Za nami wizyta studyjna w Gdańsku
W dniach 19-20 sierpnia 2021 roku przedstawiciele Zespołu ds. rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego we współpracy z Miastem Gdańskiem zorganizowali lokalną wizytę studyjną na podobszarach rewitalizacji – Biskupia Górka, Dolne Miasto i Orunia. Wydarzenie to odbyły się w ramach realizowanego przez Województwo Pomorskie zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.
Celem wizyty było zapoznanie uczestników z dobrymi praktykami z zakresu rewitalizacji wypracowanymi przez Miasto Gdańsk. Pracownicy Biura Rozwoju Gdańska odpowiedzialni za koordynację procesu rewitalizacji w Mieście przybliżyli zgromadzonym m.in. system zarządzania rewitalizacją w Gdańsku, czy podobszary podlegające rewitalizacji. Ponadto, w lokalach, w których prowadzone są działania społeczne organizacje pozarządowe poprowadziły krótkie prelekcje poświęcone włączeniu społeczności lokalnej we wdrażanie programów rewitalizacji.
Uczestnikami wizyty byli przedstawiciele gmin miejskich i miejsko-wiejskich województwa pomorskiego – w sumie 25 osób.
odNowa Biskupiej Górki
Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Biskupią Górkę, w tym Dom Sąsiedzki, przy ul. Biskupiej 4 prowadzony przez Stowarzyszenie WAGA. Zgromadzonych przywitał Wiceprezydent Gdańska – Piotr Borawski oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego – Kinga Dziewiątkowska-Seroka, która pokrótce przybliżyła kolejne formy wsparcia dla gmin planowane w ramach projektu – wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych.
Prezentacje w Domu Sąsiedzkim, przy ul. Biskupiej 4 / fot. UMWP
Po zapoznaniu się z działalnością placówki i realizowanymi przez Stowarzyszenie inicjatywami uczestnicy wizyty udali się w teren. Trasa spaceru została wyznaczona tak, aby zapoznać wszystkich z planowanymi oraz zrealizowanymi już działaniami rewitalizacyjnymi, mającymi na celu ożywienie terenu Biskupiej Górki oraz poprawę jakości życia jego mieszkańców. W związku z powyższym trasa prowadziła wzdłuż m.in. planowanych do przebudowy dróg, czy kamienic mieszkalnych objętych remontem, ważnym punktem było też zagospodarowanie tzw. placu pod Neptunem, czy trwające zagospodarowanie podwórek przy współpracy z mieszkańcami (Podwórka Sąsiedzkiej Energii) realizowane przez Fundację Gdańską. Wszystkie powyższe inwestycje możliwe są do realizacji dzięki wykonanym już zabezpieczeniom skarp, które groziły osuwaniem się.
Poniżej zdjęcia ze spaceru studyjnego:
Zdjęcia ze spaceru po Biskupiej Górce / fot. UMWP
Zdjęcia ze spaceru po Biskupiej Górce / fot. UMWP
Więcej informacji o działaniach realizowanych na Biskupiej Górce, w tym o Podwórkach Sąsiedzkiej Energii dostępnych jest na stronie Stowarzyszenia Biskupia Górka.
Na kanale youtube dostępne są filmy dotyczące:
- zamierzenia rewitalizacji Biskupiej Górki. Film dostępny jest TUTAJ;
- rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu (stan na 2018 r.). Film dostępny jest TUTAJ;
- zabezpieczenia osuwisk w rejonie Biskupiej Górki.Film dostępny jest TUTAJ.
odNowa Dolnego Miasta
Na Dolnym Mieście w lokalu Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin przy ul. Radnej 3/2, prowadzonym przez Fundację FOSA, Pani Alina Kaszkiel Suska – Prezes Fundacji, przybliżyła uczestnikom m.in. działalność Fundacji oraz ofertę placówki.
Prezentacje w Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin przy ul. Radnej 3/2 / fot. UMWP
Podczas spaceru przedstawiciele gmin zapoznali się z efektami dotychczasowych działań rewitalizacyjnych, czy planowanymi inwestycjami. Zaprezentowano m.in. przestrzeń Placu Wałowego, bastiony, gdzie zwrócono też uwagę na wykonane tablice edukacyjne nad Opływem Motławy, przystań kajakową przy Żabim Kruku, ulicę Łąkową, przebudowywany budynek przy ul. Królikarnia 13 na cele Placówki Wsparcia Dziennego, remonty i termomodernizację kamienic.
Na podwórku w kwartale ul. Dobrej, Zielonej, Przyokopowej i Toruńskiej Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto – Piotr Czyż zaprezentował zagospodarowanie terenu wykonane wspólnie z mieszkańcami, opowiedział również o poszczególnych etapach realizacji tego działania.
Podczas spaceru podkreślono, że w dzielnicy istotne są również działania prywatne, jak np. przebudowa budynku dawnego szpitala przy ul. Kieturakisa na hotel, czy budowa budynku biurowego LPP FASHION LAB przy ul. Łąkowej.
Budynek biurowy LPP FASHION LAB przy ul. Łąkowej / fot. UMWP
Jak wskazano, niemało dla Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia zrobiły festiwale: Narracje, a przede wszystkim Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta. Dla mieszkańców była to okazja do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych niemal bez wychodzenia z domu. Natomiast gdańszczanie, a także turyści, dzięki Fecie mają szansę poznać uroki tej części miasta.
Wspomniano też o popularności „Podwórka”, miejsca przy dawnej fabryce karabinów, w którym w weekendowe wieczory można miło spędzić czas, posłuchać muzyki oraz zjeść coś smacznego.
Poniżej zdjęcia ze spaceru studyjnego:
Zdjęcia ze spaceru po Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu / fot. UMWP
Zdjęcia ze spaceru po Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu / fot. UMWP
Na kanale youtube dostępne są filmy dotyczące:
- działalności Fundacji FOSA. Film dostępny TUTAJ;
- zakresu wsparcia dla rodzin świadczonego przez Fundację. Film dostępny TUTAJ;
- rewitalizacji Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem. Stan na 2018 r. Film dostępny TUTAJ;
- zmienionego oblicza Dolnego Miasta. Film dostępny TUTAJ.
odNowa Oruni
W drugim dniu wizyty w Domu Sąsiedzkim Gościnna Przystań na Oruni uczestników powitał Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego – Jan Szymański. Jednocześnie przypomniał o trwających konsultacjach projektu Programu Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027, w którym również uwzględniono dalsze wsparcie na rewitalizację obszarów zdegradowanych w miastach. Następnie, Przemysław Kluz z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej (GFIS) przybliżył podobszar rewitalizacji Orunia, oraz działania podejmowane przez Fundację, w tym z zakresu przedsiębiorstw społecznych, jak np. działająca nieopodal Kawiarnia Kuźnia.
Prezentacje w Domu Sąsiedzkim Gościnna Przystań / fot. UMWP
Przedstawiciele miast zapoznali się z realizowanymi inwestycjami, w tym m.in. przebudową dawnego ratusza przy ul. Gościnnej 1, budową placówki przy ul. Dworcowej 11, rewaloryzacją Rynku Oruńskiego, zagospodarowaniem skweru przy ul. Gościnnej i parku przy ul. Związkowej, remontem budynków wielorodzinnych, czy zagospodarowaniem 2 podwórek przy Trakcie Św. Wojciecha oraz przy ul Ubocze 24 (podwórkowe rewolucje) wykonane przy współpracy z mieszkańcami. Jednoczenie podkreślono istotną rolę animacji społeczności oraz przeprowadzanych zajęć streetworkingowych w procesie aktywizacji mieszkańców. Uczestników zapoznano również z przyszłymi planami inwestycyjnymi i pilotażami przewidzianymi dla tej części miasta.
Poniżej zdjęcia ze spaceru studyjnego:
Zdjęcia ze spaceru po Oruni / fot. UMWP
Zdjęcia ze spaceru po Oruni / fot. UMWP
Zdjęcia ze spaceru po Oruni / fot. UMWP
Na kanale youtube dostępne są filmy dotyczące:
- działalności GFIS. Film dostępny jest TUTAJ;
- rewitalizacji Oruni (stan na 2018 r.). Film dostępny jest TUTAJ;
- koncepcji przebudowy Ratusza Oruńskiego. Film dostępny jest TUTAJ;
- koncepcji budynku przy ul. Dworcowej 11. Film dostępny jest TUTAJ.
Wizyta studyjna była okazją do dyskusji, wymiany dobrych praktyk i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami pomorskich gmin. Z pewnością zaowocowała ona wieloma kontaktami i inspiracjami w obszarze rewitalizacji.
Warto przypomnieć, że Miasto Gdańsk na Biskupiej Górce, Dolnym Mieście i Oruni realizuje zintegrowane projekty rewitalizacyjne, które otrzymały wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Więcej informacji o procesie rewitalizacji prowadzonym przez Miasto Gdańsk dostępnych jest na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska.