Za nami cykl seminariów z dostępności
W październiku i listopadzie 2020 r. zorganizowano serię trzech seminariów online z dostępności i równości szans dla osób ze szczególnymi potrzebami. Swoją wiedzę podnieść mogli zarówno członkowie Zespołu ds. rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, jak i przedstawiciele pomorskich gmin.
Problemy związane z dostępem do przestrzeni, czy obiektów znajdujących się na rewitalizowanym obszarze są powszechnym zjawiskiem występującym nie tylko w gminach województwa pomorskiego. Ważne jest więc aby realizowane inwestycje były dostosowane do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami.
Ze względu na sytuację epidemiczną, seminaria zostały przeprowadzone w formie online i obejmowały serię trzech dwudniowych spotkań.
Celem seminariów było podniesienie wiedzy i świadomość uczestników na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, w tym też zapoznanie z zasadami, jakie powinny im przyświecać w codziennej pracy, aby przyczyniać się do tworzenia środowiska równych szans.
Prowadzący przybliżyli między innymi podstawowe pojęcia, podstawy prawne i dokumenty regulujące zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas spotkań omówiono problemy z jakimi na co dzień spotykają się osoby ze szczególnymi potrzebami, korzystając z infrastruktury publicznej i tym samym zwrócono uwagę na projektowanie uniwersalne, zwłaszcza pod kątem dostępności architektonicznej. Przeprowadzono też praktyczne zajęcia z opracowania dokumentów dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W webinariach wzięło udział 87 osób, tj. przedstawiciele 22 gmin miejskich i miejsko-wiejskich województwa pomorskiego, w tym pracownicy urzędów miejskich, jednostek organizacyjnych, członkowie komitetów rewitalizacji oraz członkowie Zespołu ds. rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Seminaria prowadzone były przez Spółdzielnię Socjalną FADO. Jest to grupa ludzi, która od wielu lat dostrzega problem wykluczenia informacyjnego i cyfrowego osób z różnymi niepełnosprawnościami. Zadaniem Spółdzielni jest zmniejszanie barier w przestrzeni publicznej i cyfrowej, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Spółdzielnia zajmuje się bardzo szeroko rozumianym badaniem i wdrażaniem dostępności wszystkiego, co powinno być dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Więcej informacji na stronie Spółdzielni Socjalnej FADO.
Seminaria odbyły się w ramach realizowanego przez Województwo Pomorskie zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.
Agnieszka Parkot, Referat Realizacji Projektów II, DPR