4 mln zł na wsparcie procesów rewitalizacyjnych
Niespełna 4 mln złotych zostanie przekazane na wsparcie samorządów miast z obszaru województwa pomorskiego w procesie przygotowań kompleksowych programów rewitalizacji problemowych dzielnic. Porozumienie o współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Pomorskiego, a Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, zostało podpisane w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na Dolnym Mieście przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Pana Pawła Orłowskiego.
W perspektywie finansowej 2014-2020 rewitalizacja problemowych obszarów miast stanowi jeden z najważniejszych obszarów interwencji funduszy europejskich. Szczególna uwaga, jaką skierowano na wyrównywanie warunków życia w miastach dotyczy jednak nie tylko sfery finansowej, ale też realizacji nowych ram prawnych dla potrzeb kompleksowych i wieloletnich procesów realizowanych poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki na skoncentrowanym terytorialnie obszarze.
Przygotowanie do wykorzystania środków finansowych Unii Europejskiej we właściwy i efektywny sposób wymaga daleko idącego wsparcia merytorycznego i organizacyjnego samorządów miast. Samorząd Województwa Pomorskiego, odpowiedzialny za kreowanie i realizację polityki miejskiej w regionie, również poprzez wsparcie finansowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zmierza do realizacji przedsięwzięć kompleksowych, które będą oddziaływać zarówno w sferze społecznej, jak i gospodarczej.
Na działania związane z rewitalizacją Urząd Marszałkowski przeznaczył w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 ponad 386 mln złotych. Działania rewitalizacyjne będą obejmowały w szczególności wspieranie integracji społeczno-zawodowej mieszkańców, modernizację zabudowy, zagospodarowanie przestrzeni publicznych oraz dostosowanie budynków do funkcji społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych, jednak aby starać się o dofinansowanie miasta muszą przygotować dokładną diagnozę obszaru, który ma zostać objęty procesem rewitalizacji.
Oprócz współpracy z Zespołem ds. rewitalizacji kompetencje poszczególnych miast będą mogły być podnoszone dzięki wykorzystaniu dodatkowego wsparcia finansowego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, które na mocy podpisanego porozumienia będzie przyznawane miastom z obszaru województwa w ramach konkursu dotacji. Dotacja w maksymalnej wysokości 300 tys. złotych pozwoli samorządom na sfinansowanie wszelkich niezbędnych badań czy analiz, które posłużą przygotowaniu kompleksowego programu rewitalizacji wybranego obszaru, a także na wdrażanie innowacyjnych sposobów aktywnego udziału mieszkańców w procesie przygotowania programu.
Podpisanie porozumienia odbyło się w CSW Łaźnia przy ulicy Jaskółczej w Gdańsku. Przebudowa i adaptacja budynku była jednym z elementów trwającego od 2010 roku projektu Rewitalizacji Dolnego Miasta, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, oraz Z-ca Prezydenta Miasta Gdańska Andrzej Bojanowski, podpisali przy tej okazji aneks do umowy o dofinansowanie tego Projektu przyznający Miastu dodatkowe dofinansowanie w wysokości 6,42 mln złotych.
Całkowita wartość projektu obejmującego 46 zadań społecznych realizowanych w latach 2010-2015, jak również przebudowę i zmianę organizacji ruchu ulicy Łąkowej wraz z ulicami przyległymi, modernizację wybranych elementów 31 budynków mieszkalnych, czy adaptację budynku przy ulic Jaskółczej oraz Dobrej dla potrzeb realizacji działań kulturalnych i społecznych wynosi niespełna 37,5 mln złotych przy całkowitym dofinansowaniu ponad 24 mln złotych.