Prosto i kropka – III Forum Prostego Języka: już 30 listopada
Język w przestrzeni publicznej powinien być zrozumiały dla każdego, konkretny i treściwy. Prosty język to prawo, a nie przywilej. Dzięki temu zwiększamy skuteczność komunikacji urzędowej i upraszczamy język Funduszy Europejskich. Porozmawiajmy o tym na Forum Prostego Języka, które odbędzie się 30 listopada 2021 r. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa online!
Dążymy do tego, aby prosty język stał się standardem w komunikacji pisemnej z obywatelami – zgodnie z Zaleceniami Szefa Służby Cywilnej z grudnia 2020 r. Promujemy prosty język jako element dostępności. Tekst w prostym języku ma taki układ treści, który pomaga odbiorcom łatwo znaleźć potrzebne informacje, zrozumieć je i zrobić z nich użytek już po pierwszej lekturze.
Kogo zapraszamy?
- liderów prostego języka sieci Funduszy Europejskich
- przedstawicieli sygnatariuszy „Deklaracji na rzecz upraszczania języka”
- kadrę zarządzającą urzędów
- pracowników MFiPR
Prelegenci:
- Otwarcie spotkania – Dyrektor Generalny MFiPR
- O języku publicznym – Językoznawca
- Jak upraszczamy język Funduszy Europejskich? – Przedstawiciel MFiPR
- Podpisanie Deklaracji prostego języka
- Jak skutecznie dotrzeć z informacją do biznesu, czyli prosty język w portalu „biznes.gov.pl” – Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT)
- Panel dyskusyjny – czy samorządy chcą pisać prostym językiem?
III Forum Prostego Języka wpisuje się w cykliczne spotkania sygnatariuszy „Deklaracji na rzecz upraszczania języka”. Już po raz kolejny pasjonaci prostego języka i wszyscy zaangażowani w upraszczanie języka w instytucjach podzielą się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Wśród sygnatariuszy deklaracji jest 39 instytucji, m.in. Kancelaria Prezydenta, KPRM, ministerstwa i inne urzędy.
Podczas III Forum do porozumienia przystąpią kolejne instytucje.
źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl