Słupsk z najlepiej zagospodarowaną zieloną przestrzenią publiczną w Polsce
Słupskie kliny zieleni / fot. Miasto Słupsk
Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłosiło wyniki XVI konkursu na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 roku. Kapituła konkursu uznała, iż projekt Słupskie Kliny Zieleni to najlepiej zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni w kraju.
- w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni” I Nagrodę TUP zdobył projekt „Słupskie kliny zieleni w Słupsku„;
Słupskie kliny zieleni / fot. Miasto Słupsk
Projekt Miasta Słupska zakładają przebudowę struktury miasta poprzez realizację działań planistycznych i inwestycyjnych zmierzających do stworzenia czterech klinów zieleni łączących centrum miasta z zielonymi terenami podmiejskimi. Cały system opiera się na pierścieniowym układzie miejskich plant, od których odchodzą promieniście zielone kliny uzupełnione o małe skwery i podwórkowe zieleńce.
Słupskie kliny zieleni / fot. Miasto Słupsk
Celem realizacji Klinów Zieleni było stworzenie systemu zielonych przestrzeni przenikających kwartały zabudowy mieszkaniowej, tak aby każdy mieszkaniec miał dostęp do terenów zieleni urządzonej w odległości nie większej niż 300 m w myśl idei „Miasta bliskiego”.
W ramach projektu utworzono dwa nowe parki linearne, zagospodarowano tereny 3 skwerów miejskich, zagospodarowano przestrzeń wokół Stawku Łabędziego, powiększono istniejący Park Kultury i Wypoczynku, odtworzono przyuliczną zieleń na 10 km ulic śródmiejskich. W efekcie powstały przestrzenie chętnie wykorzystywane przez mieszkańców zarówno do rekreacji, jak i różnego rodzaju aktywności fizycznej, integrujące wszystkie grupy wiekowe mieszkańców i stymulujące do podnoszenia jakości pozostałych terenów miasta. Kapituła Konkursu doceniła zasięg przestrzenny i kompleksowy charakter realizowanych przedsięwzięć planistycznych
i inwestycyjnych, których celem była przebudowa i wzbogacenie struktury funkcjonalno-przestrzennej miasta o tereny biologicznie czynne. Na uwagę zasługuje również konsekwencja w realizacji spójnego przedsięwzięcia oraz aktywne włączenie mieszkańców we współdecydowanie o jakości i kierunkach przekształceń przestrzeni
Słupskie kliny zieleni / fot. Miasto Słupsk
- w kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna” wyróżnienie otrzymał projekt „Rynek w Oliwie” Miasta Gdańsk;
W ramach przeprowadzonych działań dokonano modernizacji i remontu hali targowej, a także przebudowy płyty Rynku z poszanowaniem elementów zieleni. Rynek stał się miejscem spotkań mieszkańców korzystających z możliwości kupienia lokalnych wyrobów, jak również biorących udział w lokalnych wydarzeniach, takich jak Festyny Świąteczne czy Pchle Targi. Na uwagę zasługuje estetyka miejsca zarówno w trakcie aktywności handlowej, jak i po jej zakończeniu.
Rynek w Oliwie / fot. https://www.facebook.com/rynekwoliwie/
Park Nowe Oblicze w Starogardzie Gdańskim / fot. https://starogard.pl
W odniesieniu do Miasta Gdyni, wyróżnienie przyznano za wykreowanie zielonych „kieszonek” w zagęszczonej zabudowie miasta zapewniające mieszkańcom bliskość terenów zielonych w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc zamieszkania, stworzenie możliwości spotkań społecznych i rekreacji. Wszystkie parki dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zapewniają możliwość integracji sąsiedzkiej poprzez organizowanie małych imprez i grupowych zabaw dla dzieci. Parki kieszonkowe są indywidualnie zaprojektowane w sposób odpowiadający obecnemu charakterowi miejsca lub nawiązują do jego historii, przez co pozwalają na identyfikowanie się mieszkańców z miejscem. Na szczególne podkreślenie zasługuje aktywne włączenie lokalnej społeczności w proces powstawania parków.
Parki kieszonkowe w Gdyni / fot. www.gdynia.pl
Nagrody wręczone zostaną podczas Gali Jubileuszowej Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowana Przestrzeń Publiczną w Polsce, która odbędzie 15 listopada 2022 r. w Łodzi.
Z wynikami można zapoznać się na stronie Oddziału Głównego TUP.