Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego zwiększona została wysokość dofinansowania do projektu Politechniki Gdańskiej pn. Rozbudowa i przebudowa budynku „Chemia C” Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej dla potrzeb kształcenia kadr dla rozwoju technologii ekoefektywnych w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw.

 

Uroczystość odbyła się we wtorek 16 października br. w Audytorium Chemicznym (budynek Chemia C) Politechniki Gdańskiej. Aneks do umowy z 25.10.2016 r. nr: RPPM.04.02.00-22-0001/16-00 podpisali z przedstawicielami Uczelni marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski. Uroczystość podsumowującą realizowany projekt, uświetnił wykład Jarosława Kawuli – Wiceprezesa Zarządu ds. Produkcji i Handlu Grupy LOTOS S.A. pt. „Paliwa alternatywne – fakty i mity.”

 

fot. M. Twardokus

Pomysłodawca, za cel inwestycji postawił sobie poprawę jakości kształcenia oraz dopasowanie oferty kształcenia do potrzeb przedsiębiorstw działających w branży elektroenergetyki, energetyki, technologii chemicznej i przetwórstwa chemicznego (w tym paliw), poprzez utworzenie kierunku studiów II stopnia o profilu praktycznym pn. Inżynieria i Technologie Nośników Energii.

W ramach inwestycji dobudowano oraz wyposażono nowe skrzydło budynku „Chemia C”, wewnątrz którego znalazły się m.in. laboratoria i pomieszczenia dydaktyczne, pracownie praktyczne i komputerowe, sala audytoryjna oraz zaplecze socjalne . Wszystkie pomieszczenia dydaktyczne zostały wyposażone w stoły i krzesła, w audytorium zamontowano tablice
i wyposażenie multimedialne w postaci rzutników, tablicy multimedialnej i systemu nagłośnienia sali ze zintegrowanym oświetleniem i zaciemnieniem systemem sterowania, laboratoria zostały wyposażone w digestoria, a zaplecze sanitarne w komplet urządzeń niezbędnych do jego uruchomienia i funkcjonowania.

Warto podkreślić, iż rozbudowana infrastruktura dostosowana jest do potrzeb osób
z  niepełnosprawnością ruchową. Dźwig osobowy zapewnia komunikację na wszystkie kondygnacje budynku „Chemia C”.

W nowym budynku „Chemia C” kadra naukowa Politechniki Gdańskiej oraz studenci do dyspozycji mają m.in.:

  • Audytorium na 135 osób – sala wykładowa z wyposażeniem multimedialnym, magazyn Audytorium,
  • Laboratorium Technologii Przetwarzania Nośników Energii z instalacjami w skali ćwierć- i półtechnicznej,
  • Laboratorium Badania Powierzchni Materiałów (2 sale z oświetleniem naturalnym),
  • Laboratorium 1. – pracownia do zajęć laboratoryjnych z przedmiotów: Technologie Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych i Galwanotechnika (otrzymywanie i badanie powłok metalowych, testy normowe),
  • Laboratorium 2. – pracownia do badań korozyjnych typu elektrochemicznego i korozji metali lub stopów oraz pracownia przygotowawcza z ustawionymi będą stałe przyrządami (wagi, destylarka wody, itp.) i wydzielonym miejscem do przygotowania roztworów i pracy z niebezpiecznymi substancjami i do realizacji części eksperymentalnych prac dyplomowych,
  • Laboratorium Biologii Molekularnej w zakresie zagadnień: Mikrobiologia Ogólna, Mikrobiologia Przemysłowa, Biologia Molekularna, Inżynieria podstawowa, Inżynieria II, Diagnostyka Molekularna, Techniki Amplifikacji,
  • Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii w zakresie tematycznym: badanie zasobów, możliwości pozyskania, konwersji, magazynowania i transportu energii ze źródeł odnawialnych, możliwości odzyskiwania energii odpadowej w procesach przemysłowych i sposoby jej zagospodarowania, opracowanie procesów technologicznych recyklingu materiałowego.
  • miejsca pracy własnej studentów.

Inwestycja ta znacząco wpłynie na wzmocnienie roli Politechniki Gdańskiej jako szkoły wyższej i przygotowanie jej do odgrywania kluczowej roli w procesie tworzenia konkurencyjnej gospodarki regionalnej.

Wartość projektu to blisko 11,5 mln zł, a całkowite dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 po podpisaniu aneksu wyniesie 6,7 mln zł.

 

Monika Grochulska