Zabytkowy budynek przy ul. Gościnnej 1 w sobotę 5 lutego otworzył szeroko swoje drzwi dla mieszkańców: zarówno Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec, jak i innych dzielnic Gdańska. Tutaj bić będzie kulturalne i społeczne serce dzielnicy. W budynku będą miały siedzibę filia miejskiej biblioteki publicznej, a także Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce i Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej.

 

Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zabytkowy obiekt dawnego ratusza mieści się w sąsiedztwie, również zabytkowego, budynku dawnej kuźni i nieopodal Parku Oruńskiego. Prace remontowo-modernizacyjne rozpoczęły się tu w czerwcu 2020 r., a zakończyły w grudniu 2021 r.

Wnętrze zostało przebudowane tak, by obiekt był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach prac przebudowano dach i antresolę znajdującą się na poddaszu, dzięki czemu pojawiła się dodatkowa przestrzeń, która będzie służyć lokalnej społeczności. Poza tym przebudowano przyłącza do sieci infrastruktury, wykonano izolacje ścian fundamentowych, przebudowano stropy, wykonano niezbędne instalacje wewnętrzne i zamontowano windę. Wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową, a także przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji budynku. Zagospodarowano również teren wokół budynku.

Ta inwestycja była elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. Rewitalizowane są obecnie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem.

 

Już od przyszłego tygodnia dyżurować tu będą radni dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce, a także aktywiści z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Jednak największym magnesem, przyciągającym do tego miejsca lokalną społeczność, będzie zapewne Biblioteka Ratuszowa. Liczy ona 339 mkw powierzchni. Księgozbiór w dawnym ratuszu będzie liczył 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Jest to miejsce nowoczesne i przyjazne czytelnikowi. Powstała tu przestronna powierzchnia biblioteczna w formie open space, ale jest też miejsce „cichej pracy”, przestrzeń dla dzieci i nastolatków oraz sale warsztatowe. Dla wszystkich chętnych zapewniony będzie dostęp do e-booków, internetu i prasy.

Więcej informacji nt. uroczystego przekazania budynku do użytku oraz programu Dni Otwartych dla mieszkańców znajdziecie w materiale Kamili Grzenkowskiej z gdansk.pl

Wartość projektu pt. „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku” to niemal 40 mln zł, z czego ponad 18 mln zł to dofinansowanie unijne przyznane decyzją Samorządu Województwa Pomorskiego.

źródło: gdansk.pl