wsparcie usługami reintegracji społeczno – zawodowej Solidarni „PLUS”
Informacje o projekcie
Tytuł projektu | Kierunek ZMIANA - kompleksowy program reintegracji społeczno - zawodowej osób doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego |
---|---|
Beneficjent | Stowarzyszenie Solidarni „PLUS" |
Program | Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 |
Źródło finansowania z UE | Europejski Fundusz Społeczny |
Miejsce realizacji | Gmina Przechlewo |
Całkowita wartość | 1 419 025,54 zł |
Dofinansowanie UE | 1 348 074,26 zł |
Opis projektu
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Solidarni PLUS w Wandzinie. Kierowany jest do osób uzależnionych, po ukończonej terapii, bezrobotnych, z deficytami w obszarze zawodowym, społecznym, zdrowotnym, rodzinnym i duchowym, w tym żyjących z HIV i niepełnosprawnych. Celem projektu jest kompleksowe wsparcie usługami reintegracji społeczno – zawodowej, prowadzące do wzrostu zatrudnienia.
Uczestnikami projektu są głównie osoby, które ukończyły program terapii uzależnień, jednak poprzez różnego rodzaju deficyty, w tym brak motywacji do podjęcia pracy, lub brak umiejętności pozwalających osiągnąć na rynku pracy odpowiedni poziom satysfakcji decydują się na podjęcie kolejnego kroku do zmiany swojego dotychczasowego życia. Beneficjenci podczas udziału mieszkają w siedzibie Stowarzyszenia w Wandzinie, co jest niezwykle istotne w przypadku osób, które na co dzień pozostają bez stałego miejsca zamieszkania, lub powrót do niego wiąże się z nawrotem dotychczasowych przyzwyczajeń. Zapewnienie odpowiednich warunków mieszkalnych na czas trwania 6 – miesięcznych edycji programu pozwala uczestnikom bez zbędnych obciążeń w pełni czerpać z zajęć reintegracji zawodowej i społecznej którymi są objęci.
W ramach wspomnianych zajęć reintegracji społecznej uczestnicy biorą udział w zajęciach grupowych z psychologiem oraz pracownikiem socjalnym w ramach których otrzymują pomoc w nabyciu i utrwaleniu umiejętności brania aktywnego udziału w życiu społecznym, tak aby po zakończonym udziale potrafili skutecznie odnaleźć się w często nowej dla nich rzeczywistości. Zajęcia te mają również za zadanie wyposażyć uczestników w niezbędną wiedzę dotyczącą spraw socjalnych i prawnych co w połączeniu ze wsparciem psychologa pozwala na wypracowanie i wzmocnienie poczucia własnej wartości, pozbycia się kompleksów często związanych z niewiedzą w tych obszarach. Dodatkowo uczestnicy objęci są indywidualnym wsparciem pracownika socjalnego oraz psychologa, którzy pomagają uczestnikom w podtrzymaniu motywacji do życia w trzeźwości, zmiany dotychczasowego trybu życia oraz utrzymaniu, a także w uregulowaniu zaniedbanych przez lata spraw socjalno – prawnych (takich jak uregulowanie spraw komorniczych, zaległości alimentacyjnych, odrabianie godzin sądowych). Udział w projekcie to jednak nie tylko warsztaty i spotkania ale również wspólna integracja oraz poznawanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Uczestnicy biorą również udział w wyjazdach integracyjnych, takich jak kino, teatr, spływ kajakowy czy wizyta w zoo.
W ramach zajęć z reintegracji zawodowej uczestnikom oferowane jest wsparcie doradcy zawodowego w formie spotkań grupowych oraz spotkań indywidualnych, na których nabywają wiedz teoretyczną a następnie uczą się jak wykorzystać ją w praktyce. Doradca pomaga im w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, w poszukiwaniu ofert pracy, przygotowuje do rozmów kwalifikacyjnych.
Uczestnicy biorą udział również w warsztatach zawodowych, czyli w warsztacie remontowo – budowlanym, konserwatorsko – porządkowym, ogrodniczo – przetwórczym, prac twórczych oraz usług opiekuńczych. Dzięki udziałowi w tych zajęciach nabywają praktyczne umiejętności w danej dziedzinie, co jest przydatne w chwili wejścia na rynek pracy. Dzięki wykonywaniu konkretnych zadań w praktyce nie tylko uczą się nowych rzeczy, ale również nabywają pewności siebie przy poszukiwaniu pracy. Dodatkowym atutem który mogą zdobyć chętni uczestnicy jest ukończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych ( najczęściej wybierane to m.in. spawacz czy operator wózka widłowego). Każdy z uczestników bierze również udział w zajęciach komputerowych dzięki którym w zależności od stopnia znajomości tematu uczą się obsługi komputerów i programów komputerowych.