Zapraszamy do nowego serwisu funduszeue

Informacje o projekcie
Tytuł projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą po zabytkach Kociewia
Beneficjent Gmina Starogard Gdański
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Miejsce realizacji Gmina Starogard Gdański
Całkowita wartość 5 195 745,51 zł
Dofinansowanie UE 4 399 460,95 zł

Opis projektu

Na terenie całego województwa prowadzone są kompleksowe działania, mające na celu zagospodarowanie i oznakowanie szlaków kajakowych pomorskich rzek. Projekt ,,Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą po zabytkach Kociewia” obejmuje swoim zakresem dolny bieg rzeki Wierzycy.

Całkowita, planowana wartość zadania wynosi niespełna 5,2 mln zł., a dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 4,3 mln zł.

Zadanie realizowane jest w partnerstwie 4 gmin – Starogard Gdański, Pelplin, Gniew oraz miasto Starogard Gdański.

Co, gdzie, kiedy?

Głównym założeniem projektu jest zagospodarowanie 78,6 km szlaku kajakowego rzeki Wierzycy w infrastrukturę niezbędną do bezpiecznego i atrakcyjnego uprawiania turystyki kajakowej. W sumie utworzonych zostanie 16 obiektów publicznej infrastruktury turystycznej. Będą to przenoski, przystanie oraz pola biwakowe. Zostaną one wyposażone m. in. w infrastrukturę socjalną, pomosty, slipy, tablice informacyjno-promocyjne, ciągi komunikacyjne, suszarki do kajaków, stojaki na rowery, kosze na śmieci, ławki, lampy, wiaty. W razie konieczności brzegi rzeki zostaną wyprofilowane i umocnione.

Na terenie poszczególnych gmin powstaną następujące obiekty:

 

Miasto Starogard Gdański:

– Przystań kajakowa i miejsce biwakowe przy stanicy ZHP w Starogardzie Gdańskim,

– Przenoska przy jazie przez ul. Hallera w Starogardzie Gdańskim,

 

Gmina Starogard Gdański:

– Przenoska i pole biwakowe przy elektrowni wodnej Klonówka

– Przenoska przy elektrowni wodnej Kolincz

– Przenoska przy elektrowni wodnej Owidz

– Przystań przy grodzisku w Owidzu

– Przenoska przez elektrownię wodną w Nowej Wsi Rzecznej

– Przystań i pole biwakowe w Żabnie

– Przystań kajakowa i zagospodarowanie terenu w Kręgskim Młynie

 

Gmina Pelplin:

– Przystań i pole biwakowe w Rajkowskim Młynie

– Przenoska przez jaz i miejsce postojowe w Pelplinie

– Przystań kajakowa w Pelplinie

– Przystań kajakowa, pole biwakowe i przenoska w Stockim Młynie

Gmina Gniew:

– Przystań kajakowa w Gniewie

– Przenoska w Gniewskich Młynach

– Pole biwakowe w Brodach Pomorskich

 

Cały odcinek rzeki zostanie również wyposażony w spójny system oznakowania wodnego i drogowego. Znaki wodne będą informowały kajakarzy m. in. o najbliższych polach biwakowych, ewentualnych przeszkodach. Z kolei znaki drogowe będą wskazywały drogę dojazdową do przystani i pól biwakowych.

 

Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na grudzień 2020r., z tym że zakładamy wybudowanie i udostępnienie infrastruktury dla kajakarzy już w 2019r. Z tej okazji zostanie zorganizowana impreza promocyjna, aby informacja o realizacji projektu dotarła do jak najszerszego grona osób.

 

Korzyści i nowe możliwości

 

Działania infrastrukturalne i promocyjne realizowane w ramach projektu przyczynią się do zwiększenia zainteresowania turystyką kajakową oraz wzrostu liczby turystów korzystających z turystyki kajakowej i odwiedzających nasz region. W celu sprawnej i kompleksowej obsługi turystów konieczne będzie zawieranie partnerskiej współpracy pomiędzy podmiotami publicznymi w zakresie tworzenia wspólnej oferty turystycznej. Napływ turystów wpłynie także na rozwój lokalnych usług turystycznych i okołoturystycznych, a w konsekwencji wzrost dochodów lokalnej społeczności pochodzących z działalności lub pracy w tych branżach.

 

W zgodzie z naturą

 

Szlak Wierzycy jest jednym z najbardziej malowniczych, a jednocześnie słabo zagospodarowanych szlaków kajakowych województwa pomorskiego. Rzeka przepływa przez tereny Natura 2000 oraz Obszary Chronionego Krajobrazu. Dzięki uregulowaniu i ukierunkowaniu ruchu turystycznego na rzece Wierzycy ograniczone zostaną negatywne skutki tzw. ,,dzikiej turystyki”. Budowa infrastruktury ograniczającej degradację środowiska w postaci m. in. koszy na śmieci, toalet, miejsc wodowania i biwakowania przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego w obrębie szlaku wodnego.

 

Silna marka

 

Projekt jest integralnym elementem większego przedsięwzięcia strategicznego ,,Pomorskie Szlaki kajakowe”, realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Założeniem przedsięwzięcia jest zagospodarowanie oraz wyposażenie w infrastrukturę kajakowa 34 pomorskich szlaków wodnych o długości ok. 1 tys. km. Łącznie 88 partnerów (głównie samorządy, nadleśnictwa, stowarzyszenia, podmioty prywatne) realizuje projekty polegające na wyposażeniu szlaków kajakowych w niezbędną infrastrukturę oraz ich promocję. Dzięki współpracy tak wielu podmiotów oraz zastosowaniu kompleksowych rozwiązań w skali województwa powstanie silna marka turystyczna regionu związana z turystyką kajakową „Pomorskie szlaki kajakowe”. Będzie ona spójna z innymi elementami oferty turystycznej i kulturalnej w skali całego województwa oraz zapewni dostęp do dziedzictwa kulturowego i naturalnego znajdującego się wzdłuż szlaków kajakowych w regionie.