Obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji
Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji stanowi akt prawa miejscowego. Jest ona zatem jednym ze źródeł powszechnie obowiązującego prawa, które choć ma charakter powszechny, obowiązuje wyłącznie na precyzyjnie określonym terytorium. Zakres jego obowiązywania dotyczy zatem obszaru działania organów, które go ustanowiły, lub jest ograniczony wyłącznie do obszaru objętego jej zapisami.
Kształtowanie sytuacji prawnej dotyczącej konkretnego fragmentu gminy wiąże się zarówno z koniecznością precyzyjnego określenia jego granic w akcie stanowiącym, jak również możliwości zapewnienia wszystkich osobom mającym interes prawny samodzielne poznanie jego dokładnych granic. Z tego względu ważnym elementem dla transparentności tego procesu jest prezentowanie informacji o obszarze rewitalizacji w Biuletynie Informacji Publicznej, a także włączenie warstwy tematycznej dotyczącej obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji do elementów prezentowanych w systemie informacji przestrzennej danej gminy. Działanie to powinno bowiem umożliwić zainteresowanym samodzielne rozpoznanie stanu prawnego dotyczącego konkretnej nieruchomości.
Na poziomie regionalnym integracja danych przestrzennych dotyczących obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji pomorskich gmin zapewniana jest przez Pomorskiego Biuro Planowania Regionalnego. Jej celem jest między innymi ocena wielkości potrzeb rewitalizacyjnych w gminach w celu uwzględniania tego zagadnienia w polityce Samorządu Województwa Pomorskiego.
Samorządy lokalne, które planują opracowanie gminnego programu rewitalizacji powinny uwzględnić również przygotowanie danych przestrzennych dotyczących przebiegu granic obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji, które zostały wyznaczone w trybie określonym w art. 8 ust. 1 ustawy o rewitalizacji, w postaci cyfrowej w formie danych GIS (np. formaty: GML, SHP lub GPKG) lub w formie tabeli zawierającej listę punktów załamań (X oś północna, Y oś wschodnia) w układzie współrzędnych PL-2000 (EPSG 2177) państwowego systemu odniesień przestrzennych, o którym mowa w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 października 2012 roku w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych, co pozwoli na dokładne odwzorowanie wyżej wymienionych obszarów w ramach zakładki funkcjonującej w portalu mapowym Samorządu Województwa Pomorskiego lub innych portali informacji przestrzennej.
Tekst opracował: Konrad Młynarczyk PBPR