6.Miasto Jest Nasze

Rozmowy poruszające tematykę miejską dotyczące aktualnych problemów z jakimi borykają się mieszkańcy, czy o fajnych inicjatywach mieszkańców, które warto wspierać i naśladować.

Rozmowy prowadzone przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj
7.Zielone rozmowy

To podcast ekologiczny Estrady Poznańskiej.

Sylwia Czubała oraz jej goście opowiadają m.in. o różnych formach proekologicznych inicjatyw, czy animacji lokalnej. Wśród dotychczasowych rozmówców znaleźli się m.in. Magdalena Garczarczyk – architektka krajobrazu, animatorka (przybliża rolę drzew, ich aspekt kulturalny, przyrodniczy, ekologiczny), Daniel Stachuła – animator kultury (opowiada o animacji lokalnych społeczności), Agnieszka Antonowicz – przedstawicielka Koalicji ZaZieleń Poznań (przybliża temat ogrodów społecznych, oddolnych działań na rzecz zieleni w mieście).

Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj
8.Rozmowy o klimacie w miastachTo cykl wywiadów z ekspertami w zakresie działań różnych grup podmiotów dotyczących przygotowania polskich miast do zmian klimatycznych.Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj
9.UrbanLab GdyniaPodcasty powstały na bazie nagrań wydarzeń odbywających się w UrbanCafé, dotyczących funkcjonowania miast, w których mieszkańcy spotykają się z naukowcami i przedstawicielami administracji.Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj
10.Magazyn MiastaNajciekawsze rozmowy o stanie polskich miast przygotowane przez redaktorów „Magazynu Miasta”.Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj
11.Urbanistica

To międzynarodowy podcast Mustafy Sherifa – urbanisty i projektanta z siedzibą w Szwecji.

Posłuchaj opowieści z całego świata na temat: tworzenia inteligentniejszych i bardziej przyjaznych miast dla ludzi.

Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj
12.MUDA Talks

To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat tego, jak zmienia się klimat i jaki wpływ ma to na naszą przyszłość. To również ważne opowieści gości podcastu o tym, co możemy zrobić, aby widmo katastrofy od nas oddalić oraz o tym, co już się dzieje w tym temacie. Rozmowy prowadzone są przez Anię Piętę.

Wśród dotychczasowych rozmówców byli m.in. Piotr Tyszko- Chmielowiec (z wykształcenia leśnik, arborysta, dendrolog), który wskazywał jak ratować drzewa w mieście,  Gosia Kuciewicz (architektka), która opowiadała o tym jak architektura odpowiada na zmiany klimatu, czy Jan Mencwel (przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze), który opowiadał o trudnych przypadkach polskiej przestrzeni publicznej, wycinaniu i betonowaniu żyjących serc miast.

Podcasty dostępne są w różnych serwisach podcastowych, w tym m.in. tutaj