Umowy na budowę kanalizacji i czyszczalni ścieków podpisane!
Uroczyste podpisanie umów o dofinansowaniu 12 projektów, z udziałem marszałków województwa pomorskiego odbyło się w środę, 20 czerwca br. w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego środki unijne zostaną przeznaczone na budowę, modernizację lub rozbudowę oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji w gminach: Kartuzy, Trąbki Wielkie, Osieczna, Kościerzyna, Czarna Dąbrówka, Skórcz, Choczewo, Nowa Karczma, Karsin, Starogard Gdański, Przodkowo, Cedry Wielkie.
Dzięki realizacji inwestycji poprawi się jakość życia mieszkańców, zarówno poprzez zapewnienie dostępu do kanalizacji sanitarnej, jak i poprawę stanu środowiska naturalnego oraz wody pitnej. Zwiększy się również atrakcyjność turystyczna i rekreacyjna obszaru. Całkowita wartość projektów to 87,8 mln zł, z czego prawie 57 mln zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Inwestycja w ochronę środowiska i jakość życia mieszkańców
Zaplanowana jest budowa niemal 97 km kanalizacji sanitarnej, zostaną wybudowane 2 oczyszczalnie ścieków a 4 zostaną przebudowane, dzięki czemu ponad 23,3 tys. mieszkańców województwa będzie korzystać z ulepszonego oczyszczania ścieków.
Gminy, w których realizowane będą projekty, są obecnie tylko w części skanalizowane. Mieszkańcy obszarów nieobjętych jak dotąd systemem wodno-ściekowym odprowadzają nieczystości do zbiorników bezodpływowych bądź korzystają z przydomowych instalacji kanalizacyjnych. Zbiorniki te są dużym zagrożeniem dla zdrowia ludności, jak i środowiska naturalnego pod względem sanitarno-epidemiologicznym. Przez brak szczelności oraz nieregularne opróżnianie nieoczyszczone ścieki przedostają się do gruntu, co skutkuje zanieczyszczeniem gleby oraz wód powierzchniowych i podziemnych. Dzięki odprowadzaniu ścieków do kanalizacji, a następnie do oczyszczalni – co uzyskane będzie dzięki realizacji projektów – wcześniejsze negatywne oddziaływanie ścieków zostanie niemal całkowicie zniwelowane. To bardzo pozytywnie wpłynie zarówno na ochronę środowiska naturalnego w gminach, jak i na jakość życia mieszkańców.
Dla poprawy atrakcyjności turystyki
Budowa sieci kanalizacyjnych jest bardzo istotna również z punktu widzenia walorów turystycznych gmin. W ich obrębie, bądź w bezpośrednim sąsiedztwie występują liczne jeziora, rzeki, oraz obszary prawnie chronione, m.in. rezerwat przyrody „Dolina Kłodawy” czy Wdzydzki Park Krajobrazowy, a także wiele innych, często odwiedzanych przez turystów. Dzięki inwestycjom wzrośnie atrakcyjność turystyczna oraz rekreacyjna tych terenów.
Konieczność rozbudowy jest także odpowiedzią na dynamiczny wzrost liczby mieszkańców w poszczególnych miejscowościach, który skutkuje wzrostem popytu na usługi wodno-kanalizacyjne.
Daria Kubiak