Jeśli interesują Cię różne aspekty funkcjonowania współczesnego miasta, w tym wpływ przestrzeni miejskiej na zdrowie, czy kontakty społeczne mieszkańców, rozwój alternatywnych środków transportu, polityka mieszkaniowa to nasza lista jest dla Ciebie.

Zachęcamy do zapoznania się z drugą dziesiątką naszej subiektywnej listy lektur o miastach i miejskości nazwaną „Pakietem miejskim”. Przypominamy, iż z pierwszą częścią zestawienia możesz zapoznać się tutaj.

 

L.p. Książka Autor Opis
11.

Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich

Człowiek na rowerze
 

red. Hubert Mazur Książka, która zachęca do optymistycznego myślenia o mieście. Zbiór jedenastu tekstów o polskiej przestrzeni miejskiej, zainspirowanych poglądami autora Miasta Szczęśliwego, Charlesa Montgomery’ego. Różne punkty widzenia, różnorodna tematyka, która od kilku lat przewija się w debacie publicznej, po raz pierwszy zostały ujęte  w ramy książki. Miasto na plus powstało z potrzeby pokazania, że polskie miasta zmieniają się na lepsze.
12.

Jak rowery mogą uratować świat

Ludzie jadący na różnych rowerach

Peter Walker

Autor zabiera czytelnika w podróż w czasie – do miast sprzed 80 i 120 lat, gdzie ruch rowerowy był czymś powszechnym i masowym, ale także do miast przyszłości, w których z pewnością rower będzie jednym z kluczowych środków transportu – i w przestrzeni: do Londynu, Nowego Jorku, Montrealu i duńskiego Odense.
Autor przekonuje, iż rower to nie sport ekstremalny, ale bardzo wydajny, tani i bezpieczny środek transportu. Idealny na zatłoczone miasta.

13.

Rowerowe miasto

Kobieta z dzieckiem jadące ulicą rowerami

Bruntlett, Melissa; Bruntlett, Chris

Autorzy opowiadają o tym, jak doszło w Niderlandach do rewolucji, dzięki której rowery stały się nie tylko tematem politycznym, ale i narzędziem transformacji transportu, przestrzeni miejskiej, edukacji, handlu, usług oraz całego holenderskiego stylu życia.
W Rowerowym mieście przeczytacie o tym, jak łącząc inżynierię ruchu z inżynierią społeczną, stworzono mobilność miejską dostępną dla każdego nie tylko dla młodych i sprawnych a także jak zwalczano wykluczenie transportowe poza wielkimi miastami.

14.

Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe

Mężczyzna jadący ulicą rowerem

Mikael Colville-Andersen To książka o rowerach, ale też pochwała życia miejskiego. Jak wskazuje autor, opowiada ona o tym, „jak w mieście przemieszczać dużo ludzi z miejsca na miejsce i jak skutecznie przywrócić rowerom status szanowanego, akceptowanego i dostępnego środka transportu, a do tego jeszcze na tej inwestycji zarobić.
15.

System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego

Narysowany rozkład mieszkania

Agata Twardoch Publikacja porusza zagadnienia dotyczące dostępnego budownictwa mieszkaniowego w Polsce uświadamiając, że kształtowanie świadomej polityki mieszkaniowej może być skutecznym sposobem przeciwdziałania koncentracji negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych w strukturze miast. To najbardziej przekrojowa pozycja traktująca o działaniach podejmowanych w sferze polityki mieszkaniowej będąca inspiracją do wdrażania nowych rozwiązań w warunkach lokalnych.
16.

Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej

Osiedle z dwoma blokami i drzewami

Joanna Erbel To książka o wizji lepszej przyszłości dla mieszkalnictwa. Projektów łamiących schematy nie brakuje: Nowe Żerniki we Wrocławiu i mieszkania senioralne w Stargardzie Szczecińskim pokazują, że zarówno metropolie, jak i mniejsze miasta mogą być źródłem nowatorskich rozwiązań. W istocie bowiem rzecz nie dotyczy mieszkań, tylko tego, jak będziemy mieszkać w naszych miastach. I o tym właśnie jest książka Joanny Erbel – o konkretnym wymiarze przyszłości, nad którą możemy odzyskać wpływ.
17.

Nowoczesne mieszkanie

Narysowane miasto na okładce książki

Karolina Tulkowska-Słyk Książka jest podsumowaniem analiz dotyczących nowoczesnego mieszkania, w ujęciu obejmującym poszukiwania rozwiązań bardziej funkcjonalnych, wydajnych i przyjaznych dla człowieka. Studium dotyczy innowacji przestrzennych i technicznych, w skali budynku, osiedla, szerszego otoczenia urbanistycznego i społecznego.
18.

Miejskie środowisko mieszkaniowe

Wysoki blok z roślinami na balkonach
 

Grażyna Schneider-Skalska, Elżbieta Kusińska Publikacja jest próbą przedstawienia interdyscyplinarnego spojrzenia na obszar-zjawisko, jakim jest miejskie środowisko mieszkaniowe. Pierwsza część publikacji poświęcona jest zagadnieniom omawianym w skali miasta. W drugiej – zawarto wypowiedzi dot. problemów szczegółowych – programowania i kształtowania obszarów i zespołów mieszkaniowych.
19.

Krajowy i lokalny wymiar polityki mieszkaniowej

Szare bloki na okładce książki
 

Kamil Nowak Niniejsza publikacja diagnozuje stan polityki mieszkaniowej w Polsce, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i krajowym. Sporządzony portret zestawiono z doświadczeniami Anglii, Francji i Niemiec. Dopiero w szerszym ujęciu lepiej widoczne są zarówno mocne punkty, jak i mankamenty stosowanych podejść.
20.

Kształtowanie środowiska mieszkaniowego dla seniorów

Długi blok na okładce książki
 

Barbara E. Gronostajska Tematyka w niej zawarta jest związana z dwoma głównymi blokami: zagadnieniami dotyczącymi osób starych i ich funkcjonowania w środowisku zbudowanym oraz problemami starzejącego się społeczeństwa, pojawiającymi się w środowisku mieszkaniowym blokowisk z wielkiej płyty z lat 70. i 80. XX wieku. Przedstawiono liczne wzorcowe, polskie i zagraniczne, przykłady zabudowy mieszkaniowej przeznaczonej dla osób starych.