Pomorskie Szlaki Kajakowe – szlak Górnej Słupi
Informacje o projekcie
Tytuł projektu | Pomorskie Szlaki Kajakowe - szlak Górnej Słupi |
---|---|
Beneficjent | Gmina Sulęczyno |
Program | Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 |
Źródło finansowania z UE | Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego |
Miejsce realizacji | Gmina Sulęczyno |
Całkowita wartość | 4 473 562,29 |
Dofinansowanie UE | 3 318 162,01 |
Opis projektu
Pomorskie Szlaki Kajakowe – szlak Górnej Słupi
Przedmiotem projektu jest poprawa atrakcyjności turystycznej szlaku kajakowego górnej Słupi.
Zadanie realizowane jest przez Gminę Sulęczyno w partnerstwie z Gminami: Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Parchowo, Sierakowice, Tuchomie oraz przedsiębiorstwem KAJAKI Rolbiecki Tomasz.
Przedsięwzięcie polega na zagospodarowaniu 93 km szlaków turystyki kajakowej na obszarze górnej Słupi, obejmujących szlak Słupi oraz jej dopływu – Kamienicy, które przewiduje cztery grupy zadań:
a. zagospodarowanie szlaków w infrastrukturę wodną poprzez stworzenie 11 szt. obiektów publicznej infrastruktury turystycznej,
b. kompleksowe oznakowanie szlaków w znaki wodne oraz znaki lądowe,
c. zakup 5 szt. łodzi żaglowych na potrzeby edukacji dzieci i młodzieży dla Gminy Sierakowice,
d. kompleksową promocję tworzonego produktu turystycznego.
W ramach zagospodarowania szlaków w infrastrukturę turystyczną na terenie gmin zrealizowano następujące obiekty:
Gmina Sulęczyno:
- Przystań kajakowa nad jeziorem Węgorzyno w miejscowości Sulęczyno – w ramach zadania wybudowana została wiata piknikowa, miejsce do wodowania kajaków (slip, nabrzeże, pomost pływający), toaleta, parking oraz mała architektura (tablica informacyjna, kosze, stojak na rowery, ławki, oświetlenie).
- Przystań kajakowa Centrum w miejscowości Sulęczyno – w ramach zadania wybudowana została wiata piknikowa, miejsce do wodowania kajaków (pomost), toaleta oraz mała architektura (tablica informacyjna, kosze, stojak na rowery, ławki, oświetlenie)
- Przenoska przed jeziorem Węgorzyno w miejscowości Żakowo – w ramach zadania powstały dwa pomosty wraz z elementami małej infrastruktury.
Gmina Sierakowice:
- Przystań kajakowo-żeglarska w miejscowości Gowidlino – w ramach inwestycji powstał obiekt z zapleczem sanitarnym, pomost stały, slip, droga dojazdowa do przystani i kąpieliska, zatoka postojowa z parkingiem wraz z elementami małej architektury (wiaty, ławostoły, palenisko, kosze na śmieci, suszarki do kajaków, ogrodzenie terenu, tablice informacyjno-promocyjne).
Gmina Parchowo:
- Przystań kajakowa nad jeziorem Żukowskim w miejscowości Żukówko – realizacja zadania polegała na wykonaniu wiaty drewnianej, drogi dojazdowej, miejsc postojowych wraz z elementami małej architektury (stoły i ławy, miejsce do biwakowania, miejsce na ognisko z paleniskiem z cegły klinkierowej, stojaki do suszenia kajaków, WC, kosze na śmieci, tablice informacyjno-promocyjne).
Gmina Tuchomie:
- Przystań kajakowa w miejscowości Tuchomie – Tuchomie basen – w ramach zadania zostały urządzone ciągi pieszo-rowerowe i rowerowe, miejsce do wodowania kajaków, miejsce na pole namiotowe, powstał budynek socjalny wraz z pomieszczeniem magazynowym wraz z elementami małej architektury (zadaszone ławki, ławostoły, stojaki na rowery, stojaki do kajaków, lampy parkowe, ogrodzenie, przyłącze wod-kan, przyłącze elektryczne, kosze na śmieci, tablice informacyjno-promocyjne).
- Przystań kajakowa w miejscowości Modrzejewo – Izba Regionalna w Modrzejewie – na przystani znajduje się miejsce do wodowania kajaków, ławostoły, ławki, stojaki na kajaki oraz tablice informacyjno-promocyjne.
- Przystań kajakowa w miejscowości Modrzejewo – Młyn Modrzejewo – w ramach zadania powstało miejsce do wodowania kajaków, zadaszone ławki, ławostoły, mini-pole namiotowe, stojaki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne.
Gmina Kołczygłowy:
- Przystań kajakowa w miejscowości Gałąźnia Mała – w ramach zadania wybudowano drewniany podest, miejsca postojowe oraz wyposażono teren w elementy małej architektury (ławy i stoły, suszarki do kajaków, miejsce na ognisko, stojaki na rowery, lampy oświetleniowe, kosze na śmieci, ogrodzenie terenu, tablice informacyjno – promocyjne).
- Budowa przystani kajakowej i punktu etapowego w Kamieńcu (Barnowo)- realizacja zadania polegała na wyposażeniu przystani w elementy małej architektury (zadaszone ławki i stoły, suszarki do kajaków, podesty i drewniane stopnie, utwardzenie ścieżek, kosze na śmieci, ogrodzenie terenu, tablice informacyjno – promocyjne).
Gmina Czarna Dąbrówka:
- Oznakowanie szlaku w obrębie gminy.
Partner prywatny – KAJAKI Rolbiecki Tomasz:
- Przystań kajakowa i pole biwakowe w miejscowości Soszyca – w ramach inwestycji wybudowano budynek zalecza sanitarnego, drewnianą wiatę, zbiornik bezodpływowy na ścieki, miejsca parkingowe oraz małą architekturę (stojak do suszenia kajaków, miejsce na ognisko z ławkami i paleniskiem z cegły klinkierowej, ławostół, kosze na śmieci tablice informacyjno – promocyjne).