Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie wzbogacił się o nowoczesny sprzęt medyczny, który służy do obrazowania dróg żółciowych. Dzięki temu poprawi się diagnostyka i leczenie, a także polepszy opieka nad pacjentami. System ten mają tylko dwa szpitale na Pomorzu. Inwestycja za ponad 500 tys. zł była możliwa dzięki funduszom europejskim będącym w dyspozycji Zarządu Województwa Pomorskiego.

Czym jest cholangioskopia?

Coraz częściej w medycynie innowacyjne metody diagnostyki i leczenia stają się kluczowymi elementami skutecznej opieki nad pacjentami. Jedną z nich jest cholangioskopia, czyli możliwość bezpośredniego obrazowania dróg żółciowych.

W diagnostyce wykorzystuje się bardzo cienki endoskop (cholangioskop), który poprzez kanał roboczy innego endoskopu (duodenoskopu) wprowadza się do dróg żółciowych – tłumaczy specjalista chorób wewnętrznych, gastroentorolog z kościerskiego szpitala Sebastian Pryczkowski.

Badanie to umożliwia ocenę wnętrza dróg żółciowych, zwłaszcza w diagnostyce niejasnych przyczyn zwężeń dróg żółciowych.

Cholangioskopia ułatwia określenie, czy mamy do czynienia z chorobą łagodną, czy nowotworem złośliwym. Wykorzystywane do tej pory metody diagnostyczne jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW), nie zawsze dają dokładną diagnozę, czasem pozostają wątpliwości, z jaką chorobą mamy do czynienia – dodaje lekarz.

Chodzi o to, że wykorzystując cholangioskop lekarz może zbliżyć się bezpośrednio do zmiany w drogach żółciowych i precyzyjnie (pod kontrolą wzroku) ją ocenić, a także pobrać z niej wycinki do badania histopatologicznego. Zwiększa to znacznie skuteczność i przyspiesza diagnostykę onkologiczną.

Dzięki temu badaniu zdarza się, że u pacjenta, u którego podejrzewamy nowotwór, możemy go wykluczyć – wyjaśnia Sebastian Pryczkowski.


Jakie jeszcze jest zastosowanie nowego systemu?

Szpital w Kościerzynie jest jednym z dwóch ośrodków w województwie pomorskim, które mają tego typu system. Taki system działa też w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Warto dodać, że innym zastosowaniem cholangioskopii jest możliwość kruszenia dużych twardych kamieni żółciowych, których nie udaje się usunąć w czasie tradycyjnego zabiegu endoskopowego (ECPW).

Użycie sondy do elektrohydrolitotrypsji powoduje rozfragmentowanie dużych złogów i ich łatwe usunięcie z dróg żółciowych do światła przewodu pokarmowego. Dzięki temu pacjent może uniknąć bardziej obciążającej i ryzykownej operacji – wyjaśnia Pryczkowski.

Zaawansowane zabiegi są wykonywane w znieczuleniu ogólnym, co zwiększa komfort pacjenta. Dzięki wykorzystaniu tego sprzętu pacjenci zyskują dostęp do nowoczesnych metod terapeutycznych, które nie tylko są skuteczne, ale także minimalizują ryzyko inwazyjnych procedur chirurgicznych. Prezes szpitala w Kościerzynie Marzena Mrozek podkreśla, że wprowadzenie tego nowatorskiego zabiegu, to krok w stronę bardziej efektywnej diagnostyki i leczenia, zgodnie z najwyższymi standardami medycznymi.

Autor: Dorota Kulka UMWP