Rewitalizacja osiedla pomiędzy ulicami Opata Hackiego i Ludwika Zamenhofa w Gdyni
Informacje o projekcie
Tytuł projektu | Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego |
---|---|
Beneficjent | Gmina Miasta Gdyni |
Program | Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 |
Źródło finansowania z UE | Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego |
Miejsce realizacji | Gmina Miasta Gdynia |
Całkowita wartość | 17 000 000,00 zł |
Dofinansowanie UE | 11 809 170,34 zł |
Opis projektu
Projekt pn.: „Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego” to cztery kompleksowe ściśle ze sobą powiązane działania, których celem jest ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego mieszkańców osiedla, zwiększenie poczucia odpowiedzialności i zaangażowania w życie lokalne oraz aktywizacja mieszkańców poprzez kształtowanie właściwych postaw. Stanowi wsparcie dla realizowanego równolegle projektu, którego przedmiotem jest rozwój usług społecznych świadczonych dla lokalnej społeczności.
Nowa przestrzeń dla mieszkańców
Już dziś mieszkańcy osiedla korzystają z efektów pierwszego etapu zaplanowanej inwestycji. Nowe chodniki wzdłuż nowych ulic, ławki, przysiadaki dla osób starszych, stojaki rowerowe, śmietniki, zagospodarowana zieleń wpisały się w krajobraz osiedla. Nowa przestrzeń dostosowana została do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowane zostały obniżone krawężniki o zaokrąglonej krawędzi, chodniki wyposażone są w płytki kierunkowo – prowadzące a przy skrzyżowaniach stoją tablice informacyjne dedykowane osobom z niepełnosprawnością wzrokową oznaczone alfabetem wypukłym i alfabetem Braile’a. W kwietniu 2018 roku zakończone zostały prace budowlane a w sierpniu tego samego roku nowopowstała infrastruktura została oddana do użytku mieszkańców.
Tuż przed zamknięciem pierwszej fazy inwestycji wybrany został Wykonawca kolejnego etapu: zagospodarowania terenu między blokami. „Pustynię” jak nazwali mieszkańcy przestrzeń, którą widzą codziennie z okna swojego mieszkania, zastąpią wyznaczone strefy rekreacji, place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu oraz elementy małej architektury. Znajdą się tam miejsca do wypoczynku na rozmaitych siedziskach, leżakach albo wprost na trawie, położone wśród zieleni, szyfrów i zagadek esperanto. Mieszkańcy zyskają także bezpośredni dojazd do swoich bloków wraz z miejscami postojowymi i nowymi chodnikami.
Ale to nie wszystko
Osiedle otrzyma zaplecze, w którym kontynuowana będzie prowadzona od lat praca na rzecz wsparcia i aktywizacji lokalnej społeczności. W budynku biblioteki przy ulicy Opata Hackiego 33 utworzone zostanie Centrum Sąsiedzkie. Przebudowany, wyremontowany i wyposażony w ramach projektu budynek zwiększy możliwości prowadzenia różnorakich działań, których adresatami będą mieszkańcy dzielnicy.
Z dofinansowania unijnego skorzystały również trzy Wspólnoty Mieszkaniowe, które w przeprowadzonym naborze wybrane zostały na Partnerów Gminy w projekcie. Wyremontowane korytarze i klatki schodowe, naprawiony dach czy wykonana izolacja przeciwwodna to efekt udziału w procesie rewitalizacji.
Wielki plac budowy
Osiedle Zamenhofa-Opata Hackiego to wielki plac budowy. W tym trudnym momencie, wsparciem dla mieszkańców jest wyznaczony pracownik gdyńskiej jednostki – Laboratorium Innowacji Społecznych. Będący w ciągłym z nimi kontakcie, informuje ich o planowanych działaniach czy utrudnieniach w życiu codziennym. To jemu, w ramach cotygodniowych dyżurów można przedstawić swoje problemy czy postulaty. Jest też łącznikiem między inwestorem a użytkownikami prowadzonych działań inwestycyjnych.
A teraz trochę liczb
Rewitalizacja prowadzona jest na obszarze o powierzchni około 10,3 ha. Dotyczy około 2040 osób zamieszkałych na terenie osiedla.
Już dziś, mimo że inwestycja ciągle trwa, mieszkańcy korzystają z nowych oświetlonych chodników wzdłuż ulic: Komierowskiego, Opata Hackiego i Chylońskiej o łącznej długości prawie 1 800 m. Parkują samochody na 36 wyznaczonych wzdłuż ulic miejscach parkingowych, z czego 4 przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych, oraz odpoczywają na 17-tu wykonanych w ramach projektu ławkach i przysiadakach.