Zapraszamy do nowego serwisu funduszeue

Informacje o projekcie
Tytuł projektu Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie
Beneficjent Gmina Miasta Gdyni
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Miejsce realizacji Gdynia
Całkowita wartość 58 105 724,88 PLN
Dofinansowanie UE 48 105 210,72 PLN

Opis projektu

Celem głównym projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie” jest podniesienie jakości i dostosowanie oferty kształcenia zawodowego na poziomie ponadgimnazjalnym do potrzeb gospodarki, szczególnie w branżach priorytetowych dla rozwoju regionu.

Zadania w ramach projektu obejmują budowę nowych oraz przebudowę i rozbudowę istniejących obiektów w pięciu gdyńskich placówkach oświatowych:

  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1;
  • Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych;
  • Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych;
  • Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych;
  • Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych;

Planowany zakres robót budowlanych zrealizowano już w czterech szkołach – obiekty zostały oddane do użytku. Prace trwają jeszcze w ramach największej w projekcie inwestycji, tj. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, których zakończenie przewidywane jest w sierpniu br. Wszystkie objęte projektem budynki dostosowane zostały do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wymogów przeciwpożarowych.

Ponadto, do wszystkich objętych działaniami projektowymi placówek zakupiono nowoczesne wyposażenie do pracowni zawodowych i warsztatów szkolnych, a także sprzęt informatyczny oraz specjalistyczne oprogramowanie oraz multimedialne pracownie językowe (m.in. do pracowni technologii mechanicznej i rysunku technicznego, konstrukcji i technologii budowy okrętów, ekonomiczno-rachunkowej, technologii gastronomicznej i wielu innych). Na potrzeby edukacyjne zakupiono między innymi samochody do nauki jazdy, wielofunkcyjny system symulacyjny ruchu kolejowego – makietę kolejową, profesjonalne wyposażenie kuchni oraz sali obsługi gości czy pokoju hotelowego, a także tokarki, frezarki, spawarki i inny sprzęt specjalistyczny niezbędny do realizacji programu nowoczesnego nauczania, nie tylko w zakresie teoretycznym, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności zawodowych.

Realizacja projektu obejmuje również działania w zakresie kształcenia ustawicznego. Dotychczas przeprowadzono kwalifikacyjne kursy zawodowe oraz część z planowanych kursów, dzięki którym ich uczestnicy nabyli wiedzę i umiejętności przydatne na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, na przykład w zakresie spedycji, rozliczania wynagrodzeń i danin publicznych, obsługi bezzałogowych statków powietrznych, a także związane z branżą gastronomiczną kursy Sushi Master, cukiernika, sommeliera, barmana czy baristy.

W rezultacie realizacji projektu, którego zakończenie planowane jest na koniec bieżącego roku, utworzone zostaną odpowiednie warunki do podniesienia jakości kształcenia zawodowego i jego dostosowanie do potrzeb lokalnego i subregionalnego rynku pracy, w szczególności w zakresie umiejętności praktycznych, znajomości technik informacyjnych i języków obcych.

Dotychczas wybudowano, przebudowano i rozbudowano pięć z ośmiu zaplanowanych w projekcie obiektów. Potencjał objętej wsparciem infrastruktury wynosi obecnie około 2500 uczniów – z nowoczesnych, wyposażonych w specjalistyczne pomoce dydaktyczne obiektów korzystają już uczniowie Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych, Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych oraz Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych.