Zapraszamy do nowego serwisu funduszeue

Informacje o projekcie
Tytuł projektu Gdańsk miastem zawodowców – podniesienie jakości edukacji zawodowej
Beneficjent Gmina Miasta Gdańska
Program Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Źródło finansowania z UE Europejski Fundusz Społeczny
Miejsce realizacji Gdańsk
Całkowita wartość 13 015 922 zł
Dofinansowanie UE 11 714 329 zł

Opis projektu

Projekt, którego realizacja rozpoczęła się w październiku 2016, będzie realizowany do końca października 2022 roku. Celem projektu jest poprawa przyszłej zatrudnialności uczniów kształcenia zawodowego. Z projektu skorzysta około 3 tysięcy uczniów i nauczycieli gdańskich szkół zawodowych: Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespołu Szkół Łączności, Państwowych Szkół Budownictwa, Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Energetycznych, Zespołu Szkół Morskich oraz Szkół Okrętowych i Technicznych „Conradinum”.

Uczestnicy projektu korzystają z modułu doradztwa zawodowego realizowanego w Centrum Rozwoju Talentów w Oliwie. Korzystają tam z warsztatów grupowych i indywidualnych konsultacji. Realizowane są również eventy w szkołach, warsztaty podczas Rad Pedagogicznych oraz spotkania dla szkolnych doradców zawodowych i nauczycieli. Uczniowie biorą udział w wycieczkach zawodoznawczych, w ramach których mają możliwość zapoznania się z działalnością, możliwością zatrudnienia oraz warunkami pracy w wiodących firmach. Dzięki temu wsparciu uczestnicy rozwijają kompetencje i umiejętności, które ułatwiają wejście na rynek pracy oraz znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Specjaliści i nauczyciele korzystając z doświadczenia doradców z Centrum Rozwoju Talentów doskonalą umiejętności w zakresie wspierania rozwoju zawodowego uczniów. Do dzisiaj z różnych form wsparcia zapewnianego przez doradców zawodowych skorzystało już ponad 1600 osób.

Projekt realizowany jest we współpracy z pracodawcami. Uczniowie i nauczyciele praktycznej nauki zawodu mają możliwość skorzystania z praktyk i staży zawodowych. Uczniowie realizują 150 godzinne płatne praktyki/ staże zawodowe, w ramach których zdobywają doświadczenie w realnych warunkach pracy oraz nabywają dodatkowe umiejętności. Do chwili obecnej staże zawodowe zrealizowała grupa około 1,5 tysiąca osób. Docelowo z tej formy wsparcia skorzysta 2 750 uczniów, którzy uczą się w ponad 40 zawodach. O wartości tej formy wsparcia świadczą między innymi takie wpisy w dzienniczkach praktyk :„Wszystko co miłe szybko się kończy, nigdy nie zapomnę tych praktyk, to były najfajniejsze wakacje. Dużo się nauczyłam, zupełnie inaczej niż z książki” (uczennica Państwowych Szkół Budownictwa, która realizowała staż w lipcu 2019 roku).

Uczniowie, instruktorzy i nauczyciele praktycznej nauki zawodu biorą również udział w szkoleniach. Oprócz zajęć z języka angielskiego i niemieckiego branżowego uczestnicy korzystają między innymi z następujących szkoleń:

  • Kurs prawa jazdy kat B,
  • Kurs na operatora żurawi HDS z uprawnieniami UDT,
  • Kursy na operatora wózków widłowych, koparko-ładowarki, koparki jednonaczyniowej,
  • Kursy spawania,
  • Kursy komputerowe, w tym AUTO CAD, Kosztorysowanie, Revit Architecture, Red Hat System Administration,
  • Kursy programowania aplikacji mobilnych i internetowych oraz programowania w języku C++,
  • Kurs wraz z egzaminem na sternika motorowodnego,
  • Kursy dla barmanów, baristów oraz z carvingu,
  • Kursy na uprawnienia elektryczne,
  • Szkolenia na operatora bezzałogowego statku powietrznego z uzyskaniem świadectwa kwalifikacji UAVO z uprawnieniami VLOS,
  • Szkolenie z obsługi programu CHEMCAD,
  • Szkolenie z analizy sensorycznej,
  • Kurs lutowania ręcznego w technologii PTH i SMT,
  • Kurs w zakresie nowoczesnych systemów nadwozi pojazdów samochodowych.

Z różnych kursów i szkoleń skorzystało już blisko 1200 uczestników, w tym niektóre osoby z więcej niż jednego szkolenia. 10 nauczycieli otrzymało dofinansowanie do dokształcania w formie studiów. Systematycznie uruchamiane są kolejne kursy i szkolenia, w tym te, które realizowane będą w nowych pracowniach, jakie powstają w ramach projektu zintegrowanego „Gdańsk Miastem Zawodowców – rozwój infrastruktury szkół zawodowych: budowa, rozbudowa, przebudowa oraz wyposażenie obiektów szkół zawodowych w Gdańsku”.

Dodatkowo w ramach projektu doposażono 8 pracowni zawodowych. Zakupiony sprzęt i materiały wykorzystywane są podczas zajęć praktycznej nauki zawodu. Zakupiono dodatkowy sprzęt (65 laptopów oraz 20 słuchawek z mikrofonami) wykorzystywany podczas nauki zdalnej, planowane są kolejne zakupy. W kolejnych latach kontynuowane będą wyżej opisane działania oraz zaproponowane zostaną uczestnikom nowe szkolenia dostosowane do potrzeb zmieniającego się rynku pracy.

Galeria