Czy książki o miastach mogą być ciekawe? Jasne że tak. Poniżej prezentujemy pozycje, którym warto poświęcić czas.

Zachęcamy do zapoznania się z trzecią dziesiątką naszej subiektywnej listy lektur o miastach i miejskości nazwaną „Pakietem miejskim”. Przypominamy, iż z pierwszą częścią zestawienia możesz zapoznać się tutaj, a z drugą tutaj.

 

L.p. Książka Autor Opis
21

Dobrze nastrojone miasto

Okładka książki dwie połówki kół przeplecione ze sobą. jedno niebieskie z czerwonym wypełnieniem i drugie pomarańczowo czerwone z niebieskim wypełnieniem

Jonathan F.P. Rose

Jak stworzyć szczęśliwe miasto? Pewien nietypowy deweloper, a zarazem producent muzyczny, ma na to swój pomysł.

Autor przedstawia tu swoją wizję idealnego, to znaczy doskonale zharmonizowanego, miasta. Opiera się ona na pięciu podstawowych założeniach, którymi są: spójność, cyrkularność, odporność, wspólnota, współczucie. Na ich podstawie Rose proponuje konkretne rozwiązania dotyczące między innymi infrastruktury, ekologii oraz budowania relacji społecznych.

22

Dwa tysiące. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku

Okładka książki na której jest kobieta pomiędzy budynkami a na środku żółty prostokąt, który ją przesłania

Łukasz Drozda To przewodnik po polskim nieładzie przestrzennym. Pomaga zrozumieć takie zjawiska jak fenomen grodzonych osiedli, pasteloza czy specustawa mieszkaniowa, określana już żartobliwie mianem Lex Deweloper.
23

Witaj w świecie bez architektów

Okładka książki przedstawiająca budynki na czerwonym tle

Jakub Szczęsny Dlaczego ściany w arabskich domach są grubsze niż w europejskich? Czy zamiast budować dom z cegieł, można wydrążyć go w ziemi? Czy da się zorganizować wieś w wieżowcu? Autor zabiera nas w ekscytującą podróż po ludzkich siedliskach na całym świecie: od mazowieckich wsi i miasteczek, przez Kazbę w Algierze i pływające wioski w Iraku, aż po podziemne domy w Chinach, brazylijskie fawele i obozy dla uchodźców.
24

Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?

Okładka książki przedstawiająca miasto z wysokimi różnorodnymi budynkami

Gajda Radosław , Szcześniak Natalia  Autorzy w prosty, przystępny i atrakcyjny sposób opowiadają o przestrzeni, która nas otacza w domu, w biurze, w czasie wolnym. Udowadniają, że budynki to nie tylko materiały, ale opowieści o ludziach, ich pasji, marzeniach i emocjach.
25

Cztery wymiary architektury

okładka książki mająca żółty grzbiet, górna część strony jest niebieska a dolna pomarańczowa

Radosław Gajda To spojrzenie na otaczający nas świat przez pryzmat czasu – zarówno sekund, które pochłania jazda windą, jak i tysiącleci, przez które istnieją najtrwalsze budowle. Obok zagadnień historycznych są tutaj też aktualne tematy. Przyglądając się najciekawszym dyskusjom prowadzonym w różnych miejscach Polski, Radek Gajda błyskotliwie analizuje problemy urbanistyczne, kontrowersje wokół odbudowy zabytków oraz wyzwania związane z rewitalizacją obszarów i dawaniem starym murom nowego życia.
26

Wielkie plany w rękach obywateli

Okładka książki przedstawiająca mapę z poprowadzonymi żółtymi liniami

Artur Jerzy Filip Wyobraź sobie co byłoby, gdyby obywatele mogli inicjować i realizować wielkie wizje urbanistyczne zupełnie oddolnie i gdyby dysponowali środkami, by swoje plany skutecznie wdrażać i chronić. Czy byłoby to zagrożeniem, czy nową szansą dla planowania miast. Jak stworzyć narzędzie, które pozwalałoby zrzeszać koalicjantów, budować trwałe relacje z lokalnymi władzami publicznymi, współdecydować o wydatkowaniu miejskich środków. Dzisiaj każda grupa kombinuje, jak może: zawiązując nieformalne porozumienia, podpisując listy intencyjne, odwołując się do lokalnych partnerstw i inicjatyw. Czy możliwe jest jednak wprowadzenie współzarządzania jako narzędzia urbanistycznego.
27

Koszmar partycypacji

okładka książki przedstawiająca czerwone tło i na nim napisy dotyczące tytułu ksiązki

Miessen Markus

Nie ma tutaj porad, jak przebudować miasto ani nawet jak je lepiej zrozumieć. Nie jest to książka o tym, co robić, ale o tym, czego unikać. Nie stanowi ona katalogu dobrych praktyk, jest raczej przewodnikiem po polu minowym.

28

Kształt zieleni. O estetyce, ekologii i projektowaniu

okładka książki przedstawiająca na drugim tle budynek, a na pierwszym drzewo i ludzi idących chodnikiem

Lance Hosey Autor stawia czytelnikowi trudne pytania: czy wszechobecnie panująca brzydota jest nieunikniona, czy „zielone” projektowanie musi być nieatrakcyjne i czy piękno może uratować planetę.  Autor argumentuje, że ludzka natura kieruje nasze zmysły i uwagę na kształt rzeczy. Piękno nas intryguje, zatrzymuje, działa na emocje. Dlatego ludzie przekonają się do ekologicznych produktów, budowli i rozwiązań tylko wtedy, jeśli będą miały atrakcyjną formę. Hosey, opierając się na badaniach i przytaczając własne obserwacje, udowadnia, że projektowanie można nazwać zrównoważonym dopiero wtedy, gdy uwzględnia ono piękno. Książka przedstawia jasny zestaw zasad, które mają wypełnić lukę między standardami „dobrego projektu” i „zielonego projektu”.
29

Miasta-ogrody jutra

okładka książki przedstawiająca biały wachlarz

Ebenezer Howard

Wizjonerski projekt miasta-ogrodu, choć poparty precyzyjnym rachunkiem ekonomicznym, nosił cechy społecznej utopii i zyskał żarliwych wyznawców na całym świecie.

Ebenezer Howard przypomina o podstawowych zasadach, które powinny towarzyszyć planowaniu miast, takich jak: wygoda i ekonomiczność, powszechny dostęp do dóbr natury i kultury, zachowanie i budowanie więzi społecznych.

30

Rewolucja energetyczna

Okładka książki przedstawiająca na pierwszym planie 2 pionki szachowe postawione na mapie i w dalszym planie większą ilość pionków
 

Marcin Popkiewicz Książki o systemie energetycznym, zasobach i środowisku w większości dzielą się na dwie kategorie: tak fachowe i trudne, że nikt poza ekspertami nie jest w stanie przez nie przebrnąć, oraz nadmiernie uproszczone i tym samym niedające prawdziwego zrozumienia tematu. Rewolucja energetyczna to dogłębna analiza sytuacji energetycznej świata i Polski podana w przystępnej formie.