Samorząd Województwa Pomorskiego w celu zapewnienia spójności społecznej regionu stale monitoruje sytuację w zakresie najważniejszych problemów społecznych. Obecnie najistotniejszymi wyzwaniami polityki społecznej stają się przede wszystkim takie kwestie jak starzenie się społeczeństwa, stan zdrowia czy sytuacja osób z niepełnosprawnościami. Dowodzi temu m.in. zlecone w ubiegłym roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego badanie pn. „Ocena potrzeb w zakresie rozwoju usług społecznych i infrastruktury społecznej w województwie pomorskim„.  Mając na uwadze powyższe, niezbędny jest zatem rozwój infrastrukturalny podmiotów oferujących wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, terminalnie chorych czy w podeszłym wieku m.in. w formie różnego rodzaju usług społecznych (opiekuńczych, specjalistycznych, wytchnieniowych). Ponadto nie ulega wątpliwości, że przedsięwzięcia powinny być realizowane w formie zdeinstytucjonalizowanej przez organizacje, które posiadają doświadczenie w pracy z ww. grupami beneficjentów, prowadzące takie placówki jak m.in. hospicja, mieszkania wspomagane (chronione, treningowe itp.), zapewniające opiekę wytchnieniową lub inne wsparcie na rzecz osób o szczególnych potrzebach.

Z uwagi na powyższe Samorząd Województwa Pomorskiego planuje ogłoszenie naboru na realizację projektów zintegrowanych w ramach Poddziałania 6.2.2 Rozwój usług społecznych w powiązaniu z Działaniem 7.3 Infrastruktura społeczna. Przyjęta formuła oznacza, że każdy podmiot biorący udział w naborze realizować będzie dwa projekty: wiodący projekt infrastrukturalny współfinansowany ze środków EFRR oraz drugi – współfinansowany ze środków EFS, stanowiący uzupełnienie działań „infrastrukturalnych”. Projekty muszą realizować wspólny cel, jakim jest zwiększenie w regionie dostępności do trwałych miejsc świadczenia usług społecznych.

W wyniku przeprowadzonej diagnozy w województwie pomorskim zidentyfikowano deficyty w zakresie infrastruktury społecznej na rzecz usług opiekuńczych, a także miejsc opieki wytchnieniowej i wyręczającej nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W związku z powyższym planowana interwencja będzie mieć na celu stworzenie warunków dostarczania wybranych usług społecznych, tj. usług opiekuńczych, miejsc opieki wytchnieniowej i wyręczającej nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz mieszkań chronionych i wspomaganych adekwatnie do zdiagnozowanych potrzeb i konsekwentne wyrównywanie różnic w dostępie do świadczeń w całym regionie, zwłaszcza w ramach zdefiniowanych deficytów infrastruktury. Grupą docelową projektów zintegrowanych będą osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i ich opiekunowie.

W związku z powyższym zapraszamy wszystkie zainteresowane podmioty, realizujące działania w obszarze usług społecznych (lub usług społecznych i usług zdrowotnych)

w szczególności organizacje pozarządowe prowadzące m.in. hospicja, mieszkania wspomagane (chronione, treningowe), zapewniające opiekę wytchnieniową lub inne wsparcie na rzecz osób o szczególnych potrzebach, do udziału w spotkaniu informacyjnym, które dotyczyć będzie omówienia zasad planowanego naboru na realizację projektów zintegrowanych w ramach Poddziałania 6.2.2 Rozwój usług społecznych oraz Działania 7.3 Infrastruktura społeczna.

Spotkanie odbędzie się 9 września 2020 roku o godz. 09:30 w formie wideokonferencji

z wykorzystaniem aplikacji ZOOM. Planowany czas trwania spotkania – 2 godziny. Zainteresowanych udziałem prosimy o przesłanie zgłoszeń poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: www.rops.pomorskie.eu/infrastruktura-spoleczna w terminie do
4 września 2020 r.

W przypadku dużej ilości zgłoszeń organizator spotkania przewiduje możliwość organizacji kilku spotkań informacyjnych. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących planowanego naboru osobami do kontaktu są: