Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Decyzja o ich przekazaniu była możliwa dzięki szybkiej zgodzie Rady Europejskiej, która umożliwia sprawniejsze przesuwanie środków na cele związane z walką z epidemią koronawirusa.

Decyzja została podjęta podczas pierwszego w historii zdalnego posiedzenia Zarządu Województwa Pomorskiego, które odbyło się 1 kwietnia 2020 r.

Ważna decyzja

Sytuacja epidemiologiczna na Pomorzu wymaga podejmowania kolejnych pilnych decyzji. – Dzisiejszą uchwałą Zarząd Województwa Pomorskiego potwierdził swój kierunkowy zamiar wyrażony w dniu 19 marca i zaangażował dostępne środki unijne w niwelowanie społecznych i gospodarczych strat związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – wyjaśnia Adam Mikołajczyk dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP. Co ważne, było to możliwe dzięki rozwiązaniom przyjętym przez Radę Europejską. – Przekierowanie środków w Regionalnym Programie Operacyjnym było możliwe dzięki bardzo szybkiemu wynegocjowaniu z wyprzedzeniem nieformalnej zgody Komisji Europejskiej, która umożliwiła elastyczne przesuwanie środków na cele związane z obecnym kryzysem – dodaje. Warto dodać, że w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w województwie, zarząd województwa gotowy jest zwrócić się do Komisji Europejskiej o przekierowanie kolejnych 50 mln zł na działania w ochronie zdrowia związane z walką z koronawirusem.

Łącznie 130 mln zł

W ramach przekazanych środków 50 mln zł przeznaczone będzie na służbę zdrowia. – Pieniądze pozwolą na zakup niezbędnego wyposażenia, aparatury diagnostycznej, lekarstw czy środków do odkażania. Posłużą również na prace remontowo-budowlane – wylicza dyrektor Mikołajczyk. Dokładny zakres wsparcia będzie uzgodniony ze szpitalami oraz Wojewodą Pomorskim. Druga pula, również 50 mln zł będzie skierowana do pomorskich przedsiębiorców, którzy mierzą się dzisiaj z nagłym niedoborem środków finansowych i brakiem płynności wynikającym z zaprzestania prowadzenia działalności. – To między innymi wsparcie w formie preferencyjnych pożyczek, które będzie ukierunkowane na zapewnienie płynności finansowej mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – dodaje Mikołajczyk. Pozostałe 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego otrzymają osoby które w wyniku epidemii koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy lub utraciły zatrudnienie. Z kolei pracodawcy zyskają środki na eliminowanie czynników ryzyka (w tym epidemiologicznych) w miejscu pracy. 

Będzie dodatkowy program wsparcia

Przekierowania środków unijnych czy wsparcie szpitali to nie jedyne narzędzia, jakie samorząd województwa uruchomił, aby zwalczać skutki epidemii COVID-19. – Pracujemy nad dodatkowym programem wsparcia zwrotnego dla mikro i małych przedsiębiorstw. Będzie on finansowany ze środków własnych samorządu – informuje dyrektor departamentu UMWP. Już dziś wprowadzane są ułatwienia dla firm, które spłacają dotychczas udzielone pożyczki. Jako przykład można podać umożliwienie zastosowania karencji w ich spłacie. W perspektywie najbliższych dni uruchomione zostanie dodatkowe 30 mln zł, służące zwiększeniu płynności w sektorze małego biznesu.

Aleksander Olszak/Pomorskie.eu