// get_the_title() ?>
RPO
5.4.2.
Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 5.4.2. Zdrowie na rynku pracy RPO WP 2014-2020 (prewencja cukrzycy)
Zakończony 28.02.2018
Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Pomorskiego 2014-2020 – Zarząd Województwa Pomorskiego ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 5.4.2. Zdrowie na rynku pracy, w ramach konkursu zamkniętego nr RPPM.05.04.02-IZ.00-22-003/17.
Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków zawarto w regulaminie konkursu dostępnym poniżej.
Konkurs zostaje anulowany z powodu niezłożenia żadnego wniosku o dofinansowanie projektu.
Informacje o naborze
Termin składania wniosków
Termin rozstrzygnięcia konkursu
Miejsce składania wniosków
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
ul. Augustyńskiego 2 , 80-819 Gdańsk ( sekretariat – pokój nr 33)
Sposób składania wniosków
Formularz wniosku należy w pierwszej kolejności wypełnić i wysłać
w Generatorze Wniosków Aplikacyjnych dostępnym na stronie www.gwa.pomorskie.eu Następnie należy złożyć do Instytucji Zarządzającej RPO WP 2014-2020 wniosek, na który składa się podpisany formularz wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami:
- w wersji papierowej osobiście w godzinach pracy urzędu (poniedziałek- piątek: 7.45-15.45) lub przesyłać na adres urzędu wskazany powyżej
Szczegółowe informacje dotyczące formy składania wniosków o dofinansowanie są zawarte w podrozdziale 1.10 regulaminu konkursu.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Do konkursu, jako wnioskodawcy, mogą przystąpić w szczególności:
1) publiczne i prywatne podmioty świadczące usługi zdrowotne i ich organy założycielskie,
2) jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne,
3) związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
4) organizacje pozarządowe,
5) organizacje przedsiębiorców,
6) przedsiębiorcy,
7) instytucje edukacyjne,
8) szkoły wyższe,
9) podmioty ekonomii społecznej/przedsiębiorstwa społeczne.
Wnioskodawcą lub Partnerem w projekcie musi być podmiot leczniczy udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna (na podstawie zawartej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z płatnikiem[1]).
[1] Przez płatnika należy rozumieć Narodowy Fundusz Zdrowia albo podmiot (następcę prawnego) zastępującego go w finansowaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
W konkursie mogą być realizowane wyłącznie projekty ukierunkowane na zwiększenie udziału mieszkańców regionu w programach zdrowotnych dotyczących chorób stanowiących istotną barierę w utrzymaniu i wydłużaniu aktywności zawodowej, realizowane zgodnie z Regionalnym Programem Zdrowotnym (tj. programem polityki zdrowotnej zgodnie z art. 5 pkt 29 a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1938), opracowanym i koordynowanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego, w szczególności obejmującym:
- profilaktykę i diagnostykę w zakresie chorób będących specyficznym problemem zdrowotnym regionu, tj. choroby diabetologiczne,
- promocję i edukację zdrowotną, jako uzupełnienie działań wskazanych w pkt a), obejmującą m.in.:
i.akcje profilaktyczne,
ii.akcje promujące zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczną.
Interwencja w ramach projektu musi być zgodna z zakresem Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej dotyczącego prewencji cukrzycy typu 2 (załącznik nr 4 do regulaminu konkursu) oraz spełniać wymagania określone w Standardach realizacji wsparcia w ramach Działania 5.4. Zdrowie na rynku pracy RPO WP 2014-2020 (załącznik nr 3 do regulaminu).
W ramach konkursu dopuszczalna jest realizacja projektu wyłącznie na obszarze województwa pomorskiego, z wyłączeniem obszarów objętych wsparciem w ramach Poddziałania 5.4.1.
– Zdrowie na rynku pracy – mechanizm ZIT, wymienionych w Regulaminie konkursu.
W celu uniknięcia rozproszenia działań zaplanowanych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej dotyczącego prewencji cukrzycy typu 2, oraz zapewnienia ich spójności, kompleksowości i efektywności, do dofinansowania wybrany zostanie jeden wniosek o dofinansowanie projektu.
Kryteria wyboru projektów
Kryteria wyboru projektów dla Poddziałania 5.4.2 przyjęte przez Komitet Monitorujący Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 znajdują się w Załączniku nr 8.3 do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 oraz w załączniku nr 1 do regulaminu konkursu.
Finanse
Procent dofinansowania projektu
Poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi maksymalnie 95%, w tym:
- 85% środki EFS;
- 10% krajowy wkład publiczny – budżet państwa.
Wymagany wkład własny beneficjenta do projektu wynosi
minimalnie 5% wydatków kwalifikowalnych projektu.
Uwaga: Wkład własny beneficjenta powinien być ustalony zgodnie z wymogami dotyczącymi pomocy publicznej.
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Kwota alokacji środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie projektów złożonych w odpowiedzi na konkurs wynosi:
4 277 050,81[1] PLN, w tym:
3 826 834,94 PLN środki EFS;
450 215,87 PLN krajowy wkład publiczny – budżet państwa
Niezbędne dokumenty
Regulamin konkursu
-
Regulamin konkursu z dnia 23.01.2018 (docx 325 kb)
-
Rejestr zmian z dnia 23.01.2018 (docx 165 kb)
-
Załączniki do regulaminu konkursu ( 3011 kb)
-
Regulamin konkursu (docx 368 kb)
Wzór wniosku o dofinansowanie
-
Wzór wniosku o dofinansowanie (docx 230 kb)
Wzór umowy o dofinansowanie
-
Wzór umowy o dofinansowanie (doc 420 kb)
Inne ważne informacje
Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek
Procedura odwoławcza prowadzona będzie na podstawie zapisów rozdziału 15 Procedura odwoławcza ustawy wdrożeniowej. Prawo do wniesienia środka zaskarżenia w ramach procedury odwoławczej przysługuje na każdym etapie oceny wniosku o dofinansowanie projektu wybieranego w trybie konkursowym.
