Europejski Tydzień Mobilności już za nami!

W ośrodkach europejskich mobilność stanowi jeden z kluczowych elementów naszego codziennego życia. Każdego dnia tysiące ludzi przemieszcza się zarówno w obrębie miast, jak i między nimi, korzystając z różnych środków transportu. Nasze miasta stają się coraz bardziej zatłoczone, a zanieczyszczenie powietrza i korki stają się coraz większym problemem. Istotna jest potrzeba rozważenia alternatywnych rozwiązań w tym zakresie i właśnie dlatego od 2002 roku organizowany jest Europejski Tydzień Mobilności (ETM), który staje się ważnym wydarzeniem dla europejskich miast.

Europejski Tydzień Mobilności, który odbywa się we wrześniu każdego roku został powołany z inicjatywy Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz ds. Mobilności i Transportu. Jest to inicjatywa promująca zrównoważoną i ekologiczną mobilność w miastach na terenie całej Europy. To czas, w którym mieszkańcy, lokalne władze, organizacje społeczne i firmy łączą siły, aby przyjrzeć się obecnym nawykom transportowym i znaleźć nowe, bardziej przyjazne środowisku i ludziom rozwiązania.

W promocję wydarzenia angażuje się m.in. powołane przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) Obserwatorium Polityki Miejskiej podkreślając znaczenie zrównoważonego transportu dla rozwoju miast i regionów. To dowód, że problematyka mobilności stała się priorytetem zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, jak i ogólnokrajowym, zwracając uwagę na nieodzowną potrzebę działań na rzecz bardziej ekologicznych i przyjaznych rozwiązań. IRMiR przypomina z tej okazji o raportach, w których eksperci oceniają stan transportu i mobilności w polskich miastach:

W Europejskim Tygodniu Mobilności aktywnie uczestniczy wiele polskich miast organizując wydarzenia i inicjatywy promujące zrównoważoną mobilność na swoim obszarze. Wszystkie zrealizowane w 2023 roku działania można sprawdzić na stronie European Mobility Week. Jest to doskonały przykład, jak lokalne społeczności w Polsce zaangażowane są w tworzenie bardziej ekologicznych i przyjaznych rozwiązań transportowych. W Województwie Pomorskim udział wzięły ośrodki takie jak Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Rumia, Wejherowo, Brusy, Chojnice, Kartuzy, Kwidzyn, Lębork, Malbork, Starogard Gdański oraz Tczew.

W Słupsku zorganizowano tzw. „Eko-Spotkania”, których celem było wzmocnienie świadomości mieszkańców i włączenie ich do działań promujących zrównoważony rozwój. Wspólnie zaprojektowano kask rowerowy oraz utworzono słupski ekoKODEKS wskazujący na działania zapobiegające powstawaniu smogu w mieście. Odbyły się także liczne gry i zabawy np. quiz dotyczący ochrony jakości powietrza i sudoku poświęcone odnawialnym źródłom energii.

Więcej informacji znaleźć można na stronie miasta www.slupsk.pl


Źródło: www.slupsk.pl

W Gdyni odbyła się wystawa Kolorowych Rowerów w Centrum Miasta zachęcająca do częstszego korzystania z roweru w codziennych podróżach. Na rzecz wydarzenia rowery zostały pomalowane, a także wyposażone w tabliczki zawierające pozytywne hasła. Z akcją związana była zabawa „Zostań Detektywem Kolorowych Rowerów” polegająca na szukaniu i robieniu zdjęć kolorowych pojazdów w celu wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.


Fot. www.gdynia.pl, mat. pras. UM Gdynia

Miasto Gdańsk wraz z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku podjęli się organizacji pikniku pod hasłem „Oszczędzaj Energię”, który odbył się na pętli tramwajowej w dzielnicy Zaspa. Można było zobaczyć tam zabytkowe tramwaje, wziąć udział w grze miejskiej oraz warsztatach edukacyjnych.

Galeria zdjęć z pikniku dostępna jest na Portalu Miasta Gdańska 


Fot. https://ztm.gda.pl/

W Domu Sąsiedzkim na Biskupiej Górce przeprowadzono warsztaty edukacyjne skierowane dla Seniorów, których tematem były ekologiczne nawyki w codziennym życiu. W trakcie spotkania reprezentanci ZTM udzielili seniorom wszelkich informacji na temat środków transportu publicznego oraz zwrócili uwagę na wynikające z tego korzyści dla naszej planety. Podobną akcję zorganizowano w siedzibie Klubu Seniora Motława

Europejski Tydzień Mobilności kończy się 22 września, kiedy przypada Europejski Dzień Bez Samochodu mający na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany nawyków i korzystania z alternatywnych środków transportu np. komunikacji publicznej lub roweru. W Województwie Pomorskim wprowadzono z tej okazji liczne udogodnienia w postaci bezpłatnych przejazdów za pośrednictwem kolei miejskiej i pociągów regionalnych, a także komunikacji miejscowej w Gdańsku, Gdyni, czy Wejherowie.

Europejski Tydzień Mobilności to nie tylko okazja do promowania alternatywnych środków transportu, ale także do zastanowienia się nad naszymi nawykami i zachęcania do zmiany na lepsze aby stworzyć lepszą przyszłość zarówno dla miast, jak i całej planety.

Źródła informacji: