Zapraszamy do nowego serwisu funduszeue

„Mądre pszczółki = pyszny miód – program kompleksowego wsparcia edukacji na terenie gminy Pszczółki”“Smart Bees = Great Honey – Comprehensive Education Support Programme in the Pszczółki Municipality”

Informacje o projekcie
Tytuł projektu „Mądre pszczółki = pyszny miód – program kompleksowego wsparcia edukacji na terenie gminy Pszczółki"
Beneficjent Gmina Pszczółki
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Społeczny
Miejsce realizacji Gmina Pszczółki
Całkowita wartość 1 474 306 zł
Dofinansowanie UE 1 400 591 zł

Opis projektu

Celem projektu było zmniejszenie dysproporcji w osiągnięciach edukacyjnych uczniów czterech szkół na terenie Gminy Pszczółki w: Pszczółkach, Różynach i Skowarczu oraz podniesienie jakości kształcenia w gminnych placówkach oświatowych.

Projekt „MĄDRE PSZCZÓŁKI = PYSZNY MIÓD  był realizowany przez Gminę Pszczółki w trzech szkołach podstawowych i jednym gimnazjum w latach 2016 – 2018. W projekcie uczestniczyło 510 uczniów i 56 nauczycieli, którzy mieli możliwość poszerzenia swej wiedzy i umiejętności. Poziom kompetencji kluczowych u obu grup został podniesiony dzięki zaproponowaniu odpowiednich szkoleń i zajęć edukacyjnych.

Zajęcia dodatkowe i rozszerzone dla uczniów objęły: język angielski z technikami pamięciowymi i wykorzystaniem narzędzi elektronicznych, zajęcia matematyczne z technikami pamięciowymi, matematyczne zajęcia wyrównawcze, laboratorium robotyki – zajęcia z programowania, kółko informatyczne, gra biznesowa – symulacja przedsiębiorstwa, półkolonie z eksperymentami naukowymi, wycieczki edukacyjne do centrów eksperymentu, Experimental Day – czyli pokazy naukowe w formie Festiwalu Nauki w każdej szkole oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe dedykowane uczniom najstarszych klas. Ponadto zorganizowano zajęcia dla uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych, w tym: zajęcia logopedyczne, arteterapię i gimnastykę korekcyjną.

Dla nauczycieli ze szkół zlokalizowanych w Gminie Pszczółki zaproponowano zajęcia dokształcające i podnoszące wiedzę, umiejętności oraz zapewniające nowe lub wyższe kompetencje zawodowe. W ramach projektu odbywały się szkolenia doskonalące: obsługa narzędzi cyfrowych w procesie nauczania, prowadzenie zajęć matematyczno-przyrodniczych z wykorzystaniem technik pamięciowych, nauka języka angielskiego z wykorzystaniem technik pamięciowych, przedmioty ścisłe z wykorzystaniem metody eksperymentu, stosowanie narzędzi cyfrowych w nauce języków obcych, praktyczne zastosowanie współpracy zespołowej, gra biznesowa w praktyce oraz arteterapia.

Zajęcia realizowane w ramach projektu spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i zaangażowaniem nauczycieli. Innowacyjne metody nauczania oraz uczenia się, nowoczesne narzędzia cyfrowe i pomoce dydaktyczne zapewniły atrakcyjne środowisko zdobywania i przekazywania wiedzy. Projekt pomógł przezwyciężyć ograniczenia, skoncentrować się na istniejących potencjałach każdego z uczestników i zapewnił szansę na pogłębiony rozwój osobowy oraz dał sygnał do intensywniejszej nauki i nauki przez całe życie.

Projekt pozwolił też na doposażenie szkół i pracowni przedmiotowych w nowoczesne pomoce dydaktyczne i narzędzia edukacyjne. Wyposażono pracownie biologiczne, przyrodnicze, chemiczne i fizyczne, pracownie matematyczne i informatyczne oraz uzupełniono sprzęt gimnastyczny. Zapewniono sprzęt multimedialny do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem Internetu i archiwów cyfrowych.

Dzięki realizacji projektu poprawiono jakość edukacji ogólnej, nastąpił rozwój kompetencji kluczowych u uczniów, oferta szkół została uzupełniona a szkoły doposażone w niezbędne pomoce dydaktyczne i nowoczesny sprzęt. Kompetencje nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjum zostały wsparte w zakresie prowadzenia zajęć metodą eksperymentu oraz metod nastawionych na rozwój kompetencji kluczowych u uczniów.

Galeria