Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym wydaniem opracowania pt. „Poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych na obszarach rewitalizacji – Narzędziownik”, który powstał w ramach projektu EDINA 2020-2022.

Projekt realizowany jest przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów we współpracy z Fundacją Poszanowania Energii oraz Housing Initiative for Eastern Europe. Jest on częścią Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI), której nadrzędnym celem jest wspieranie współpracy klimatycznej w Unii Europejskiej w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Głównym celem EDINA jest opracowanie narzędzi służących do wykreowania skutecznych i ustandaryzowanych metod przyczyniających się do poprawy efektywności energetycznej w gminach realizujących programy rewitalizacji. Dotyczy to także obszarów, w obrębie których występują konflikty przestrzenne oraz nieuregulowane stosunku własnościowe, utrudniające podejmowanie działań na wcześniejszych etapach realizacji. Poprzez opracowanie odpowiednich metod i narzędzi projekt ma na celu dostarczenie wytycznych oraz przeprowadzenie szkoleń dla praktyków z gmin odpowiedzialnych za wdrażanie programów rewitalizacyjnych. Kluczowym elementem jest zwiększenie kompetencji w zakresie promowania wypracowanych standardów i norm oraz wprowadzanie ich do programów w Polsce. Standardy dotyczące efektywności energetycznej będą szeroko popularyzowane jako integralna część działań rewitalizacyjnych – szczególnie wśród gmin, w których obowiązują gminne programy rewitalizacji.

W perspektywie długoterminowej projekt EDINA ma przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach prywatnych. Skoncentrowanie się na efektywnym energetycznie remoncie budynków odpowiada strategiom sformułowanym w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku oraz w Krajowym Planie Działania na rzecz Energetyki i Klimatu 2021-2030.

Jednym z rezultatów prowadzonych działań przygotowawczych i wdrożeniowych jest tzw. Narzędziownik zawierający rozbudowane materiały szkoleniowe i poradniki do samodzielnej edukacji w zakresie poprawy efektywności energetycznej, czy też wdrażania instrumentów prawnych i możliwości związanych ze Specjalną Strefą Rewitalizacji.

Zachęcamy do zapoznania się z wersją elektroniczną opracowania, które jest dostępne na stronie:

https://edina.irmir.pl/narzedziownik-opracowanie/

Dodatkowo w ramach projektu rozbudowany został m.in. kalkulator efektywności energetycznej na bazie kalkulatora efektywności finansowej, który jest produktem projektu pilotażowego w zakresie rewitalizacji w Wałbrzychu.

 

Źródło informacji zawartych w artykule – Oficjalna strona projektu EDINA: https://edina.irmir.pl