W tym roku przyznano aż 11 statuetek w 4 kategoriach: sport, kultura, biznes oraz pomorskie EuroInspiracje dla najlepszych osób, wydarzeń, inwestycji i firm z Pomorza w 2018 roku.
fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
To wyróżnienie przyznawane jest od 2005 roku wybranym osobom i instytucjom z Pomorza. — Jedyna pewna na tym świecie jest nieustająca zmiana, a Pomorzanie w tej zmianie potrafią się odnaleźć — powiedział wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski. — Pomorze się zmienia, Pomorze się nie poddaje, Pomorze biegnie. Dzisiejszy wiczór będzie dowodem na to, że potrafimy się odnaleźć w różnorodności naszego regionu i z tej różnorodności kulturalnej czy gospodarczej potrafimy czerpać — dodał.
Plebiscyt organizowany jest przez redakcję trójmiejskiego działu „Gazety Wyborczej” i samorząd województwa pomorskiego.
Sztormy w kategorii Biznes
Pierwsze trzy statuetki Pomorskich Sztormów 2018 wręczono w kategorii biznes. Pierwsza nagroda powędrowała do Młodej Firmy Roku. Kapituła przyznała ją gdyńskiej firmie Pelixar, która opracowała rozwiązanie, jakie pomoże w walce ze smogiem. Ich „antysmogowy dorn” jest przeznaczony do pomiarów powietrza i jest w stanie dokładnie zlokalizować źródło szkodliwej emisji.
Dyrektorowi operacyjnemu firmy Sebastianowi Nowickiemu oraz dyrektorowi do spraw badań i rozwoju statuetkę wręczyła Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.
W kategorii Firma Roku, decyzją kapituły plebiscytu, statuetka Sztormów powędrowała do firmy Invicta – firmy medycznej, która specjalizuje się w leczeniu niepłodności. Invicta realizuje program dofinansowania procedury zapłodnienia in vitro m.in. w Warszawie, Gdańsku i Chojnicach. Zwycięzcę ogłosił wokalista grupy Golden Life Adam Wolski. Statuetkę odebrała prezes Zarządu Spółki Invicta Dorota Białobrzeska-Łukaszuk.
W kategorii Inwestycja Roku zwycięzcę wybrali czytelnicy „Gazety Wyborczej” poprzez głosowanie. Spośród 10 najważniejszych pomorskich inwestycji 2018 roku najwięcej głosów zdobył most na Wyspę Sobieszewską. Nagrodę z rąk modelki Toni Ugwu odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Zwycięzców w kategoriach Młoda Firma Roku i Firma Roku wybierała kapituła plebiscytu w składzie:
- Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza
- Wojciech Tyborowski, dyrektor INVEST IN POMERANIA
- Katarzyna Czapiewska – kierownik Działu Rozwoju i Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego Gdynia
- Marcin Nowicki, niezależny ekspert,
- Agnieszka Cichocka, z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter,
- Karol Kotz, szef biura zarządu InvestGDA,
- Adam Mikołajczyk – dyrektor Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego,
- Maciej Dzwonnik z Gazety Wyborczej Trójmiasto.
Sztormy dla sportowców
W kategorii Sport również przyznano trzy nagrody: za Odkrycie Roku, dla Drużyny Roku i dla Sportowca Roku. Nominowanych wybierała sportowa kapituła plebiscytu, w której skład weszli:
- Sportowcy, mistrzowie olimpijscy – Adam Korol i Leszek Blanik,
- trójmiejski trener piłkarski Bogusław Bobo Kaczmarek,
- zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Maciej Kowalczuk,
- dziennikarze zajmujący się sportem Tomasz Osowski z „Gazety Wyborczej”.
Kapituła wskazała zwycięzców w kategoriach Odkrycie i Drużyna Roku, natomiast Sportowca Roku wybrali w głosowaniu czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto” i portalu Trojmiasto.wyborcza.pl.
Sportowym odkryciem 2018 roku została Magdalena Kwaśna — mistrzyni Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie Laser Radial. To zawodniczka Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. W imieniu laureatki nagrodę odebrał jej trener Mirosław Laskowski.
Zwycięzcę w kategorii Drużyna Roku ogłosił przedstawiciel mecenasa kategorii Sport, firmy Higsa Properties, Sebastian Drausal. Pomorski Sztorm 2018 w tej kategorii powędrował do Trefla Gdańsk, dla którego rok 2018 był pełen sukcesów. Drużyna siatkarzy najpierw wywalczyła Puchar Polski, potem zdobyła brązowy medal PlusLigi, a w drugim półroczu środkowy Trefla Piotr Nowakowski został z reprezentacją Polski mistrzem świata.
Sportowcem 2018 roku głosami czytelników gazety została Anna Kiełbasińska – sprinterka Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. Statuetkę Pomorskiego Sztormu wręczył jej ubiegłoroczny laureat w tej kategorii Rafał Siemaszko.
