18 lat członkostwa Polski we Wspólnocie Europejskiej to właściwy moment na podsumowanie korzyści wynikających z decyzji o przystąpieniu do struktur Unii Europejskiej. Najważniejsze z nich to: uczestnictwo we wspólnym rynku, czyli możliwość wolnego handlu na terenie całej Unii, oraz dostępność środków unijnych, które umożliwiają realizację tysięcy projektów infrastrukturalnych i społecznych na terenie każdego województwa.

Pomorskie dobrze wykorzystało szansę obecności w Unii Europejskiej. Od 2004 roku pozyskaliśmy blisko 46 mld zł, dzięki którym zrealizowaliśmy ponad 40 tysięcy projektów. To środki zainwestowane m.in. w nowe drogi, linie kolejowe, pociągi, nowoczesne budynki szpitali i specjalistyczny sprzęt, rewitalizacje miast, edukację oraz szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników i osób bezrobotnych. Również przedsiębiorcy skorzystali ze wsparcia na wzrost konkurencyjności, rozwój innowacji lub zwiększenie eksportu towarów lub usług.

Fundusze Europejskie dały możliwość realizacji w regionie ważnych inwestycji, takich jak: budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, rozbudowa Portu Lotniczego w Gdańsku, portów morskich w Gdańsku i Gdyni, realizacja pomorskiego odcinka trasy S7, przebudowy dróg wojewódzkich i linii kolejowych, utworzenie Europejskiego Centrum Solidarności, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni czy inkubatora STARTER w Gdańsku.

W ostatnich latach ważne było wsparcie ze środków UE na walkę z pandemią COVID-19. Wsparcie finansowe na zakup potrzebnego sprzętu, środki ochronne oraz dostosowanie budynków otrzymało aż 39 podmiotów medycznych z terenu całego województwa pomorskiego. Kwota środków unijnych, które Zarząd Województwa Pomorskiego mógł przeznaczyć na ten cel, to prawie 317 mln zł. To umożliwiło nam skuteczną walkę z pandemią.

Wsparcie środków unijnych miało wpływ na rozwój regionu w niemal każdej sferze życia gospodarczego i społecznego regionu, generując impuls rozwojowy dla całego kraju i naszego województwa.

Zobacz, jakie przykładowe inwestycje zostały zrealizowane w województwie pomorskim dzięki środkom z UE:

 

Dostępny i szybki transport

Największą i niezwykle ambitną inwestycją Samorządu Województwa Pomorskiego jest Pomorska Kolej Metropolitalna. W ciągu roku PKM przewozi ponad 4 mln podróżnych i ich liczba powoli rośnie. Pokazuje to, jak bardzo potrzebna i oczekiwana była to inwestycja. Z pociągów zakupionych dzięki środkom unijnym korzysta na co dzień tysiące osób, przemieszczając się po regionie w drodze do pracy czy szkoły.

Jeszcze większą, sięgającą 5,4 mln liczbę podróżnych, odprawiono na gdańskim lotnisku w rekordowym 2019 roku. Inwestycje zrealizowane i nadal realizowane w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, w szczególności budowa i rozbudowa terminala pasażerskiego, otworzyły Pomorze na świat. Dziś to 3 największe lotnisko w Polsce. Obecnie realizowane są kolejne inwestycje służące rozwoju przepustowości gdańskiego lotniska.

W zakresie dróg Zarząd Województwa Pomorskiego zainwestował m.in. w przebudowy dróg, które stanowią dojazdy do węzłów autostrady A1. Wykonane zostały dojazdy do węzłów „Rusocin”, „Pelplin” i „Kopytkowo”. Obecnie realizowany jest m.in. odcinek drogi 224 od Godziszewo do węzła autostrady A1 „Stanisławie”.

