Pożyczka rewitalizacyjna już dostępna
95 mln złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 trafi do pomorskich miast – pożyczka rewitalizacyjna już dostępna.
W pomorskich miastach powstaną kolejne inwestycje ze środków unijnych pozostających w dyspozycji Samorządu Województwa. W dniu 29 grudnia 2017 r. podpisano pierwszą w Polsce umowę operacyjną między Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), który pełni rolę pośrednika finansowego dla instrumentu finansowego Pożyczka rewitalizacyjna.
„Mamy bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z EBI oraz BGK. To solidni partnerzy, z którymi Pomorze miało przyjemność współpracować przez ostatnie lata przy wdrażaniu Inicjatywy JESSICA” – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. „Dzięki naszym wspólnym staraniom powstały takie obiekty jak dworzec kolejowy w Sopocie, Muzeum Emigracji w Gdyni, aquapark w Redzie czy hotel Stary Browar w Kościerzynie. Liczymy na podobne rezultaty i tym razem.” – kontynuuje Marszałek Struk.
Na realizację projektów zlokalizowanych na zdegradowanych obszarach miejskich zostanie rozdysponowanych ponad 95 mln złotych. Środki te trafią do inwestorów w formie preferencyjnych pożyczek rewitalizacyjnych udzielanych przez BGK. Wsparcie posłuży zwiększeniu aktywności społecznej i gospodarczej mieszkańców, dlatego przedsięwzięcia powinny nie tylko być rentowne, ale posiadać znaczący efekt społeczny.
Atrakcyjność preferencyjnych pożyczek polega przede wszystkim na ich bardzo niskim oprocentowaniu, które może kształtować się na poziomie nawet 0,25% w skali roku. Kolejną zaletą jest długi okres kredytowania sięgający 15 lat oraz karencja w spłacie rat kapitałowych, wynosząca do 24 miesięcy. Ponadto, BGK nie pobiera opłat oraz prowizji za czynności związane z udzieleniem i obsługą pożyczek.
W najbliższych miesiącach planowane jest podpisanie przez EBI umów z kolejnymi pośrednikami finansowymi. Dzięki temu na zwrotne finansowanie inwestycji na Pomorzu trafi kolejne 250 mln złotych. Tym razem wsparcie zostanie skierowane na realizację przedsięwzięć z zakresu głębokiej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz odnawialnych źródeł energii.
Ze wsparcia mogą skorzystać m.in. pomorskie gminy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, a także towarzystwa budownictwa społecznego. Przewiduje się, że pożyczki trafią do około 250 podmiotów.