Sztormy w kategorii Kultura
Kolejne trzy statuetki Pomorskich Sztormów 2018 zostały przyznane w kategorii Kultura za Odkrycie Roku, dla Człowieka Roku i z okazji Kulturalnego Wydarzenia 2018 roku. Podobnie jak w poprzednich dwóch kategoriach, również w tej dziedzinie nominowanych wybierała kapituła w składzie:
- Barbara Sroka – zastępca dyrektorki Instytutu Kultury Miejskiej,
- Anna Kądziela Grubman – prezes stowarzyszenia Hamulec Bezpieczeństwa,
- Władysław Zawistowski i Beata Jaworowska – z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego,
- Przemysław Gulda i Małgorzata Muraszko – dziennikarze Gazety Wyborczej Trójmiasto.
Jurorzy wybrali zwycięzców w kategoriach Odkrycie i Człowiek Roku. Wydarzenie Roku także wybrali czytelnicy „Gazety Wyborczej”.
Zdaniem kapituły plebiscytu, Kulturalnym Odkryciem 2018 Roku jest Magdalena Gorzelańczyk, aktorka Teatru Wybrzeże. Znana jest m.in. z roli Jadwigi w spektaklu „Śmierć białej pończochy” i Polykseny w „Trojankach”. Laureatce nagrodę wręczył fotoreporter, autor serii albumów zawierających niezwykłe zdjęcia z Pomorza Maciej Kosycarz.
Pomorski Sztorm w kategorii Człowiek Roku otrzymała Dorota Kolak — aktorka filmowa i teatralna. Zagrała m.in. główną rolę w „Trojankach” Jana Klaty. Na dużym ekranie ostatnio zagrała jedną z głównych ról w filmie „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej. Pomorski Sztorm w kategorii Kulturalny Człowiek Roku wręczał Szymon Jachimek — satyryk, improwizator, pisarz i wokalista.
Najciekawsze wydarzenie kulturalne 2018 roku to, zdaniem czytelników, Francuskojęzyczny Literacki Sopot. Siódma edycja festiwalu Literacki Sopot była rekordowa – wydarzenie odwiedziło ok. 18 tys. gości. Organizatorzy zaprosili grono francuskojęzycznych pisarzy, dramaturgów, filozofów (m.in. Edouard Louis, Pierre Lemaitre, David Camus), śmietankę polskiej literatury (m.in. Olgę Tokarczuk, Marcina Wichę), zorganizowali warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i czytania performatywne. Nagrodę odebrali Joanna Cichocka Gula i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Statuetkę Pomorskiego Sztormu wręczył im dyrektor kreatywny i jednocześnie współtwórca gdańskiej kantyny Aioli Robert Mendowski.
Pomorskie EuroInspiracje
Statuetki Pomorskich Sztormów otrzymały też dwa projekty realizowane dzięki funduszom europejskim. Są to projekty, które mogą być źródłem inspiracji dla innych starających się o unijne dofinansowanie. O tym, kto wygrał, również zdecydowali czytelnicy za pomocą głosowania. Zwycięzcę ogłosił Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
W kategorii Infrastruktura o statuetkę Pomorskiego Sztormu walczyły projekty dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020). Spośród pięciu nominowanych czytelnicy zdecydowali, że najlepszym jest System Roweru Metropolitalnego Mevo. To największy i najnowocześniejszy tego typu system rowerów publicznych w Europie. W jego skład wejdzie 4080 pojazdów z napędem wspomaganym elektrycznie, funkcjonujących na terenie 14 gmin. Rower już działa i można go wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju, a za dodatkową opłatą także poza stacją. Nagrodę odebrał dyrektor biura stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot Michał Glaser.
fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
W kategorii Kapitał Ludzki spośród pięciu nominowanych projektów unijnych głosujący zdecydowali, że najlepszym jest Niepubliczne Przedszkole „Skrzacik”. Przedszkole działa w Kębłowie od 2009 r. Dzięki pozyskanym środkom z UE utworzono 20 nowych miejsc dla dzieci, dostosowano lokal dla osób z niepełnosprawnością, uatrakcyjniono ofertę dydaktyczną. Zakupiono też nowoczesny sprzęt, meble i pomoce dydaktyczne. Nagrodę odebrała dyrektor ds. pedagogicznych przedszkola Skrzacik Magdalena Dettlaff.
Super Sztorm dla ECS
Z okazji 15. rocznicy członkostwa Polski W Unii Europejskiej organizatorzy Pomorskich Sztormów postanowili przyznać dodatkową nagrodę – Super Sztorm Piętnastolecia. Zostało nim uhonorowane Europejskie Centrum Solidarności, jako inwestycja, która powstała m.in. dzięki funduszom europejskim i najbardziej wpisała się w krajobraz Pomorza. Nagrodę z rąk wicemarszałka Ryszarda Świlskiego i redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Trójmiasto Grzegorza Kubackiego odebrał dyrektor ECS Basil Kerski.
Medal Karty Trójmiasta
Podczas gali został też przyznany Medal Karty Trójmiasta, którego kapitułą jest trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej”. Medal Karty Trójmiasta zaprojektowała i wykonała Adriana Majdzińska. Statuetka sama w sobie jest dziełem sztuki. Tegorocznym laureatem nagrody „Gazety Wyborczej” jest Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Nagrodę dyrektorowi biura stowarzyszenia Michałowi Glaserowi wręczył redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Mikołaj Chrzan.
Autor: Natalia Kłopotek-Główczewska