Projektowanie uniwersalne i zapewnianie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w procesie rewitalizacji
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji warunkiem wyznaczenia obszaru zdegradowanego jest koncentracja negatywnych zjawisk społecznych. Jednym z takich zjawisk jest między innymi występowanie dużej liczby mieszkańców będących osobami ze szczególnymi potrzebami.
Osobą ze szczególnymi potrzebami jest, zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami osoba, która ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w których się znajduje, musi podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia bariery, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami. Do tego grona należą nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale również wszystkie osoby, które trwale lub czasowo muszą podejmować wysiłek służący przezwyciężeniu tych barier. Mogą to być między innymi osoby starsze, jak również dzieci czy osoby poruszające się z bagażem lub wózkiem dziecięcym.
Negatywnym zjawiskom społecznym towarzyszą również w wielu przypadkach negatywne zjawiska w innych obszarach życia publicznego. Należą do nich również aspekty przestrzenno-funkcjonalne, wśród których znajduje się między innymi brak dostosowania infrastruktury do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Ocena stopnia dostosowania infrastruktury, która dotyczy zarówno obiektów użyteczności publicznej, jak również stanu zagospodarowania przestrzeni publicznej, może następować między innymi w ramach pogłębionej diagnozy obszaru rewitalizacji.
Zadania realizowane przez podmioty publiczne, w tym przedsięwzięcia rewitalizacyjne realizowane na podstawie gminnych programów rewitalizacji, powinny uwzględniać zasady uniwersalnego projektowania mające na celu promowanie równego, a tym samym sprawiedliwego dla wszystkich, dostępu do dóbr i usług. W celu upowszechnienia tych zasad powstają różnego rodzaju publikacje i przewodniki obejmujące rekomendacje dla inwestorów i projektantów, które dotyczą zarówno sposobu kształtowania przestrzeni publicznej oraz projektowania obiektów użyteczności publicznej.
Zachęcamy do zapoznania się z jedną z takich publikacji – „Włącznik- projektowanie bez barier” Kamila Kowalskiego, w której przedstawiono ciekawe rozwiązania dotyczące obiektów i przestrzeni publicznej. Z publikacją można zapoznać się na stronie organizacji pożytku publicznego Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja.
Link do publikacji: Włącznik- projektowanie bez barier; pdf 15,25 MB