Linia Szybkiej Kolei Miejskiej pomiędzy Wejherowem a Gdańskiem to komunikacyjny kręgosłup pomorskiej metropolii. W Pomorskiem w 2022 r. przewiezionych zostało 63,6 mln pasażerów, a z pociągów trójmiejskiej SKM skorzystało ponad 43 mln podróżnych, czyli około 67% pasażerów.

 

Kupujemy nowy tabor

Do końca 2026 roku na pomorskich torach pojawią się łącznie 32 nowe elektryczne zespoły trakcyjne.

Pomorski samorząd kupił też 4 pociągi hybrydowe, a jeśli pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy zostaną odblokowane, to spółka NEWAG wybuduje dla Pomorzan dodatkowych 9 pociągów – wylicza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W sumie województwo wzbogaci się o co najmniej 36, a może nawet 45 pociągów. Te liczby czynią pomorskie zamówienie taborowe jednym z największych tego typu kontraktów w Polsce.

 

Tak działa samorząd województwa

W ramach porozumienia samorządu województwa pomorskiego ze spółką PKP SKM w Trójmieście kupionych będzie w sumie 8 składów. Dwa już wożą podróżnych, sześć kolejnych przyjedzie już wkrótce.

W marcu 2023 r. podpisaliśmy porozumienie dotyczące wspólnego wykorzystania pozyskanego w 2018 r. przez PKP SKM unijnego dofinansowania. Osiem pojazdów, które w grudniu br. zaczynają obsługę linii PKP SKM, jest własnością samorządu województwa, a pozostałe 2 (już od pewnego czasu eksploatowane przez PKP SKM) oraz urządzenia do utrzymania taboru należą do PKP SKM. Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 – przypomina Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Jego wartość to ponad 240 mln zł, z czego ok. 154 mln to dofinansowanie z funduszy UE.

 

Impulsy dla SKM

Dwa pierwsze pojazdy już wożą pasażerów. Impulsy 31WE, bo tak zostały oznaczone, mają ok. 75 m długości, osiągają prędkość do 160 km/h. Wyposażone są w miejsca dla osób niepełnosprawnych. Wnętrze jest klimatyzowane i objęte działaniem sieci wi-fi. Każdy pojazd ma także 16 miejsc dla rowerów, a w związku z tym, że pociągi PKP SKM będą składały się z dwóch takich pojazdów, w każdym pociągu rowerzyści będą mieli do dyspozycji w sumie aż 32 miejsca rowerowe.

Nowością w pojazdach na połączeniach aglomeracyjnych będą strefy ciszy. Rozwiązanie to znane w Polsce choćby z pociągów Pendolino, zostało dobrze przyjęte przez pasażerów. Czas pokaże, czy przyjmie się także w pojazdach obsługujących połączenia aglomeracyjne – opisuje pociągi marszałek Struk.

Całość artykułu Aleksandra Olszaka znajduje się na stronie pomorskie.eu.