W dniach 16-17 marca 2023 r. miała miejsce piąta edycja Forum Miast w Turynie.

Hasłem przewodnim odbywającego się w tym roku Forum Miast organizowanym przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej było Razem dla zielonych i sprawiedliwych miast, gospodarzem tegorocznej edycji był Turyn będący miastem, które przeszło odważną transformację z miasta fabrycznego w miasto wiedzy, kultury i innowacji. Dowodem tego przeobrażenia było również miejsce samego wydarzenia odbywającego się w dawnych zakładach naprawczych taboru kolejowych powstałych pod koniec dziewiętnastego wieku i działających w tym miejscu do początków lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zostały one zaadaptowane do nowej funkcji w 2017 roku.

dwa połczone zdjęcia na pierwszym w ciemnej wysokiej fabrycznej sali na krzesłach siedzi ponad 100 osób na drugim w tej samej sali z wysokimi murami z cegły na podium siedzi na krzesłach 4 prelegentów

Forum Miast odbyło się w centrum konferencyjnym w dawnych kolejowych zakładach naprawczych w Turynie.

W ciągu dwóch dni ponad ośmiuset uczestników ze wszystkich krajów Unii Europejskiej rozmawiało o współczesnych wyzwaniach przed którymi stoją miasta i regiony. Liczne przemówienia, sesje, warsztaty oraz wizyty studyjne były doskonałą okazją do wymiany dobrych praktyk, nawiązywania kontaktów i współpracy. Uczestnicy Forum mogli także zapoznać się z licznymi nowymi inicjatywami szczebla unijnego dedykowanymi zrównoważonemu rozwojowi miast takimi jak: Europejska Inicjatywa Miejska, Europejski Zielony Ład czy Nowy Europejski Bauhaus.
W jednym z paneli dotyczących Nowego Europejskiego Bauhausu i jego wpływu na rozwój lokalny udział wzięli również przedstawiciele Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, którzy przybliżyli doświadczenia związane z przygotowaniem oraz wdrażaniem przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Laboratorium Przestrzeni Publicznej będącego elementem Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 oraz Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie edukacji i kapitału społecznego. Wstępem do tego zagadnienia były szerokie doświadczenia Samorządu Województwa Pomorskiego ze współpracy z samorządami lokalnymi w ramach odbywającego się od 2006 konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego, jak również związane bezpośrednio z przygotowaniem i realizacją zintegrowanych projektów rewitalizacyjnych.