Zakończone zostały budowy lub modernizacji następujących odcinków dróg wojewódzkich:

  • 222 na odcinku Gdańsk-Starogard Gdański,
  • 222 i 229 na odc. od Starogardu Gdańskiego przez Jabłowo do węzła A1,
  • 521 na odcinku Kwidzyn – Prabuty,
  • 188 na odcinku Człuchów – Debrzno,
  • 203 na odcinku Ustka – granica województwa,
  • 209 na odcinku Borzytuchom – Bytów,
  • 214 na odcinku Łeba-Białogarda wraz z budową obwodnicy m. Wicko,
  • obwodnicy Kartuz w ciągu DW nr 211,
  • 211 na odcinku Mojusz – Kartuzy,
  • 515 od m. Malbork do m. Grzymała.

Drogowe inwestycje unijne połączyły także kluczowe miasta regionu oraz odciążyły ruch drogowy wewnątrz miast poprzez przebudowę układów komunikacyjnych lub budowę obwodnic. Wśród tych projektów są m.in.: przebudowy węzłów przesiadkowych w Gdyni i Tczewie, ulic Poniatowskiego, Grunwaldzkiej i Sobieskiego w Słupsku oraz Łostowickiej i Havla w Gdańsku. Imponującą inwestycją miasta Gdańska finansowaną ze środków unijnych było wykonanie tunelu pod Martą Wisłą.

Przebudowane zostały także ulice w wielu mniejszych miastach.

Środki unijne wsparły rozwój transportu zbiorowego w miastach. Nowe autobusy zakupiono m.in. w Gdyni, Słupsku i Starogardzie Gdańskim.

Obecnie modernizujemy 34 węzły przesiadkowe w miastach, m.in. w Gdańsku, Rumi, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Chojnicach i Kwidzynie, które umożliwią połączenie wewnętrznie i zewnętrznie miasta sieciami dróg, linii kolejowych, tras rowerowych, obsługą publicznego transportu autobusowego i tramwajowego.

Województwo pomorskie jest też liderem w rozwoju komunikacji rowerowej. W perspektywie 2007-2013 zrealizowano projekt rowerowy na obszarze Trójmiasta, w ramach którego powstały ponad 42 km tras rowerowych. W perspektywie 2014-2020 samorząd województwa wraz z gminnymi partnerami buduje ponad 660 km szlaków rowerowych wzdłuż Wisły oraz wzdłuż brzegu Bałtyku.

W ramach projektów z zakresu infrastruktury kolejowej wsparte zostały połączenia, które są istotne z punktu widzenia przewozów pasażerskich i towarowych, m.in. zmodernizowano tzw. helski korytarz kolejowy na trasie Reda – Hel oraz Kościerzyna – Gdynia. Obecnie remontujemy kolejne 3 trasy kolejowe, w tym linię Szybkiej Kolei Miejskiej z Gdańska Śródmieścia do Rumi.  Samorząd Województwa Pomorskiego zakupił 10 nowoczesnych pociągów IMPULS na linii Gdynia – Słupsk i Gdynia – Elbląg.

Infrastruktura i sprzęt dla szpitali

Fundusze unijne zmieniły także pomorską służbę zdrowia. Budowane są nowe obiekty szpitali i remontowane istniejące budynki. Finansujemy zakup specjalistycznego sprzętu oraz cyfryzację usług medycznych. Rozpoczęto realizację wielu programów profilaktycznych, tak by mieszkańcy Pomorza mogli skuteczniej walczyć z chorobami cywilizacyjnymi.

Unijne inwestycje to specjalistyczny sprzęt (m. in. tomografy komputerowe i rezonanse magnetyczne), oraz remonty w takich podmiotach leczniczych jak: Wojewódzkie Centrum Onkologii, Gdyńskie Centrum Onkologii, szpital Morski i szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, szpital św. Wojciecha w Gdańsku, szpital im. J.K. Łukowicza w Chojnicach czy szpital specjalistyczny w Słupsku. To inwestycje kluczowe dla efektywnej i skutecznej opieki i leczenia osób zmagającymi się z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nowotwory, cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Wsparcie uzyskały też liczne szpitalne oddziały ratunkowe, zakupione zostały ambulanse i specjalistyczny sprzęt.

