W dniach 5 – 6 października 2021 roku przedstawiciele Zespołu ds. rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego we współpracy z Miastem Słupsk zorganizowali lokalną wizytę studyjną na obszarze rewitalizacji miasta Słupska. Wydarzenie to odbyło się w ramach realizowanego przez Województwo Pomorskie zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Celem wizyty było zapoznanie uczestników z dobrymi praktykami z zakresu rewitalizacji wypracowanymi przez Miasto Słupsk, w tym podniesienie świadomości samorządów i wzmocnienie zdolności gmin do stosowania ustawowych narzędzi rewitalizacyjnych.

Uczestnikami wizyty byli przedstawiciele gmin miejskich i miejsko-wiejskich województwa pomorskiego – w sumie 46 osób (w tym pracownicy Urzędu Miejskiego w Słupsku i  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odpowiedzialni za rewitalizację).

 

Grupa ludzi stojąca przed wielkim napisem "I love Słupsk"Wspólne zdjęcie uczestników wizyty studyjnej w Słupsku / fot. UM w Słupsku

 

Za nami dwa intensywne, inspirujące i bogate w doświadczenia dni. Pierwszego dnia uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych, będące siedzibą Nowego Teatru im. Witkacego, przy ul. Witolda Lutosławskiego 1. Zgromadzonych przywitała Prezydentka Miasta Słupska – Krystyna Danilecka-Wojewódzka oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego – Kinga Dziewiątkowska-Seroka. Następnie, pracownicy Urzędu Miejskiego w Słupsku zapoznali uczestników z procesem rewitalizacji miasta. Pani Justyna Pluta (Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami), przybliżyła podstawowe informacje o rewitalizacji miasta, Pan Paweł Krzemień (Kierownik Referatu Rewitalizacji), zaprezentował założenia dotyczące Specjalnej Strefy Rewitalizacji, planowanej do wprowadzenia w mieście Słupsk, z kolei Pan Maciej Araszkiewicz (Dyrektor Wydziału Polityki Przestrzennej), przybliżył założenia planowanych Miejscowych Planów Rewitalizacji. Na koniec Zastępca Dyrektora Nowego Teatru – Pan Przemysław Sternalski opowiedział o procesie adaptacji i rozbudowy budynku tzw. wozowni na potrzeby Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych. Po zapoznaniu się z ofertą Centrum, w tym Nowego Teatru skierowaną do mieszkańców obszaru rewitalizacji, uczestnicy wizyty udali się w teren, aby zobaczyć pozostałe przykłady zrealizowanych inwestycji – m.in. metamorfozę ulicy Długiej, nowe zagospodarowanie podwórka na tyłach tej ulicy.

 

Dwa połączone zdjęcia przedstawiające na każdym prezentację i kobietę stojącą na sceniePrezentacje w Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych / fot. UMWP

 

Dwa połączone zdjęcia przedstawiające na jednym widownie w Teatrze z siedzącymi ludźmi i na drugim ludzi stojących na ulicy przed budynkamiCentrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych / fot. UMWP

 

Dwa połączone zdjęcia przedstawiające ludzi idących ulicąSpacer ulicą Długą / fot. UMWP

 

Zgromadzeni odwiedzili Placówkę Wsparcia Dziennego „Dom Sąsiedzki”, przy ul. Ogrodowej 20a, gdzie przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przybliżyli m.in. działalność i ofertę placówki. Zwrócono też uwagę na zagospodarowanie terenu wokół obiektu, gdzie znajduje się strefa rekreacyjna z placem zabaw i siłownią zewnętrzną oraz ogród społeczny z rabatami.

 

Dwa połączone zdjęcia przedstawiające na jednym ludzi stojących przed niebieskim budynkiem i na drugim ludzi stojących przed mikrofonamiPlacówka Wsparcia Dziennego „Dom Sąsiedzki”/ fot. UMWP
 

Ludzie stojący w ogrodzie przed altanąOgród społeczny na tyłach „Domu Sąsiedzkiego” / fot. UMWP

 

Z kolei w kamienicy Otto Freundlicha przy ul. Tuwima 34 uczestników zapoznano z ofertą funkcjonującego tam Centrum Wsparcia. Na poddaszu budynku zaprezentowano też mieszczącą się tam przestrzeń startupową w formie open space.

 

Dwa połączone zdjęcia przedstawiające na jednym grupe ludzi stojących w pokoju i na drugim grupę ludzi siedzących w pokojuKamienica Otto Otto Freundlicha / fot. UMWP

Więcej o działalności prowadzanej w wyżej wspomnianych obiektach można przeczytać na:

Uczestnicy wizyty mieli również okazję spotkać się z Marszałkiem Województwa Pomorskiego – Panem Mieczysławem Strukiem, który tego dnia brał udział w otwarciu poradnia psychologiczno-psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży ulokowanej w budynku Otto Freundlicha.

 

Grupa ludzi rozmawiająca w parkuSpotkanie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego / fot. UM w Słupsku

 

W drugim dniu wizyty uczestnicy odwiedzili tzw. „podwórko kulturalne” mieszczące się pomiędzy ulicami Wojska Polskiego, Niedziałkowskiego i Krasińskiego. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego opowiedzieli o działaniach jakie zostały przeprowadzone na podwórku (m.in. po długich konsultacjach z mieszkańcami podwórko zostało uporządkowane usunięto komórki/składziki, które zajmowały centralną przestrzeń, pobudowano dla mieszkańców nowe komórki w innej lokalizacji, stworzono siłownię dla osób starszych i plac zabaw dla dzieci). Podwórko nosi nazwę kulturalnego ponieważ w jednej jego części znajduje się Pracownia ceramiczna Słupskiego Ośrodka Kultury, a na jego drugim końcu zlokalizowany jest Teatr Rondo oraz budynek Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej (dalej SCOPiES), a w niedalekiej odległości powstała pracownia „Męska Szopa”.