Środkiem zaskarżenia przysługującym wnioskodawcy jest pisemny protest.
Szczegółowe Informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w podrozdziale 4.3 regulaminu konkursu.
Pytania i odpowiedzi
Wyjaśnień w kwestiach dotyczących konkursu udziela Instytucja Ogłaszająca Konkurs w odpowiedzi na zapytania kierowane na adres poczty elektronicznej: op5.rpo@pomorskie.eu lub za pomocą faksu:
58 326 81 93.
Wyjaśnienia o charakterze ogólnym publikowane są na stronie internetowej RPO WP 2014-2020 www.rpo.pomorskie.eu w zakładce „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków”.
W przypadku znaczącej liczby pytań mogących negatywnie wpływać na realizację podstawowych zadań, IOK zastrzega sobie prawo do publikowania odpowiedzi na kluczowe lub powtarzające się najczęściej pytania. Odpowiedzi udzielane na pytania związane z procedurą wyboru projektów są wiążące do momentu zmiany odpowiedzi. Jeżeli zmiana odpowiedzi nie wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, wnioskodawcy którzy zastosowali się do danej odpowiedzi i złożyli wniosek o dofinansowanie w oparciu o wskazówki w niej zawarte, nie ponoszą negatywnych konsekwencji związanych ze zmianą odpowiedzi.
IOK zastrzega, iż pytania i odpowiedzi umieszczane na stronie www.rpo.pomorskie.eu są dedykowane konkretnemu konkursowi.
DOKUMENTY (Regulaminy, Zasady, Wytyczne, tryb wyboru)
- Czy mają Państwo szacunki odnośnie populacji docelowej badań przesiewowych dla powiatów z poza ZIT? Innymi słowy. Czy wiemy jak liczne grupy pacjentów w określonym wieku mamy w poszczególnych powiatach oraz liczby już chorych na cukrzycę typu 2. Jest to kluczowa informacja dla projektu.
Odpowiedź z dnia 23.01.2018 r.
Grupę docelową w projekcie stanowią osoby w wieku aktywności zawodowej, należą do grupy podwyższonego ryzyka (w wieku 35-64 lat) i zostaną objęte badaniami skriningowymi (przesiewowymi) w celu wczesnego wykrycia choroby. Należy mieć na uwadze, że Regionalny Program Polityki Zdrowotnej dotyczący prewencji cukrzycy typu 2 (RPZ) kierowany jest do osób, u których nie zdiagnozowano do tej pory cukrzycy typu 2. Jednocześnie do wyliczenia populacji docelowej objętej RPZ w poszczególnych powiatach można posłużyć się liczbą mieszkańców w poszczególnych powiatach, zwłaszcza w grupie osób w wieku 35-64 (dane GUS). Dane epidemiologiczne powinny stanowić pogląd na sytuację epidemiologiczną w regionie.
Zachęcamy do analizy dokumentu opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia – Mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie cukrzycy dla województwa pomorskiego, która jest dostępna na stronie internetowej pod adresem http://www.mpz.mz.gov.pl/wojewodztwo-pomorskie/ Moduł A 11. Cukrzyca.
WSKAŹNIKI
- Proszę o wyjaśnienie równic pomiędzy wskaźnikami EFS oraz wskaźnikami i miernikami efektywności Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej dotyczącego prewencji cukrzycy typu 2. Jakie są konsekwencje nieosiągnięcia wartości tych wskaźników?
Odp. z dnia 26.02.2018 r.
Zgodnie ze Standardami realizacji wsparcia w zakresie Działania 5.4. Zdrowie na rynku pracy RPO WP 2014-2020 beneficjent jest zobligowany do monitorowania dwóch grup wskaźników. Pierwsza grupa to wskaźniki EFS, które wynikają z realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Należą do nich wskaźniki: produktu (Liczba osób objętych programem zdrowotnym dzięki EFS, Liczba wdrożonych programów zdrowotnych istotnych z punktu widzenia potrzeb zdrowotnych regionu, w tym pracodawców) i rezultatu bezpośredniego (Liczba osób, które dzięki interwencji EFS zgłosiły się na badanie profilaktyczne). Szczegółowe definicje oraz sposób pomiaru tych wskaźników został zawarty w załączniku nr 5 do regulaminu – Zasady pomiaru wskaźników w projekcie dofinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WP 2014-2020.
Konsekwencje związane z nieosiągnięciem wartości powyższych wskaźników EFS zostały określone w podrozdziale 8.8 Reguła proporcjonalności Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.
Drugą grupą wskaźników są wskaźniki oraz mierniki efektywności Programu, których sposób pomiaru został określony w Regionalnym Programie Polityki Zdrowotnej dotyczącym prewencji cukrzycy typu 2. Ta grupa wskaźników nie podlega bezpośrednio regulacjom związanym z regułą proporcjonalności.
Spotkania informacyjne dla potencjalnych wnioskodawców
Spotkanie informacyjne odbędzie się:
Prezentacje ze spotkania informacyjnego z dnia 9 stycznia 2018r.