W pomorskim nie cukrzymy!
Ankieta ryzyka, test OGTT lub FPG, konsultacje lekarskie i pielęgniarskie, indywidualne spotkania z dietetykiem i fizjoterapeutą to przykładowe elementy programu przeciwdziałania cukrzycy typu 2. Sprawdź, czy jesteś zagrożony cukrzycą i wypełnij specjalną ankietę Findrisk już dziś.
Program przeciwcukrzycowy
Cukrzyca jest dziś jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na świecie. Wynika ona z obciążeń genetycznych, ale też z otyłości, złej diety czy braku aktywności fizycznej. Niestety województwo pomorskie znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o nowe zachorowania na cukrzycę. Dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego opracował specjalny program profilaktyczny, który dotyczy aktywnych zawodowo Pomorzan w wieku 18-64 lat czyli z tzw. grupy podwyższonego ryzyka. Chodzi w nim o zdiagnozowanie osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Ważne jest uświadomienie pacjentom, że to bardzo podstępna choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, a jednocześnie wyniszczać organizm. Warto również dodać, że cukrzyca jest jednym z czynników ryzyka cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem.
Jak skorzystać z programu?
Program jest podzielony na trzy etapy. Najpierw należy wypełnić ankietę, która określa obciążenie zachorowaniem na cukrzycę. W przypadku kwalifikacji do programu zaczyna się kolejny etap. Pacjent powinien wybrać odpowiednie miejsce badań. W jednym z takich ośrodków osoby najbardziej zagrożone cukrzycą typu 2 osób, przejdą specjalistyczne badania, które określają stan zdrowia. Wykonywane będą badania OGTT (doustny test obciążenie glukozą) lub FPG (glikemia na czczo). Na tej podstawie pacjenci otrzymają zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Ostatni etap to działania edukacyjne przeznaczone dla pięciu tysięcy osób. Mają one zmobilizować pacjenta do zmiany trybu życia i wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie. Pacjenci w ramach konsultacji lekarskich, porad dietetyka i fizjoterapeuty będą uczyli się, jak przygotować zbilansowany posiłek i zwiększyć poziom aktywności fizycznej.
Sprawdź stronę stop cukrzycy