 

Nowa oferta kulturalna dzięki obecności w UE

Na obecności w Unii Europejskiej skorzystała także oferta kulturalna województwa pomorskiego.

Pierwszym ważnym projektem w tym obszarze była adaptacja dawnego budynku elektrociepłowni z 1897 r. na siedzibę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Dziś jest to wizytówka promująca miasto i największa instytucja życia muzycznego w północnej Polsce, którą odwiedzają nie tylko mieszkańcy regionu, ale również turyści z całego świata.

Dzięki środkom unijnym powstało Europejskie Centrum Solidarności, które odwiedziło już ponad 5,7 mln osób. Muzeum jest marką coraz lepiej rozpoznawalną w Europie i na świecie. W 2017 roku ECS otrzymało prestiżową NAGRODĘ MUZEALNĄ RADY EUROPY. W opinii jurorów ECS to „fascynujący przykład instytucji kultury działającej na rzecz promocji wolności i solidarności”.

Fundusze europejskie wsparły także powstanie takich instytucji kultury jak Teatr Szekspirowski – który rokrocznie organizuje znany Festiwal szekspirowski, Centrum św. Jana – centrum kultury zorganizowane w odbudowanym z powojennych zgliszcz kościele św. Jana w Gdańsku. Po adaptacji budynek jest znakomitym miejscem organizacji koncertów, spektakli czy wystaw w samym sercu Głównego Miasta w Gdańsku.

Nowe instytucje kultury powstały także poza Trójmiastem, m.in.: Żuławski Park Historyczny, Spichlerze Sztuki w Słupsku popularyzujące twórczość m.in. Witkacego, tzw. Kraina w Kratę w Swołowie – gdzie zobaczyć można liczne, dobrze zachowane zagrody chłopskie i rzemieślnicze z XIX-wieczne z charakterystycznym budownictwem szkieletowym.

Dzięki środkom unijnym wyremontowano budynek Teatru muzycznego w Gdyni, zakupiono nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy. Budynek został również znacząco rozbudowany, m.in. o nowe sale.

Nowoczesna edukacja

18 lat w Unii Europejskiej to rozwój nowoczesnej edukacji w województwie pomorskim.

Dzięki funduszom europejskim utworzonych zostało blisko 3 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 i ponad 7,8 tys. miejsc wychowania przedszkolnego, tworząc nowoczesną i bezpieczną przestrzeń dla najmłodszych. Z projektów skorzystali także nauczyciele, podnosząc swoje kwalifikacje na szkoleniach finansowanych przez Unię Europejską.

Przykład stanowi  projekt „Tajemnice leśnego zakątka – Przedszkole w Brodnicy Górnej – utworzenie nowych miejsc przedszkolnych oraz podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Gminie Kartuzy”. Pozwolił on na realizację zajęć przedszkolnych w oparciu o założenia łączące tradycyjną edukację przedszkolną z edukacją poza murami przedszkola wprowadzając elementy tzw. leśnego przedszkola. Dzieci mogą uczyć się współpracy w grupie, rozwijania kreatywności i wyobraźni wymyślając wspólne zabawy oraz bawiąc się tym, co podsunie im sama matka natura.

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe korzystają ze wsparcia, które pozwala im unowocześnić zaplecze dydaktyczne oraz zapewnia uczniom udział w zajęciach dodatkowych i pozalekcyjnych. Od 2007 roku wsparcie trafiło do  194,6 tys. uczniów oraz 22,4 tys. nauczycieli.

Rozwój edukacji zawodowej w regionie to jeden z kluczowych obszarów wspieranych ze środków europejskich. Rozbudowa infrastruktury szkolnej idzie w parze z projektami wspierającymi rozwój uczniów i nauczycieli. To również współpraca szkół i placówek kształcenia zawodowego z pracodawcami poprzez organizację staży i praktyk. Od 2014 roku wzięło w nich udział blisko 17,4 tys. nastolatków z pomorskich szkół.

