Nowe rozporządzenia związane z postępowaniem w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Rozporządzenie w sprawie rodzajów inwestycji i działań, które wymagają uzyskania oceny wodnoprawnej
Od 28 września 2019 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie rodzajów inwestycji i działań, które wymagają uzyskania oceny wodnoprawnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1752).
Rozporządzenie określa rodzaje zamierzeń, które ze względu na swój charakter i skalę prac mogą wpływać na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych określonych dla wód powierzchniowych i podziemnych oraz obszarów chronionych i tym samym wymagają uzyskania oceny wodnoprawnej, o której mowa w art. 425 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.
Powyższe rozporządzenie jest istotne również w kontekście obowiązku zaopiniowania i / lub uzgodnienia planowanego przedsięwzięcia z organem właściwym do wydania oceny wodnoprawnej
w toku postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W dotychczasowym stanie prawnym, z uwagi na brak przepisów wykonawczych, opiniowanie / uzgadnianie z organem właściwym do wydania oceny wodnoprawnej dokonywane musiało być dla każdego przedsięwzięcia wymagającego uzyskania DSU. Nowe rozporządzenie wskazując rodzaje przedsięwzięć wymagających oceny wodnoprawnej, zawęża przypadki kiedy obowiązek opiniowania / uzgadniania jest wymagany do najistotniejszych inwestycji i działań.
Treść rozporządzenia dostępna jest pod linkiem:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2019/1752/1
Rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko
11 października 2019 r. weszły w życie nowe przepisy, na podstawie których ustala się czy planowane przedsięwzięcia mogą zawsze znacząco bądź potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i tym samym czy wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanych przedsięwzięć. Katalog takich przedsięwzięć określony został w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U.
z 2019 r. poz. 1839), które zastępuje dotychczasowe rozporządzenie o tej samej nazwie z 9 listopada 2010 r. (Dz. U. z 2016 r. poz.71).
Z treścią rozporządzenia można się zapoznać pod adresem:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2019/1839/1
Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu:
- zapewnienie pełnej zgodności z prawem wspólnotowym (pełna transpozycja oraz usunięcie nadregulacji w prawie krajowym względem zapisów dyrektywy ooś);
- wyeliminowanie dotychczasowych wątpliwości interpretacyjnych (doprecyzowanie definicji przedsięwzięć, oraz wydzielenie definicji powierzchni użytkowej, powierzchni zabudowy oraz terenów narciarskich do tzw. słowniczka (§1 ust. 2));
- dostosowanie brzmienia przepisów do obecnych uwarunkowań prawnych;
- zmiany redakcyjne i porządkujące;
- modyfikacja progów i kryteriów, które będą decydowały o kwalifikowaniu niektórych rodzajów przedsięwzięć do obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach bądź braku takiego obowiązku, m.in.:
- dla chowu lub hodowli zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem norek;
- dużych instalacji do oczyszczania ścieków;
- instalacji do przetwarzania odpadów;
- urządzeń do przerzutu wody i urządzeń do przesyłu wody;
- instalacji do spalania paliw, w tym biomasy;
Ponadto, z katalogu usunięto następujące rodzaje przedsięwzięć:
– stacje elektroenergetyczne,
– instalacje do produkcji kotłów, zbiorników, kadzi lub innych pojemników z blach,
– instalacje do produkcji sprzętu mechanicznego,
– instalacje do napraw sprzętu kolejowego,
– instalacje do produkcji betonu,
– instalacje do produkcji wyrobów ze szkła,
– tartaki i stolarnie,
– stacje paliw gazu sprężonego,
– wyciągi do narciarstwa wodnego,
– zakłady przetwarzające alkohol etylowy oraz wytwarzające napoje alkoholowe;
Do katalogu dopisano m.in. takie przedsięwzięcia jak:
– instalacje do produkcji elastomerów (§ 3ust. 1 pkt 29a);
– wydobywanie kruszyw w celach gospodarczych ze śródlądowych wód powierzchniowych oraz z obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej inne niż wymienione w pkt 40 i 41 (§ 3 ust. 1 pkt 42);
– obiekty/instalacje przeznaczone do zbierania (w tym przeładunku) odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne.
Przepis przejściowy
W przypadku przedsięwzięć, dla których przez 11.10.2019 r. (dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia) wszczęto i nie zakończono chociaż przynajmniej jednego z nw. postępowań w sprawie wydania:
- decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
- tzw. „decyzji następczych” wymienionych w art. 72 ust. 1-1b ustawy ooś,
zastosowanie ma klasyfikacja przedsięwzięcia w oparciu o rozporządzenie z 9 listopada 2010 r.