Zapraszamy do nowego serwisu funduszeue

Informacje o projekcie
Tytuł projektu Poprawa stanu zabytkowego budynku Starej Apteki z XVII wieku wraz z Przejściem Bramnym i murami obronnymi Głównego Miasta w Gdańsku, poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych
Beneficjent Teatr Wybrzeże
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Miejsce realizacji Gdańsk
Całkowita wartość 23 531 436,53 zł
Dofinansowanie UE 11 759 624,29 zł

Opis projektu

Opis projektu:

Projekt dot. rewaloryzacji i przebudowy zabytkowych obiektów Teatru Wybrzeże położonych na Głównym Mieście w Gdańsku: Starej Apteki i Przejścia Bramnego w celu adaptacji ich na funkcje kulturalno-turystyczne (nowa scena z salą prób i tarasem widokowym w Przejściu Bramnym, foyer w Starej Aptece). Inwestycja pozwoli na zachowanie zabytkowych obiektów i pełne wykorzystanie ich potencjału, a także poprawi estetykę i zwiększy atrakcyjność Głównego Miasta w Gdańsku (główny obszar penetracji turystycznej). Jednocześnie – dzięki rozwojowi działalności Teatru i wprowadzeniu unikatowej w skali województwa oferty skierowanej do szerokiego grona odbiorców, w tym turystów zagranicznych- przyczyni się do stworzenia spójnej i atrakcyjnej oferty turystycznej i kulturalnej Gdańska oraz wydłużenia sezonu turystycznego. Tym samym projekt podniesie atrakcyjność turystyczną zabytkowego Śródmieścia Gdańska – miejsca o szczególnych walorach kulturowych w skali województwa.

Opis zakresu projektu i planowanych działań

Obiekty teatralne objęte projektem: Stara Apteka i Przejście Bramne mieszczą się przy ul. Teatralnej, w sąsiedztwie Targu Węglowego, na Głównym Mieście w Gdańsku.

Projekt polega na rewaloryzacji i przebudowie budynku Starej Apteki i Przejścia Bramnego w celu adaptacji ich na funkcje kulturalno-turystyczne (nowa scena z salą prób i tarasem widokowym w Przejściu Bramnym – pow. użytk.716,39 m2), zagospodarowanie Starej Apteki (pow. użytk. 413,88 m2) na foyer.

Zakres prac obejmuje:

Przejście Bramne:

– usunięcie nadbudowy z lat 50-tych XX w. (badania archeologiczne, ocena stanu fundamentów) (zrealizowane),

– wyk. posadowienia – płyty fundamentowej na palach z izolacją,

– wyk. ścian piwnic z izolacją,

– wyk. konstrukcji nośnej: słupy, ściany, stropy żelbet. z dociepleniem,

– wyk. dźwigu towarowo-osobowego w szybie żelbet.,

– wyk. żelbetowej konstrukcji dachu z dociepleniem i paraizolacją,

– wykonanie ścian wewnętrznych,

– omurowanie ścian wewn. sali teatralnej i prób pustakami ceramicznymi,

– instalacje: wentylacyjna, grzewcza, cwu, sanitarna, deszczowa, niskoprądowa, elektryczna,

– wykończenia wewn.: stolarka okienna i drzwiowa, tynki, okładziny, sufity, malowanie, posadzki,

– renowację i zabezpieczenie zabytkowych murów od strony wewn.,

– prace wykończeniowe na zewnątrz: parter- cegła licówka, I p. i dach – blacha miedziana,

– budowa łącznika nad ul. Teatralną

– zakup i montaż wyposażenia, w tym wyposażenia scenicznego, sprzętu oświetleniowego; Stara Apteka:

– rozbiórkę stropów i ścian wewn.,

– izolację ścian piwnic,

– wykonanie konstrukcji nośnej: słupy i stropy żelbetowe,

– wykonanie ścian wewn. (GK, murowane, obudowane ppoż.),

– wykonanie konstrukcji dachu i pokrycie dachówką ceramiczną – zrealizowane,

– instalacje wentylacyjna, grzewcza, cwu, sanitarna, deszczowa, niskoprądowa, elektryczna,

– wykończenia wewnątrz: stolarka okienna i drzwiowa, tynki, okładziny, sufity, malowanie, posadzki,

– wykonanie szybu windowego i montaż windy,

– zabezpieczenie reliktów arch. murowanej

– zszycie murów

– wzmocnienie konstrukcji wsporczej stropu

–  zakup i montaż wyposażenia;

Podwórze:

– wymianę inst. kanalizacji deszczowej,

– wymianę nawierzchni na nową z kostki betonowej,

– wykonanie stacji transformatorowej.

Renowacja elementów zabytkowych przeprowadzona będzie zgodnie z programem prac konserwatorskich, co pozwoli na ich zabezpieczenie przed degradacją. Technologia prac jest dobrana ze względu na specyfikę i stan obiektów. Rozwiązania technologiczne w zakresie robót budowlanych zostały dobrane ze względu na charakter budynków oraz warunki specyficzne (np. jet-grouting). Inne rozwiązania i zastosowane materiały należą do sprawdzonych i powszechnie stosowanych i zapewnią wysoką jakość i trwałość wytworzonej infrastruktury. Dzięki zastosowaniu rozwiązań kompleksowych będzie ona spójna i zostanie optymalnie zagospodarowana. W efekcie projekt powoli na prowadzenie działań, które przyczynią się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Gdańska.

Cele projektu i efekty jego realizacji

Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celu nadrzędnego, jakim jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej województwa pomorskiego i Gdańska (w tym Głównego Miasta), będącego miejscem o szczególnych walorach kulturowych. Będzie to możliwe poprzez realizację wszystkich założeń inwestycyjnych związanych z powstrzymaniem degradacji zabytkowych obiektów położonych na terenie Głównego Miasta w Gdańsku (wpisanego do wojewódzkiego rejestru zabytków) i nadanie im funkcji kulturalnych. Zabezpieczony i dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych zostanie budynek Starej Apteki z XVII w. Adaptacja budynku Przejście Bramne, wykorzystującego zabytkowe mury obronne Głównego Miasta, pozwoli na utworzenie nowej sceny kameralnej – sceny „Stara Apteka”, której głównym założeniem będzie prezentacja kultury z krajów bałtyckich.

Prezentowane będą tu premierowe spektakle dotyczące problematyki i historii krajów bałtyckich oraz przedstawienia oparte na literaturze m.in. szwedzkiej, rosyjskiej i niemieckiej. Utworzenie nowej sceny pozwoli na odrodzenie tradycji wielokulturowości Gdańska i wprowadzenie unikatowej w skali

regionu stałej oferty spektakli dla turystów z krajów basenu Morza Bałtyckiego, które promować będą ich dorobek historyczny, kulturalny i literacki. Przewiduje się wprowadzenie jednej premiery w sezonie artystycznym, wystawianej z tłumaczeniami m.in. w językach z krajów bałtyckich (zastosowana zostanie translacja symultaniczna jako najbardziej nieinwazyjna). W działania dot. tłumaczeń włączony zostanie Uniwersytet Gdański. Stara Apteka będzie też sceną multidyscyplinarną, otwartą dla teatrów offowych i teatrów tańca. Idea funkcjonowania nowej sceny cieszy się poparciem instytucji kultury (które chcą włączyć się w działania organizowane na scenie „Stara Apteka”), organizacji turystycznych i władz Gdańska. Projekt będzie też wspierał sieciowe, ponadlokalne produkty turystyczne takie jak np. Międzynarodowy Dzień Hanzy w ramach sieci Związku Hanzy, Festiwal Szekspirowski czy Jarmark św. Dominika. Można założyć, że stworzenie oryginalnej, ale spójnej, dostępnej przez cały rok oferty turystycznej Gdańska, łączącej historię ze sztuką, wpłynie na zwiększenie liczby turystów odwiedzających Gdańsk i wydłużenie ich pobytu, co wydłuży sezon turystyczny. Nie sposób nie zauważyć, że przedsięwzięcie przyczyni się do podniesienia atrakcyjności zabytkowego Śródmieścia (rewaloryzacja zabytków, taras

widokowy na dachu Przejścia Bramnego), poprzez udostępnienie wysokiej jakości infrastruktury podkreślającej dziedzictwo historyczne i kulturowe Gdańska. Inwestycja wpływać będzie na wizerunek Gdańska i regionu, przyczyniając się do udostępnienia miejsc o szczególnych walorach kulturowych. Tym samym przedsięwzięcie przyczyni się do poprawy rozpoznawalności Pomorza jako jednego z najważniejszych polskich ośrodków kulturalnych i turystycznych oraz do wzrostu atrakcyjności turystycznej Gdańska i województwa pomorskiego.