„Zdolni z Pomorza” to nowatorskie i unikalne w skali kraju przedsięwzięcie strategiczne samorządu województwa pomorskiego dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. W projektach o wartości blisko 50 mln zł wybitni uczniowie z województwa pomorskiego otrzymują wsparcie tak, aby mogli rozwijać swoje zdolności i skutecznie wykorzystywać je w przyszłości. Jednym z efektów projektu jest zmiana w postrzeganiu uzdolnionych młodych ludzi. Od samorządów gminnych po uniwersytety, wszyscy są zgodni, że uzdolniony uczeń podstawówki, czy szkoły ponadpodstawowej jest ważną częścią kapitału regionu. Wypracowany model systemowego wspierania uczniów uzdolnionych może być wykorzystany w innych województwach.

Rozwój gospodarki i przedsiębiorczości

Pomorze to region, który wyróżnia się wysokim poziomem przedsiębiorczości. Ponad 21,3 tys. osób otrzymało bezzwrotne dotacje na założenie własnej firmy. Na wsparcie mogły liczyć nie tylko firmy typu start-up, ale także istniejące przedsiębiorstwa. Szacuje się, że ze wsparcia Unii Europejskiej skorzystało ponad 33 tysiące pomorskich przedsiębiorców. Pomoc szkoleniowo-doradcza trafiła do prawie 22,6 tys. pracowników MŚP.

Możliwość podjęcia nowej pracy

Projekt „Wykwalifikowany ratownik na pomorskim rynku pracy” powstał z myślą o osobach, które chcą poprawić swoją sytuację na rynku pracy i zainteresowane są uzyskaniem kwalifikacji oraz kompetencji z zakresu pierwszej pomocy. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej prawie 400 osób mogło skorzystać z projektu. Uczestnicy nabywali kwalifikacje, które umożliwiły im pomoc służbom medycznym w czasie pandemii Covid-19, a także zwiększały możliwości uzyskania lepszego zatrudnienia.

 

Wsparcie mieszkańców

Dzięki Unii Europejskiej pięknieją także pomorskie miasta i miasteczka. Obok poprawy infrastruktury drogowej i remontów budynków mieszkalnych, tworzone są także przestrzenie służące integracji mieszkańców oraz wspieraniu ich w rozwiązywaniu różnych problemów.

Projekt „RAZEM – rewitalizacja obszaru Stare Miasto w Kwidzynie” to specjalistyczna pomocy dla dzieci i młodzieży w formie zajęć socjoterapeutycznych, terapeutycznych, korekcyjnych, artystycznych i edukacyjnych. Fundusze Europejskie pozwoliły również utworzyć poradnię rodzinną dla rodziców i opiekunów.

Ze wsparcia korzystają także seniorzy. Projekty realizowane blisko miejsca zamieszkania seniorów, pozwalają im uczestniczyć w aktywnościach skrojonych na miarę ich potrzeb. Kluby seniora powstają nie tylko na terenie wielkich miast, ale także w pomorskich wsiach i miasteczkach.

Projekt „Kompleksowy system wsparcia mieszkańców miast i gmin powiatu puckiego w wieku senioralnym i ich opiekunów” to przede wszystkim wzrost dostępności usług społecznych, w szczególności dla osób powyżej 60 roku życia. Jednym z kluczowych elementów było utworzenie ośmiu Klubów Seniora oraz Dziennego Domu Pobytu w Celbowie. Seniorzy znajdują w nich szeroką ofertę zajęć zapewniających aktywne spędzanie wolnego czasu. Oprócz zajęć plastycznych, warsztatowych, mają okazję skorzystać z zajęć tanecznych, zabaw karaoke czy nawet wspólnych treningów jogi lub Nordic Walking. Niezwykle cennym uzupełnieniem oferty projektu jest działalność wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego.

Opracowanie: Marcin Twardokus i Piotr Cygert