 

Dwa połączone zdjęcia przedstawiąjące grupę ludzi stojącą na podwórkuPodwórko kulturalne / fot. UMWP

 

Przedstawiciel Fundacji Indygo – Pan Jacek Szuba przybliżył przedstawicielom miast działalność prowadzoną w Męskiej Szopie. Jest to miejsce, w którym każdy może odnaleźć w sobie pasję do majsterkowania i spędzić aktywnie wolny czas. Pracownia wyposażona jest w bardzo dużą ilość sprzętu do majsterkowania. Jednocześnie trwają prace nad adaptacją nowego budynku w celu powiększenia pracowni o kolejne formy działalności, tj. obróbki szkła i metalu.

W dalszej części wizyty Zastępca Dyrektora Słupskiego Ośrodka Kultury – Pani Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska przybliżyła historię i okoliczności powstania Ośrodka Teatralnego RONDO, jego działania teatralne i podejmowane inicjatywy włączające mieszkańców w działania kulturalne.

Uczestnicy odwiedzili również Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, gdzie Pani Beata Macedońska przedstawiła szeroką działalność Słupskiego Centrum. Z budynku mogą korzystać bezpłatnie organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej, które działają na rzecz mieszkańców Miasta, a także Słupszczanie realizujący zadania publiczne w ramach inicjatyw lokalnych. Centrum wspiera również grupy nieformalne i indywidualnych mieszkańców Słupska, którzy mają ciekawe pomysły na imprezy i wydarzenia służące integracji i aktywizacji środowiska lokalnego.

Przedstawiciele miast zapoznali się też z działalnością Pracowni „Rękodzielnia” Słupskiego Ośrodka Kultury, o której opowiedziała Pani Joanna Swornowska. Pracownia prowadzi działalność edukacyjną w zakresie ceramiki, witrażu i innych zajęć związanych z szeroko pojętą dziedziną rękodzieła artystycznego. Efekty prac można podziwiać w galerii na parterze budynku.

 

dwa połączone zdjęcia przedstawiające na jednym grupę ludzi stojącą przed budynkiem i na drugim grupę ludzi w budynku oglądającą wyroby ceramicznePracowni „Rękodzielnia” / fot. UMWP

 

Więcej o działalności prowadzanej przez wyżej opisane jednostki można przeczytać na stronie:

W dalszej kolejności przedstawiciele Urzędu Miejskiego przedstawili działania inwestycyjne na obszarach nadrzecznych rzeki Słupi, których celem jest wykreowanie przestrzeni publicznych. Obecnie w budowie są trzy kładki piesze, bulwar wraz z oświetleniem oraz mała architektura. Projekt przewiduje też odnowienie parku z pomnikiem Fryderyka Chopina oraz ogrodu przed biblioteką.

 

Dwa połączone zdjęcia przedstawiające na jednym ludzi stojących na kładce i na drugim ludzi stojących na bulwarach nad rzekąZdjęcia ze spaceru wzdłuż bulwarów rzeki Słupi / fot. UMWP

 

Dodatkowo, przedstawiciele Urzędu zaprezentowali Stary Rynek oraz przedstawili problemy związane z jego nowym zagospodarowaniem. Jest to cześć miasta, która od wielu lat czeka na gruntowną przebudowę, która umożliwi wykorzystywanie jego przestrzeni pod funkcje społeczne, gospodarcze, kulturalne i centrotwórcze, przywracając tym samym należną mu rangę.

Przedstawiciele miast z zachwytem zwrócili uwagę na wprowadzane przez miasto Słupsk enklawy zieleni. Takie miejsce zostało utworzone przy skrzyżowaniu ulic Solskiego, Niedziałkowskiego i Krasińskiego w ramach projektu „Słupskie kliny zieleni – urządzanie terenów zieleni na obszarze Miasta Słupska”. Powstałe zagospodarowanie jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Dzięki nowoczesnemu i innowacyjnemu urządzeniu terenów zielonych w mieście powstają miejsca oferujące rekreację i wypoczynek mieszkańcom ze wszystkich grup wiekowych i o różnej sprawności fizycznej.

 

Ludzie stojący i rozmawiający na skwerku zieleni„Klin zieleni” przy skrzyżowaniu ulic Solskiego, Niedziałkowskiego i Krasińskiego / fot. UMWP

 

Ostatnim elementem na trasie spaceru studyjnego było podwórko położone w bliskim sąsiedztwie terenów nadrzecznych na Podgrodziu. Obecnie na podwórku trawią prace wyburzeniowe i porządkowe. Koszt nowego zagospodarowania to ponad 3 mln PLN.

 

Grupa ludzi stojąca na rozkopanym podwórku oglądająca zdjęciaPodwórko na Podgrodziu / fot. UMWP

 

Osoby zainteresowane miały również możliwość zwiedzania wystawy w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku” oraz wystawy „Słupsk. Miasto i ludzie”.

Wizyta studyjna była okazją do dyskusji, wymiany dobrych praktyk i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami pomorskich gmin. Z pewnością zaowocowała ona wieloma kontaktami i inspiracjami w obszarze rewitalizacji.

Warto przypomnieć, że Miasto Słupsk realizuje zintegrowany projekt rewitalizacyjny, który otrzymał wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o procesie rewitalizacji prowadzonym przez Miasto Słupsk dostępnych jest na: