Zespół ds. rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zaprasza gminy miejskie i miejsko-wiejskie regionu do skorzystania z bezpłatnych usług doradczych z zakresu rewitalizacji. Nabór gmin prowadzony jest na doradztwo w formule zdalnej (online).

Zakres tematyczny:
 
Szczegółowy zakres tematyczny doradztwa, który w zależności od potrzeb danego Miasta, obejmuje konsultacje w zakresie:
  • diagnozy i delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji (m.in. metoda wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na potrzeby programów rewitalizacji, analiza i weryfikacja przyjętych wskaźników na poziomie delimitacji w gminie miejskiej lub miejsko-wiejskiej w 5 sferach: społecznej, gospodarczej, funkcjonalno-przestrzennej, środowiskowej i technicznej),
  • przygotowania lub aktualizacji gminnego programu rewitalizacji (w tym m.in. procedura przejścia z LPR na GPR, podstawowe informacje dotyczące GPR, struktura GPR, etapy procedowania i przygotowania GPR, konsultacji społecznych, uchwalania i wdrażania programu rewitalizacji, aktualizacji programu rewitalizacji, partycypacja społeczna w procesie przygotowania GPR: konsultacje społeczne, Komitet Rewitalizacji, dokumenty wymagające zmiany na skutek opracowania GPR),
  • systemu zarządzania programem i uspołecznienia procesu rewitalizacji (m.in. modele zarządzania rewitalizacją, kompetencje, jakie powinien posiadać zespół ds. rewitalizacji i zadania, za które powinien odpowiadać, zasady wyznaczania składu i działania Komitetu Rewitalizacji, rola Komitetu Rewitalizacji, powołanie pełnomocnika ds. rewitalizacji lub operatora ds. rewitalizacji, analiza obecnego systemu zarządzania procesem rewitalizacji w gminie, pomoc w wypracowaniu efektywnego systemu zarządzania procesem rewitalizacji, rola konsultacji społecznych w procedurze przygotowania programu rewitalizacji,  formy konsultacji społecznych wymagane procedurą, zasady prowadzenie konsultacji, wymagania jakie trzeba spełnić w związku z opracowaniem informacji podsumowującej przebieg konsultacji, metody angażowania społeczności lokalnej, systemowe mechanizmy wzmacniania wspólnot lokalnych, partycypacja społeczna w kształtowaniu przestrzeni publicznych),
  • monitorowania i ewaluacji działań rewitalizacyjnych (m.in. konsultacje w sprawie opracowania Raportu z monitorowania Programu rewitalizacji, w tym jego minimalnego zakresu, konsultacje w sprawie sporządzenia oceny aktualności i stopnia realizacji programu rewitalizacji (ewaluacja), w tym jej minimalnego zakresu, pomoc w interpretacji wyników wskaźników monitorowania, omówienie i weryfikacja  wskaźników przypisanych do poszczególnych przedsięwzięć – wskaźniki produktu i rezultatu, w tym zwrócenie uwagi na wartość bazową, docelową, źródło weryfikacji danych dla wskaźników, omówienie i weryfikacja  wskaźników zaproponowanych do monitorowania celów programu, w tym zwrócenie uwagi na wartość bazową, docelową, źródło weryfikacji danych dla wskaźników, omówienie i weryfikacja przyjętego systemu zarządzania systemem monitorowania i ewaluacji),
  • wykorzystania ustawowych narzędzi rewitalizacyjnych (w tym m.in. Uchwała delimitacyjna (prawo pierwokupu i zakaz wydawania decyzji o Warunkach Zabudowy), Specjalna Strefa Rewitalizacji (procedura ustanowienia SSR, szczegółowe rozwiązania prawne obowiązujące w SSR, przykłady zastosowań), instrumenty ułatwiające planowanie przestrzenne w gminie: Miejscowy Plan Rewitalizacji (MPR) – kiedy warto wykorzystywać, procedura, porównanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z MPR).
 
Aby jak najefektywniej wykorzystać oferowaną formę wsparcia rekomendujemy aby przy wsparciu ekspertów wypracować w gminie ścieżkę postępowania w danym obszarze lub zweryfikować posiadane dokumenty np. delimitacja lub aktualizacja GPR lub wypracowanie modelu efektywnego zarządzania lub zastosowanie ustawowych narzędzi rewitalizacyjnych lub wypracowanie mechanizmu włączenia wspólnot lokalnych i partycypacji społecznej lub stworzenie efektywnego mechanizmu monitorowania i oceny aktualności i stopnia realizacji GPR itp. 
 
Forma wsparcia:
 
Doradztwo realizowane będzie:
  • w formule zdalnej (online) 
Eksperci:
 
Doradztwo świadczone będzie przez poniższych ekspertów:
  • dr Maciej Huculak – S&H Consulting Maciej Huculak
  • dr Janusz Jeżak – Instytut Ekonomiki Przestrzeni Sp. z o.o.
Termin realizacji:
 
W 2022 r. zaplanowano 72h doradztwa eksperckiego świadczonego w formule zdalnej (online).
 
Zgłoszenia:
 
  1. Zgłoszenia chęci skorzystania z usługi doradczej dokonywać należy za pośrednictwem poczty e-mail na adres: rewitalizacja@pomorskie.eu. 
  2. Przy dokonywaniu zgłoszeń należy wypełnić i przesłać załączoną Kartę informacyjną dot. wsparcia doradczego z zakresu rewitalizacji. W karcie należy wskazać oczekiwany zakres wsparcia doradczego podczas spotkania online, propozycje zagadnień/tematów do poruszenia podczas spotkania z ekspertem, wstępne zapytania – zakres przedstawionych informacji powinien wskazywać na co ekspert powinien zwrócić szczególną uwagę przygotowując się do spotkania z Państwa gminą tak aby w pełni wykorzystać oferowane wsparcie.
  3. Do ww. Karty informacyjnej dot. wsparcia doradczego z zakresu rewitalizacji należy dołączyć dokumenty/materiały dotyczące prowadzonego przez gminę procesu rewitalizacji, w zależności od poruszanych podczas doradztwa zagadnień, np.
  • diagnoza delimitacyjna służąca do wyznaczenia obszaru zdegradowanego (pierwotna) wraz z obowiązującą uchwałą o wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji,
  • gminny program rewitalizacji z załącznikami wraz z uchwałą,
  • ocena aktualności i stopnia realizacji GPR,
  • innych dokumentów – jeśli uznają Państwo, że pytania poruszane na spotkaniu wykroczą poza ww. materiały, prosimy więc o przesłanie innych dokumentów, z którymi powinien zapoznać się wcześniej ekspert.
 
Termin naboru:
 
Pierwszy nabór gmin do wsparcia doradczego trwa do 26 kwietnia 2022 r. (wtorek). O udziale w przedsięwzięciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Gmina chcąca skorzystać z usług doradztwa zostanie poinformowana o terminie świadczenia usługi przez przedstawiciela Zespołu ds. rewitalizacji UMWP.
 
Prosimy aby w spotkaniu doradczym wzięły udział osoby zaangażowane w proces rewitalizacji, w tym członkowie Zespołu ds. rewitalizacji funkcjonującego w mieście, w przypadku konieczności również mogą to być pracownicy innych wydziałów jak np. wydziału zajmującego się strategią rozwoju miasta, ochrony środowiska, inwestycji, działań społecznych itd. W spotkaniu oprócz eksperta świadczącego usługi doradcze wezmą również udział przedstawiciele Zespołu ds. rewitalizacji UMWP w roli obserwatorów.
 
Kontakt:
 
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Panią Agnieszką Parkot, e-mail: rewitalizacja@pomorskie.eu, tel. 58 32 68 155. 
 
 
Jednocześnie informujemy, iż w ramach podpisanej umowy z wykonawcą świadczone będzie też doradztwo eksperckie na terenie Miast w województwie pomorskim, przy czym dla tej usługi nie przewiduje się otwartego naboru. Przedstawiciele Zespołu ds. rewitalizacji każdorazowo będą kontaktować się indywidulanie z daną gminą planowaną do objęcia wsparciem.
 
 
Działania prowadzone są w ramach realizowanego przez Województwo pomorskie zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.