Dziś w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się uroczyste otwarcie Bulwaru nad rzeką Tugą oraz Żuławskiego Ośrodka Kultury. Uroczystość ta odbyła się na terenie Bulwaru nad Tugą. W uroczystości wziął udział Józef Sarnowski – członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Celem projektu  jest przywrócenie funkcji społeczno-gospodarczych i poprawa jakości przestrzeni publicznej na zdegradowanym obszarze miasta Nowy Dwór Gdański.
Projekt zakłada m.in.: dostosowanie Żuławskiego Ośrodka Kultury do celów świadczenia usług społecznych. Zaplanowano renowację i otwarcie loży na widownię wraz z mobilnymi ściankami, dostosowanie pomieszczeń dla Centrum Rozwoju Rodziny, remont szatni, a także wymianę i remont zewnętrznej oraz wewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, remont widowni i montaż windy zewnętrznej oraz zakup podstawowego wyposażenia meblowego.

Zagospodarowanie bulwaru wzdłuż rzeki Tuga objęło m.in. prace polegające na budowie ścieżki i ciągu rolkowo – rowerowego, nasadzenia i montaż elementów małej architektury, budowę kładki do obsługi ruchu pieszego i pieszo-rowerowego i renowację mostku.

Zaplanowane w ramach projektu zintegrowanego działania obejmują teren o powierzchni ok. 16 ha zamieszkały przez blisko 1390 osób.

Wartość projektu to niemal 960 tys. zł z czego ponad 910 tys. zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
 

Uzupełnieniem działań infrastrukturalnych na obszarze rewitalizacji jest projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Poddziałanie 6.2.2. Rozwój usług społecznych pt. „Rewitalizacja w Nowym Dworze Gdańskim poprzez aktywną integrację i wsparcie rodziny”. Projekt zakłada utworzenie w ramach Centrum Rozwoju Rodziny: Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL), w ramach Placówki Wsparcia Dziennego tzw. Kluboświetlicy oraz powstaną dwie grupy samopomocowe: Akademia Fajnego Rodzica oraz Ruch sąsiedzki. W miejscach tych organizowane będą warsztaty wpływające na rozwój dzieci i młodzieży, warsztaty zdrowego żywienia, plenerowe, wycieczki edukacyjno-rozwojowe, wyjazdy studyjne dla grup samopomocowych. Planowane jest także utworzenie Punktu Konsultacyjnego w zakresie poradnictwa specjalistycznego: psychologicznego, prawnego i terapeutycznego. Prowadzone będą również działania wspierające osoby niesamodzielne i niepełnosprawne a także warsztaty dla ich opiekunów. Planowane jest także utworzenie Centrum Wolontariatu. W projekcie uczestniczy 80 osób z obszaru rewitalizowanego.